ДЕРЖПРОДСПОЖИВСЛУЖБА ІНФОРМУЄ

Офіційний сайт - http://vetif.gov.ua/  
сторінка у ФБ - https://www.facebook.com/dpssif
Телеграм канал - https://t.me/IFGUDPSS

16.05.2022 р. № 139

Щодо відкликання компанією «FERERRO» партій продукції Кіндер Шоко-Бонс та Кіндер Сюрприз Максі

Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області інформує про отримання Держпродспоживслужбою листів ТОВ «ФЕРРЕРО УКРАЇНА» від 06.04.2022 р. №06/04/2022-1 та від 09.04.2022 р. №09/04/2022-1 стосовно відкликання обраних партій продукції Кіндер Шоко-Бонс та Кіндер Сюрприз Максі (країна походження Бельгія) в Україні.

Надаємо посилання на зазначені листи, з метою інформування щодо номерів партій та термінів придатності продукції, щодо якої розпочато процедуру добровільного відкликання:

- Інформаційний лист 1 до Центрального апарату Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів

- Інформаційний лист 2 до Центрального апарату Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів

Шановні споживачі та оператори ринку харчових продуктів! У разі виявлення вищезазначених продуктів, повідомляйте Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за тел.: (0342) 511389, 511392 або звертайтесь до територіальних управлінь.
16.05.2022 р. № 138

Рекомендації щодо застосування пестицидів 

Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області надає рекомендації суб’єктам господарювання та громадянам щодо застосування, транспортування та зберігання пестицидів згідно вимог чинного законодавства.

Застосування пестицидів для захисту рослин від шкідливих організмів є невід’ємною складовою сучасних технологій вирощування сільськогосподарських культур. Водночас пестициди негативно впливають на довкілля, призводячи до скорочення біорізноманіття. Крім того, пестициди справляють негативний вплив на здоров’я людини, як у результаті прямої дії, так і опосередковано – внаслідок накопичення залишкових кількостей у сільськогосподарських продуктах і питній воді. Забезпечити правильність використання пестицидів – справа не тільки важлива, а й украй складна, адже асортимент препаратів надзвичайно великий і характеризується значним різноманіттям властивостей, призначень, особливостей дії, впливу на людину, теплокровних тварин і корисні організми, поведінки в навколишньому середовищі та післядії.

Використання пестицидів в Івано-Франківській області має свою специфіку: значна частина районів області є густонаселеними, а сільськогосподарські угіддя знаходяться впритул до будівель мешканців населених пунктів. У такій ситуації часто відбувається порушення вимог чинного законодавства при застосуванні пестицидів і агрохімікатів (зокрема в частині недотримання зон санітарних розривів від населених пунктів, тваринницьких комплексів, водойм, місць відпочинку залежно від методу застосування пестицидів (авіа метод, вентиляторний, штанговий). 

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про пестициди та агрохімікати» застосування пестицидів у господарствах й індивідуальних садах і городах, у побуті має здійснюватись тільки згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». До всіх видів робіт, пов’язаних із застосуванням пестицидів, робітників слід допускати за нарядом за наявності посвідчення про спеціальну підготовку та проходження медичного огляду, що дає право працювати з пестицидами.

ОБРОБКИ ПЕСТИЦИДАМИ НАЗЕМНИМИ ЗАСОБАМИ

1.Вимоги щодо застосування пестицидів суб’єктами господарювання за межами населеного пункту

Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500м, при штанговому і гербігації дощуванням – 300м.

При застосуванні аерозольних генераторів регульованої дисперсності санітарно-захисні зони повинні відповідати вимогам, зазначеним в інструкції для даного виду апаратури; обробка посівів у цих зонах допускається при напрямку вітру від населених пунктів і інших об’єктів, що підлягають санітарному захисту.

Всі роботи з пестицидами за межами населеного пункту слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках, як виняток, у похмурі і прохолодні дні з температурою нижче +10 допускається проведення обробки у денні години.

Обприскування вентиляторними і штанговими обприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне). Застосування гербіцидів із поливною водою шляхом дощування (гербігація) допускається при швидкості вітру до 4 м/с.

Відповідальність за дотримання метеорологічних умов несе керівник робіт, який забезпечує використання об’єктивних методів вимірювання температури і швидкості руху повітря.

УВАГА! Не менше ніж за три доби до початку проведення кожної хімічної обробки необхідно сповіщати голів сільських, селищних, міських рад, ОТГ, про місця, строки і методи застосування пестицидів та агрохімікатів, які в свою чергу оповістять пасічників, мешканців населених пунктів, власників сусідніх с/г ділянок, тощо.

У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи.

ІІ. Вимоги щодо застосування пестицидів у межах населеного пункту окремими громадянами особистих огородніх ділянок, які використовуються під плодові сади, посів зернових та зернобобових культур, посадку картоплі

Для обробки індивідуальних садів і городів в межі населеного пункту дозволяється застосування тих пестицидів, які дозволені для роздрібного продажу населенню «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» і Доповненнями до нього.

У масштабі населеного пункту забороняється повсюдна, одночасна обробка рослин однотипним препаратом, яка може обумовити масове надходження в атмосферне повітря населених пунктів аерозолю та парів токсиканта. Такі ситуації регулюються календарним графіком робіт, чергуванням асортименту препаратів в період інтенсивних обробок.

Застосування пестицидів для захисту зелених насаджень в межах населеного пункту дозволяється тільки з 22:00 до 07:00 за допомогою ранцевого обприскувача при швидкості вітру до 4 м/с та за умови попередження власників сусідніх домоволодінь про час, місце, строк обприскування.

Купувати пестициди та агрохімікати слід тільки в спеціалізованих магазинах, де є всі необхідні дозвільні документи. Торгівля повинна проводитись тільки фасованими, герметично упакованими препаратами згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

Враховуючи важливість питання та поважаючи право громадян на безпечні та комфортні умови проживання, у разі виявлення фактів порушення вимог застосування пестицидів і агрохімікатів – не залишайтесь осторонь.

Рекомендуємо в такому випадку негайно повідомити про дану ситуацію Національну поліцію, органи місцевого самоврядування та органи Держпродспоживслужби на відповідній адміністративній території.16.05.2022 р. № 137

Відновлено експорт свинини та яловичини до третіх країн з України

За результатами перемовин з Європейською Комісією та країнами-членами ЄС оновлено умови ввезення та транзиту українських товарів через територію ЄС. Зокрема, досягнуто домовленості щодо транзиту української продукції за допомогою поромного сполучення через румунський пункт пропуску Ісачеа-Орлівка.

Досягнуто домовленостей щодо здійснення транзиту через ЄС м’яса свинини та яловичини, а також та м’ясних продуктів та композитних продуктів з цих видів м’яса, оброблених відповідно до категорій обробок B-F (відповідно до пункту 1 додатку XXVI до Регламенту (ЄС) №2020/429).

Проте, враховуючи, що Україна не авторизована на екпорт цих видів товарів до ЄС в частині проходження аудиту країни щодо здоров’я тварин, в якості виключення на час військового стану і деблокади українських портів, дозволено транзит виключно через порти Румунії.

При цьому вантажі мають відповідати наступним вимогам:

•супроводжуватися міжнародним ветеринарним сертифікатом, який вимагається країною-імпортером (країною-призначення);

•транспортуватися у закритих контейнерах з потужностей походження до країни-імпортера (країни-призначення);

•оператор ринку має завчасно повідомляти відповідний прикордонний пункт контролю про ввезення таких вантажів шляхом заповнення першої Частини 1 загального документа здоров’я для ввезення (CHED-P) через інформаційну систему ЄС – TRACES NT;

•ввозитися та вивозитися з території ЄС через схвалені прикордонні пункти контролю.

Необхідність оновлення умов пов'язана з втратою традиційних шляхів експорту української продукції морським транспортом, викликаною російською агресією. Нагадаємо, що ввезення та транзит до/через ЄС здійснюється виключно через схвалені прикордонні пункти пропуску (BCP) для визначених категорій товарів. На час військового стану до основних додаються тимчасові пункти пропуску (для Польщі – Шегені, для Румунії – Ордівка та Вадул-Сірет).
16.05.2022 р. № 136

Затверджено особливості здійснення державного ветеринарно-санітарного контролю в умовах воєнного стану

07 травня 2022 року Уряд ухвалив Постанову, яка затверджує особливості здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, ветеринарну медицину та благополуччя тварин, державного ветеринарно-санітарного контролю в умовах воєнного стану.

Метою розробки вказаної постанови стала необхідність забезпечення населення України безпечними харчовими продуктами і, як наслідок, підтримання продовольчої безпеки країни в умовах воєнного стану.

Постановою унормовано на період воєнного стану в Україні процедури здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, ветеринарну медицину та благополуччя тварин, а також державного ветеринарно-санітарного контролю, та визначені особливості їх проведення, а саме:

- передбачено здійснювати державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, ветеринарну медицину та благополуччя тварин у всіх пунктах пропуску на державному кордоні України та зонах митного контролю на митній території України, за наявності умов для його проведення;

- визначено вичерпний перелік підстав для проведення фізичної перевірки та лабораторних досліджень вантажів, що ввозяться в Україну;

- унормовано процедуру ввезення на територію України продуктів, що пройшли відповідну обробку, кормових добавок, кормів для продуктивних тварин, живих тварин, а також процедуру транзиту живих тварин.

- передбачена можливість ввезення кормових добавок та кормів для продуктивних тварин, які мають відповідну реєстрацію в ЄС, що дозволить уникнути вітчизняним операторам ринку затрат часу та матеріальних ресурсів на їх реєстрацію в Україні, і як наслідок забезпечити нагальні потреби тваринництва України;

- унормовано питання щодо ввезення в Україну живих тварин та репродуктивного матеріалу від них з потужностей, які не були попередньо проінспектовані українськими фахівцями, а також процедуру їх транзиту, по територіям країн де реєструються випадки захворювань тварин на інфекційні хвороби.

Постанова Кабінету Міністрів України від 07 травня 2022 року № 537 «Деякі питання проведення заходів державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин, державного ветеринарно-санітарного контролю і ввезення вантажів на митну територію України у період воєнного стану» набрала чинності з 10.05.2022 року (з дня опублікування в Урядовому кур'єрі 10.05.2022 N 105).16.05.2022 р. № 135

ІНФОРМАЦІЯ про моніторинг цін  (09-15.05.2022)


Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області подає до уваги інформацію про моніторинг цін на соціально значущі товари та лікарські засоби за період з 09 до 15 травня 2022 року.

Інфографіка.13.05.2022 р. № 134

СКАЗ в Івано-Франківському та Калуському районах

Івано-Франківською регіональною державною лабораторією Держпродспоживслужби встановлено сказ собаки, який належав громадянину с. Лани Дубівецької ТГ Івано-Франківського району Івано-Франківської області.

Захворювання виявлено за результатами лабораторного дослідження методом люмінесцентної мікроскопії (звіти про результати дослідження патологічного матеріалу від 11.05.2022р. № 000906 п.м./22 .

Також, відповідно звіту про результати досліджень патологічного (біологічного) матеріалу від 12.05.2022 року № 000918 п.м./22 Івано-Франківською регіональною державною лабораторією Держпродспоживслужби встановлено сказ собаки, який належав підприємству заводу «Тахмаш» м. Калуш Калуської ТГ Калуського району Івано-Франківської області.

Спеціалістами Галицького та Калуського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області та служби ветеринарної медицини району проведено епізоотичне розслідування за даними випадками.

З метою координації дій з ліквідації захворювання проведено засідання Державних надзвичайних протиепізоотичної комісій, рішенням яких затверджено план заходів з ліквідації сказу, відповідно визначено неблагополучні території та накладено карантинні обмеження.

В осередку захворювань вживаються всі необхідні заходи з локалізації захворювання відповідно до діючої інструкції.


УВАГА!!! УВАГА!!! УВАГА!!!

ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ВЛАСНИКІВ ДОМАШНІХ ТВАРИН13.05.2022 р. № 133

Радіаційний фон на Прикарпатті в межах норми

За результатами щоденного моніторингу радіаційного фону, який проводиться спільно з фахівцями Івано-Франківської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби, в місті Івано-Франківську перевищень рівнів природних фонових значень не відзначалося.

За результатами аналізу вимірювань, природний радіаційний фон на Прикарпатті можна визнати радіаційно безпечним.

Показники потужності поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання (радіаційний фон) на території м. Івано-Франківська станом на 13 травня 2022р. становить 0,11-0,12 мкЗв/год. (при пороговому значенні 0,32 мкЗв/год.). За вказаний період радіаційний фон є таким, який не перевищує властивий для цієї території природний фон.13.05.2022 р. № 132

До уваги суб’єктів господарювання!

У цей непростий для всіх час, для підтримки бізнесу та економіки держави, на території Прикарпаття в штатному режимі працює Івано-Франківська регіональна державна лабораторія Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів. Ця установа ще з 2010 року акредитована НААУ на проведення мікробіологічних, мікологічних, радіологічних, хіміко-токсикологічних випробувань зразків продукції та сировини тваринного, рослинного і біотехнологічного походження; мікробіологічних, фізико-хімічних досліджень води питної, виявлення генетично-модифікованих організмів (ГМО), проведення патоморфологічних, вірусологічних, імунологічних, паразитологічних досліджень, бактеріологічних випробувань грунтів, піску, повітря робочої зони та приміщень, параметрів мікроклімату. Також на проведення лабораторних досліджень (випробувань) патологічного матеріалу для виявлення вірусу пташиного грипу та хвороби Ньюкасла методом полімеразної ланцюгової реакції в режимі реального часу. А ще виявлення антигену вірусу гепатиту А, антигену ротавірусу та норовірусів геногруп І і ІІ у воді питній, стічній та відкритих водоймах.

З 2019 року лабораторія уповноважена Держпродспоживслужбою на проведення досліджень для цілей державного контролю. В 2021 році установа підтвердила свою компетентність, отримала атестат про акредитацію, що зареєстрований у Рeєcтрi від 11.05.2021 р. за № 20100 згідно стандарту ДСТУ EN ISO/IEC 17025:2019 (ISO/IEC 17025:2017, IDT).

Суб’єкти господарювання мають змогу звернутися до Івано-Франківської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби за послугами з проведення лабораторних досліджень:

•для підтвердження стану здоров’я тварин,

•з лабораторних випробувань щодо відповідності за показниками безпечності та якості харчових продуктів, кормів, зокрема, при здійсненні імпортно-експортних операцій,

•з визначення хімічних речовин у повітрі робочої зони, атмосферному повітрі, повітрі житлових і громадських приміщень,

•з вимірювання рівня шуму, вібрації, електричного та магнітного полів на робочих місцях, відкритих майданчиках, сельбищній території, житлових приміщеннях та громадських спорудах

Також в Івано-Франківську регіональну державну лабораторію Держпродспоживслужби можна звернутися за проводенням мікроструктурного аналізу м’ясних продуктів та визначення вмісту тригріцеридів (чистоти молочного жиру) у молоці та молокопродуктах, з метою попередження введення в оману споживачів.

Адреса для електронного листування: [email protected]

Приймальня директора: тел/факс (0342) – 54 74 18, тел. (0342) 75 47 3111.05.2022 р. № 131

В Україні затвердили порядок державної реєстрації тваринницьких потужностей згідно з вимогами ЄС

Кабінет Міністрів України постановою № 461 від 19.04.2022 року затвердив Порядок здійснення державної реєстрації тваринницьких потужностей та операторів ринку, а також Порядок затвердження тваринницьких потужностей для цілей експорту, імпорту та здійснення діяльності, що становить високий ризик.

Вказані документи визначають чітку й прозору процедуру:

•здійснення державної реєстрації тваринницьких потужностей та операторів ринку, яка відбуватиметься відповідно до вимог законодавства Європейського Союзу;

•затвердження тваринницьких потужностей для експорту, імпорту та здійснення діяльності, що становить високий ризик, відповідно до законодавства ЄС.

Очікується, що імплементація положень Регламенту (ЄС) № 2016/429 (Регламент введено в дію 21 квітня 2021 року) дозволить підвищити ефективність протиепізоотичих заходів та заходів державного контролю. Як наслідок це забезпечить покращення епізоотичної ситуації на території України, де сьогодні з певною періодичністю фіксуються спалахи інфекційних хвороб тварин. А вітчизняні оператори потужностей зможуть наростити свій експортно-імпортний потенціал.11.05.2022 р. № 130

Повідомлення щодо виявлення небезпечних препаратів для тварин

До Головного управління Держпродспоживслужби в Івано- Франківській області надійшов лист Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів про повідомлення Департаменту охорони здоров’я Канади від 05 квітня 2022 року щодо відкликання продукту Orbax, bouteilles de
125 mL, 250 comprimés, серії 28010015, повідомлення Управління ветеринарної медицини (VMD), Великобританія від 19 квітня 2022 року № QD22/005 щодо відкликання продукту Micotil 300 mg/ml solution for injection та термінового повідомлення Головного управління харчової та ветеринарної медицини Португалії (reference number PT/DGAV/QD/RAS/2022/01/II) про порушення якості (Клас ІІІ) препарату для тварин Salmovac 440 liofilizado para administracao na aqva de bebida, серії 3320321.

Держпродспоживслужба в Івано-Франківській області попереджає операторів ринку, які здійснюють обіг вищезазначених препаратів для тварин, про необхідність вилучення з обігу та у строк не більше двох робочих днів письмово інформувати про виявлену невідповідність Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області, що передбачено частиною 3 статті 20 Закону України "Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів"

Шановні споживачі ! У разі виявлення вказаних препаратів , повідомляйте Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за тел.: (0342) 511389, 511392 або звертайтесь до територіальних управлінь.10.05.2022 р. № 129

Що варто знати про фаст-фуд

В останні роки великої популярності набирає швидке харчування – так званий фаст-фуд. Але чи часто ми задумуємося над тим, що швидка їжа є не тільки не корисною, але часто шкідливою для нашого організму, особливо для дітей.

Фаст-фуд завоював популярність серед різних вікових груп в різних країнах світу, ставши улюбленими ласощами, як дорослих, студентів, так і дітей. Широко відомо, що фаст-фуд шкідливий для здоров'я, проте далеко не всі знають, яку саме небезпеку він несе в собі.

Спеціалісти управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби Івано-Франківщини пропонують ознайомитись, як фаст-фуд впливає на організм і яку небезпеку в собі приховують секрети ресторанів швидкого харчування та виробників харчових продуктів.

ФАСТ-ФУД:

- викликає депресію (результати дослідження показали, що люди, що вживають фаст-фуд, порівняно з тими, хто їсть мало або не вживає взагалі, на 51 відсоток більш схильні до розвитку депресії);

- призводить до розвитку астми і аутизму (вчені виявили, що у людей, що вживають велику кількість фаст-фуду, рівень фталатів в організмі на 40 відсотків вище середнього. Ці хімічні речовини, як відомо, руйнують гормони і пов'язані з розвитком декількох серйозних захворювань, включаючи астму і аутизм);

- погіршує пам'ять;

- викликає передчасне старіння (опитування 8000 жінок у віці від 25 років дозволило визначити, що одним з головних винуватців передчасного старіння є фаст-фуд, недолік рідини і надлишок насичених жирів і простих вуглеводів);

- впливає на розмір мозку;

- впливає на успішність навчання;

- викликає залежність (дослідження, проведене в Університеті Південної Австралії, продемонструвало, що люди можуть придбати залежність від фаст-фуду, яка прирівнюється до залежності від наркотиків).

Українські дієтологи підтверджують, що «завдяки» фаст-фуду людина швидко набирає вагу. Лікарі гастроентерологи кажуть, що сам принцип швидкого харчування не є причиною захворювань, він просто є провокатором факторів розвитку хронічних захворювань та їх загострення. При тривалому споживанні фаст-фуду неминучі захворювання печінки і жовчовивідних шляхів.

Заснований на «швидкій їжі» раціон харчування не має потрібного людському організму кількості мінералів, вітамінів А, С, D і Е, а також клітковини, адже ця їжа практично виключає використання свіжих, натуральних овочів і фруктів. Потрібно також врахувати «швидкість» вживання людьми їжі в закладах швидкого харчування, яка ніяк не йде їм на користь.10.05.2022 р. № 128

Мінагрополітики унормувало державний нагляд за виробництвом ветеринарних препаратів

Міністерством аграрної політики та продовольства України 08 квітня 2022 року затверджено наказ № 212 «Про затвердження уніфікованих форм актів, складених за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) за додержанням ліцензіатом вимог Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва ветеринарних препаратів та ветеринарної практики», який був зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22 квітня 2022 року за № 448/37784.

До цього часу територіальні органи Держпродспоживслужби не мали можливості здійснювати планові (позапланові) заходи державного нагляду (контролю) за додержанням ліцензіатом вимог Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва ветеринарних препаратів та ветеринарної практики відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Наказом Мінагрополітики затверджено:

1) форму акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) за додержанням ліцензіатом вимог Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва ветеринарних препаратів;

2) форму акта, складеного за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) за додержанням ліцензіатом вимог Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з ветеринарної практики.

На сьогодні для понад 7000 суб’єктів господарювання встановлено чіткі та зрозумілі вимоги до державного нагляду, що у свою чергу дозволить дотримуватись ними вимог законодавства у сфері господарської діяльності з виробництва ветеринарних препаратів та ветеринарної практики, а також сприятиме зменшенню корупційних ризиків, пов’язаних із здійсненням органами Держпродспоживслужби державного нагляду.10.05.2022 р. № 127

Фітосанітарні вимоги при експорті деревини до Туреччини

Не зважаючи на важкий для нашої країни час, бізнес і надалі працює та повинен працювати задля забезпечення економічної стабільності держави.

На Івано-Франківщині є чимало підприємств, які здійснюють зовнішньо-економічну діяльність, експортуючи деревину та вироби з неї до Республіки Туреччина.

Головна умова для експорту рослинної продукції – дотримання фітосанітарних вимог країни імпортера. Інакше країна-експортер може отримати нотифікації та вето на поставки своєї продукції.

За останні кілька років обсяг експорту пиломатеріалів до цієї країни значно скоротився. Однією з причин цього є посилений контроль турецької сторони щодо проведених фітосанітарних заходів та дотримання фітосанітарних вимог експортерами. 

Експорт хвойних порід деревини до Турецької Республіки здійснюється виключно за дотримання вимог статті 1.5 додатку 4 «Правил карантину рослин», затверджених Міністерством сільського господарства та лісництва Турецької Республіки.

Одним із основних пунктів даної статті є підтвердження того, що деревина походить з ділянок, вільних від регульованих шкідливих організмів Monochamus spp., Pissodes nemorensis, Pissodes strobi, Pissodes terminalis, Pissodes castaneus та Scolytus morawitzi.

Присвоєння ділянці статусу вільної від регульованих шкідливих організмів передбачене Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 04.03.2021 № 451 «Про затвердження Порядку офіційного встановлення та/або підтримання статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, позбавлення такого статусу, його поновлення та інші умови офіційного встановлення місця виробництва або виробничої ділянки».

За умови відсутності ділянок вільних від РШО, вся поверхня деревини включаючи серцевину, повинна бути піддана термічній обробці при досягненні температури серцевини деревини мінімум 56°С не менше 30 хвилин.

Маркування НТ, яке свідчить що вся деревина була піддана термічній обробці, наноситься на всю деревину чи упаковку згідно вимог Міжнародних стандартів з фітосанітарних заходів № 15. У фітосанітарному сертифікаті обов’язково зазначається застосування термічної обробки та вписується додаткова декларація в 11 графі.

Ще однією важливою умовою є відсутність кори на деревині та отворів діаметром більше 3 мм, спричинених Monochamus spp larvae.

Другою причиною скорочення обсягів експорту деревини є неготовність суб’єктів господарювання проводити термічну обробку деревини з причин відсутності сушильних камер, великою вартістю встановлення таких камер та устаткування, а також великих затрат на енергоносії.

Тож, для суб’єктів господарювання, які планують здійснювати експорт деревини хвойних порід, необхідно чітко дотримуватись фітосанітарних вимог Турецької Республіки, та, за бажанням, звертатись до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області зі Заявою про встановлення та/або підтримання офіційного статусу місця виробництва або виробничої ділянки, вільних від регульованих шкідливих організмів, для проведення всіх необхідних фітосанітарних процедур у весняно-літній період 2022 року.10.05.2022 р. № 126

Тимчасова процедура щодо переміщення домашніх тварин до ЄС (Польща, Словаччина та Угорщина) під час тривання збройного конфлікту

В ситуації масового переміщення людей з території України до Польщі (ЄС) під час воєнного стану або евакуації з України, Ветеринарною службою Польщі тимчасово впроваджені правила переміщення домашніх тварин в супроводі їх власників або опікунів (уповноважені особи). Умови можуть бути змінені, дивіться офіційний сайт.

Правила переміщення домашніх тварин (коти, собаки, фрески) з документами:

 • тварина ідентифікована за допомогою мікрочіпу;

 • тварина вакцинована від сказу (щеплення діє;

 • тварина має актуальний результат серологічного тесту для визначення антитіл до збудника сказу;

 • тварина має дійсний паспорт європейського зразка або сертифікат про стан здоров’я, який видається ветеринарними установами Держпродспоживслужби.

Якщо одна або кілька з вищевказаних вимог не виконані, власник тварини має два варіанти на перетин кордону з Польщею.

У ситуації, якщо власник може вказати адресу місця перебування тварини в Польщі (родина, друзі, готель), необхідно:

 1. мати заповнену декларацію (заявку) за зразком з офіційного сайту;

 2. інформація про місце перебування передається відповідному повітовому (районному) ветеринарному лікарю;

 3. ветеринарний лікар здійснює ідентифікацію тварини (чіпування в разі його відсутності), вакцинацію проти сказу (якщо немає щеплення), дослідження для визначення титру антитіл до збудника сказу і вже після отримання результатів дослідження на тварину видаються документи, що підтверджують виконання зазначених вимог.

У ситуації, якщо власник не може вказати адресу місця перебування тварини в Польщі, необхідно:

 1. мати заповнену декларацію (заявку) за зразком з офіційного сайту;

 2. офіційний ветеринарний лікар проводить маркування і щеплення тварин у місці тимчасового перебування тварини разом з власником/опікуном після перетину кордону;

 3. витрати, пов’язані з вищезазначеними діями, покриваються з державного бюджету Республіки Польща.

Для тваринок віком 8 місяців вимагається тільки заповнена заявка.

Інші види домашніх тварин (гризуни, кролики, земноводні, рептилії, безхребетні, декоративні водні тварини) тимчасово звільняються від отримання дозволу Головного ветеринарного лікаря Республіки Польщі.

Види, на які поширюються Вашингтонська конвенція CITES узгоджується з національною адміністрацією Республіки Польщі.

Словаччина

На офіційному сайті ветеринарної служби Словаччини доступна форма заяви для в’їзду до Словаччини, яка підлягає заповненню власниками тварин та наданню її при перетині контролю посадовим особам Словацької Республіки (надзвичайні обставини вступу до ЄС з домашніми тваринами), доступна за посиланням https://www.svps.sk/zakladne_info/El_Tlaciva.asp?hot=u1 «пункт 10, українською, англійською та словацькою мовами».

Угорщина

Запроваджено систему в’їзду з України з тваринами, яка вимагає лише реєстрації при перетині кордону шляхом заповнення власниками тварин та надання її при перетині контролю посадовим особам.

Відповідна форма доступна на офіційному сайті Ветеринарної служби Угорщини.

Звертаємо увагу, тварину будуть вакцинувати проти сказу безпосередньо при перетині кордону за рахунок бюджету Угорщини, якщо вона не вакцинована або у неї відсутні підтверджуючі документи.

Після прибуття до іншої країни члена ЄС, якщо країною вашого призначення не є Угорщина, Словацька Республіка та Республіка Польща, необхідно невідкладно поінформувати місцеву ветеринарну службу про місце свого перебування.10.05.2022 р. № 125

Амброзія полинолиста – небезпечний бур’ян для здоров’я людей

Амброзія полинолиста – злісний карантинний бур'ян. Його сходи масово з'являються наприкінці квітня – на початку травня. Молоді рослини за зовнішнім виглядом дуже схожі на чорнобривці, тому часто залишаються на газонах та клумбах. Поверхня листків темно-зелена, а нижній бік сіро-зелений і густо опушений. В червні починається інтенсивний ріст рослини і на початку липня вона може досягти 30-45 см заввишки. За сприятливих умов зростання амброзія може досягти 2 метри у висоту. Цвітіння спостерігається з середини липня до серпня.

Амброзію полинолисту віднесено до небезпечних рослин – алергенів. Її пилок спричинює масові алергічні захворювання. У людей втрачається працездатність, опухають слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і очі, з'являється нежить і сльозотеча, розвивається астма.

Від материнської рослини насіння може переноситися на значні відстані з водними потоками, вітром, птахами, транспортом, взуттям людей, завозитись з насіннєвим та продовольчим зерном, продуктами переробки.

Заходи контролю амброзії полинолистої в населених пунктах включають:

1. Створення штучних біоценозів із багаторічних трав у осередках амброзії, які пригнічують рослини і зменшують її чисельність в перший же рік вегетації.

2. Механічний метод. Амброзія знищується шляхом виполювання, ручного видалення або скошування. Найефективніше виривати рослини; чим менша рослина, тим легше проводити цю процедуру. Найкраще метод скошування застосовувати до початку цвітіння амброзії.

3. Хімічний метод доцільно застосовувати в промислових зонах, на узбіччях доріг. Він передбачає застосування гербіцидів відповідно до Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених в Україні. Досягти високого результату при застосування хімічних препаратів можна у фазі до 2-4 листочків амброзії. У більш пізніх фазах розвитку бурʾяну ефективність дії хімічних препаратів істотно знижується.

4. Використання інноваційних засобів захисту в боротьбі з амброзією полинолистою.

В інституті захисту рослин НААН проведено державні випробування вітчизняного препарату Unimag (Юнімаг) для боротьби з амброзією полинолистою. Це екологічно безпечний препарат контактної дії. Препарат ефективно діє на різних фазах росту, покращує мікроелементний стан ґрунту.

Його можна використовувати на декоративних культурах в межах населених пунктів, газонах, паркових та лісопаркових зонах, по краю полів і лісонасаджень, луках, у виноградниках, плодових садах (слива).

У разі виявлення рослин амброзії полинолстої просимо звертатися в управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області за адресою: Івано-Франківський район с.Підлужжя, вул.Шевченка, 1 тел.(0342) 78-74-47.10.05.2022 р. № 124

Що потрібно знати споживачу при купівлі смартфонів та гаджетів

Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звертає увагу споживачів: смартфони та гаджети (аудіо-книги, планшети, смарт-годинники, смарт-чайники тощо) відносять до групи радіообладнання.

Технічним регламентом визначено, що радіообладнання – це електричний або електронний виріб, який призначений для випромінювання та/або приймання радіохвиль з метою радіозв’язку та/або радіовизначення, або електричний чи електронний виріб, який повинен бути укомплектований додатковим пристроєм, що призначений для випромінювання та/або приймання радіохвиль з метою радіозв’язку та/або радіовизначення.

Дія цього Технічного регламенту не поширюється на радіообладнання, яке використовується виключно з метою забезпечення громадської безпеки, оборони та безпеки держави, захисту державного кордону, кримінально-процесуальної діяльності, функціонування об’єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України.

Купуючи смартфон чи інший гаджет, найперше необхідно звертати увагу на інформацію, яку виробник повинен розмістити на упаковці, відповідно до вимог Технічного регламенту радіообладнання (згідно Постанови КМУ від 24.05.2017 р. № 355).

Це інформація про найменування виробника, його місцезнаходження, товарний або фірмовий знак, склад продукції, призначення та спосіб застосування, запобіжні заходи тощо.

Виробники повинні забезпечити супроводження радіообладнання інструкціями та інформацією про безпеку, відповідно до закону про порядок застосування мов.

Інструкції повинні включати інформацію, необхідну для використання радіообладнання за призначенням. Така інформація містить за наявності опис компонентів та аксесуарів, у тому числі програмного забезпечення, які дають змогу радіообладнанню працювати за призначенням. Такі інструкції та вказівки з техніки безпеки, а також будь-яке маркування повинні бути чіткими, зрозумілими і розбірливими.

Інструкція до радіообладнання, яке призначене для випромінювання радіохвиль, додатково повинна містити:

- смугу (смуги) радіочастот, в якій (в яких) працює радіообладнання;

- максимальну потужність випромінювання в смузі (смугах) радіочастот, в якій (в яких) працює радіообладнання.

Виробники повинні забезпечити супроводження кожної одиниці радіообладнання копією декларації про відповідність або спрощеної декларації про відповідність.

З формою декларації можна ознайомитись за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/355-2017-%D0%BF#Text.

Також на зовнішню поверхню чи пакування радіообладнання, що пройшло оцінку відповідності згідно з Технічним регламентом, обов’язково наноситься знак відповідності згідно форми та опису, що затверджені постановою КМУ від 30.12.2015р. № 1184 «Про затвердження форми, опису знака відповідності відповідності технічним регламентам, правил та умов його нанесення».

З формою та вимогами до знака відповідності технічним регламентам можна ознайомитись за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1184-2015-%D0%BF#Text.

Знак відповідності технічним регламентам (далі - знак відповідності) має форму незамкненого з правого боку кола, усередині якого вміщено стилізоване зображення трилисника. Довжина розриву кола становить 0,22 його загальної довжини (або 80 градусів).

Зображення знака відповідності може бути плоским або рельєфним і виконується двома контрастними кольорами.

Висота знака відповідності не може бути менш як 5 міліметрів, за умови, що він залишається видимий та розбірливий.

Тож пам’ятайте: при покупці сматфонів чи гаджетів варто звертати увагу не лише на свої фінансові можливості і дизайн, але і на безпеку товару. Адже споживачеві гарантоване право саме на якісну і безпечну продукцію, товари та послуги.09.05.2022 р. № 123

Змінено умови транзиту продукції тваринного походження через ЄС

Вторгнення російських військ в Україну призвело до порушення традиційних шляхів експорту української продукції, зокрема, з використанням морського та авіаційного транспорту.

За результатами перемовин Держпродспоживслужби з компетентними органами країн-членів ЄС та Європейською Комісією відбулися певні зміни в умовах транзиту продукції через ЄС.

На сьогодні переміщення експортних вантажів з українських потужностей в режимі транзиту здійснюється автомобільним та залізничним сполученням через визначені пункти пропуску.

До транзиту по території країн-членів ЄС допускаються вантажі з продуктами, які походять з країн або їх окремих територій, з яких дозволяється ввезення до ЄС продуктів, та сертифікатом для ввезення продуктів в ЄС (форми відповідних офіційних сертифікатів затверджені Регламентом (ЄС) № 2020/2235).

Для сертифікації підконтрольних вантажів для транзиту через ЄС необхідно використовувати форми сертифікатів, опубліковані на вебпорталі Держпродспоживслужби.

Разом з тим, звертаємо увагу, що законодавство ЄС, а саме Регламент (ЄС) № 2019/2124 встановлює порядок здійснення контролю транзиту продуктів з однієї третьої країни в іншу третю країну, що здійснюється через територію країни-члена ЄС. При цьому, вантажі з продуктами тваринного походження мають відповідати вимогам щодо здоров’я тварин, які сертифікуються у відповідних формах на транзит.

Спеціальні умови транзиту. 

Додатково до основних пунктів пропуску на державному кордоні з Республікою Польща та Румунією встановлено тимчасові пункти контролю для залізничного сполученняякі діють виключно для транзитних вантажів тваринного походження – Медика (Шегені) та Вікшани (Вадул-Сірет) відповідно.

Таким чином, транзит продуктів тваринного походження до третіх країн (за межі ЄС) можливий для категорій товарів, які авторизовані на експорт до ЄС як зі схвалених, так і неавторизованих потужностей за умови дотримання вимог щодо здоров’я відповідних форм сертифікатів.

Щодо категорій вантажів, які не дозволені на експорт до ЄС (яловичина, свинина, м’ясні продукти, живі тварини тощо), а відповідно які і не можуть експортуватися в режимі транзиту через ЄС – тривають консультації з Європейською Комісією щодо певних категорій та транзитних умов з точки зору діючих в ЄС правил щодо здоров’я тварин.09.05.2022 р. № 122

Увага: змінено ціни на пальне!

Мінекономіки, на підставі розрахунків НАК "Нафтогаз України", оприлюднило нові розрахунки середньої вартості бензину і дизельного палива, від якої АЗС можуть встановлювати свою націнку.

Зокрема, станом на 05 травня цього року, розрахункові ціни для бензину становлять – 31,19 гривні за літр, для дизельного палива – 35,63 гривні за літр.

Постановою КМУ від 29.04.2022 №488 внесено зміни до Постанови КМУ від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої корона вірусом», якою  встановлено на період дії карантину граничний рівень торговельної надбавки на пальне в розмірі:

 • не більше 7 гривень з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра дизельного палива;

 • не більше 6,50 гривні з урахуванням податку на додану вартість, що нараховується до середньої вартості 1 літра бензинів автомобільних.

Таким чином, з урахуванням максимальних націнок, вартість бензину на АЗС не може перевищувати – 37,69 гривні за літр, дизельного палива 42,63 гривні за літр. 

Під час продажу (реалізації) “брендового преміального” дизельного палива та бензинів автомобільних, із покращеними показниками якості та позначення (маркування) яких включає певну торгову марку (товарний знак), скасовано граничний розмір торговельної надбавки.

У разі виникнення питань щодо застосування державних регульованих цін на паливо просимо звертатись до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області (вул. Берегова, 24, м.Івано-Франківськ, 0342-511389).

Для належного розгляду питань стосовно завищених роздрібних цін на паливо у зверненні необхідно надати таку інформацію:

 • повну назву товару (бензини звичайні, дизпаливо);

 • найменування суб’єкта господарювання щодо якого виникають питання, (зокрема його організаційно-правову форму тощо), адресу суб’єкта господарювання з додаванням копій розрахункових документів.

У разі отримання вищезазначеної інформації, Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області розгляне ваше звернення у встановленому законодавством порядку.

За порушення порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін на товари, що мають соціальну значущість до суб’єктів господарювання, які допустили порушення, передбачено застосування адміністративно-господарських та адміністративних санкцій, відповідно до ст.20 ЗУ «Про ціни і ціноутворення».09.05.2022 р. № 121

Термінове сигналізаційне повідомлення:  насадженням самшиту загрожує небезпечний шкідник

Протягом останніх двох років на території Івано-Франківської області поширюється небезпечний шкідник самшиту – самшитова вогнівка. В минулому році гусениці фітофага завдали значної шкоди вічнозеленим насадженням. Аномально тепла зима сприяла перезимівлі шкідника, який буде поширюватися та пошкоджувати рослини самшиту.

Спеціалісти управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звертають увагу: на даний час гусениці шкідника невеликого розміру. Якщо ви помітили самшитову вогнівку, слід негайно подбати про захист рослин.

При виявленні перших пошкоджень, можна спробувати застосувати механічний метод боротьби: обрізати пошкоджені гілки, зібрати та знищити яйцекладки та гусениці. Цей метод малопродуктивний, якщо вогнівка оселилася на багатометровій зеленій огорожі. В такому випадку без хімічного захисту не обійтись.

Для захисту декоративних культур у відкритому ґрунті від шкідників на присадибних ділянках рекомендовано застосовувати препарати: Антикліщ Макс, КЕ, 8-10 мл на 8-10 л води; Флористін, КР, 0,05 л/м.кв, 0,5 л/10 м.кв; Ініціатор 200, ТБ, 1-2 табл. в прикореневу зону в період вегетації на саджанець та інші препарати, які дозволені “Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”. Обробляти кущі слід ретельно, також і з внутрішнього боку, оскільки гусениці сховані у гущі листків і павутині.

При проведенні обробітків у населених пунктах, необхідно дотримуватись вимог «Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» (ДСанПіН 8.81.2.001-98).

Забороняється застосування пестицидів для захисту зелених насаджень на територіях лікувально-профілактичних і дитячих установ, спортивних майданчиків, підприємств харчової промисловості, а також усередині густонаселених житлових кварталів. Застосування пестицидів для захисту зелених насаджень дозволяється з 22 до 7 години ранку.

Зважаючи на високу плодючість та ненажерливість шкідника, відсутність природних ворогів, здатність метеликів до активних перельотів, повільне відростання самшиту та обмеження на використання пестицидів, слід очікувати збільшення чисельності та масове розселення самшитової вогнівки на території нашої області.

Препарати необхідно закуповувати у спеціалізованих торгових точках для торгівлі пестицидами.09.05.2022 р. № 120

ІНФОРМАЦІЯ про моніторинг цін  (02-06.05.2022)

Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області подає до уваги інформацію про моніторинг цін на соціально значущі товари та лікарські засоби за період з 02 до 06 травня 2022 року.

Інфографіка06.05.2022 р. № 119

На Івано-Франківщині – випадок сказу 

Івано-Франківською регіональною державною лабораторією Держпродспоживслужби встановлено сказ собаки, який належав громадянину с.Підлісся Загвіздянської ОТГ Івано-Франківського району Івано-Франківської області.

Захворювання виявлено за результатами лабораторного дослідження методом люмінесцентної мікроскопії (звіт про результати дослідження патологічного матеріалу від 05.05.2022 р. № 000855 п.м./22) .

Спеціалістами Тисменицького управління Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області та служби ветеринарної медицини проведено епізоотичне розслідування за даним випадком.

З метою координації дій з ліквідації захворювання 06.05.2022 р. проведено засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії при Івано-Франківській райдержадміністрації, рішенням якої затверджено план заходів з ліквідації сказу, визначено с. Підлісся неблагополучною територією та накладено карантинні обмеження.

В осередку захворювання вживаються всі необхідні заходи з локалізації захворювання відповідно до діючої інструкції.

До уваги власників домашніх тварин 

Для запобігання виникнення сказу потрібно регулярно (щороку) проводити щеплення домашніх улюбленців проти сказу, а якщо з’явилися клінічні ознаки захворювання, інформувати службу ветеринарної медицини, або доправити тварину для огляду у ветеринарну установу.

У випадку виявлення контакту домашніх тварин з тваринами дикої фауни необхідно повідомляти спеціалістів ветеринарної медицини для проведення відповідних заходів, з метою попередження зараження та загибелі домашньої тварини.06.05.2022 р. № 118

До уваги споживачів: фіксуються випадки перевищення максимально допустимих рівнів нітратів в ранніх овочах

Головне управління Держпродспоживслужби Прикарпаття інформує, що останнім часом почастішали випадки виявлення спеціалістами державних лабораторій ветеринарно-санітарної експертизи фактів перевищення максимально допустимих рівнів нітратів в редисці, ранній капусті, огірках, кабачках, ранньому столовому буряку; партії такої продукції були не допущені в обіг.

Зокрема, Івано-Франківською міською державною лабораторією ветеринарно-санітарної експертизи в квітні 2022 року проведено 1077 експертиз овочів та фруктів, в десяти випадках встановлено перевищення максимально допустимих рівнів нітратів та не допущено в обіг 1,4 т невідповідної продукції.

Наголошуємо: продаж продукції тваринного і рослинного походження на сільськогосподарському ринку дозволяється лише після проведення її досліджень в державних лабораторіях ветеринарно-санітарної експертизи. Місця для торгівлі продукцією рослинного і тваринного походження надаються адміністрацією агропродовольчих ринків лише після проведених в державній лабораторії ветеринарно-санітарної експертизи досліджень.

Рекомендуємо споживачам:

- вимагайте у продавців овочів та фруктів на ринку експертний висновок про дослідження продукції, в тому числі і на вміст нітратів. До реалізації допускаються лише овочі та фрукти в яких вміст нітратів не перевищує гранично допустимий рівень;

- не купуйте овочі та фрукти у місцях стихійної торгівлі, де відсутній ветеринарно-санітарний контроль, бережіть себе, своїх дітей та рідних!

Довідково

Тривале надходження нітратів до організму людини негативно впливає на стан здоров’я і може призвести до порушення обміну речовин, збільшення вмісту метгемоглобіну в крові, крім того нітрати та продукти їх перетворення є передумовою утворення нітрозамінів.

Особливо чутливі до дії нітратів немовлята та люди похилого віку.

За нормами Всесвітньої організації охорони здоров’я допустимою добовою дозою нітратів для людини рахується 5 мг на один кілограм маси. Якщо для дорослої людини масою 80 кг з їжею протягом дня поступлення 400 мг нітратів не завдасть шкоди, до отруєння може призвести одноразовий прийом разом з їжею 600-650 мг нітратів, то для дитини така кількість буде критичною.06.05.2022 р. № 117

Радіаційний фон на Прикарпатті в межах норми

За результатами щоденного моніторингу радіаційного фону, який проводиться спільно з фахівцями Івано-Франківської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби, в місті Івано-Франківську перевищень рівнів природних фонових значень не відзначалося.

За результатами аналізу вимірювань, природний радіаційний фон на Прикарпатті можна визнати радіаційно безпечним.

Показник потужності поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання (радіаційний фон) на території міста Івано-Франківська станом на 06 травня 2022 року становить 0,13 мкЗв/год. (при пороговому значенні 0,32 мкЗв/год.). За вказаний період радіаційний фон є таким, який не перевищує властивий для цієї території природний фон.06.05.2022 р. № 116

Про шкоду тютюнопаління

Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області вкотре звертає увагу мешканців та гостей Прикарпаття на шкоду тютюнопаління, – як традиційних сигарет, так і електронних пристроїв для куріння та кальяну.

Мова йде про шкоду не тільки від активного, але й пасивного куріння. Адже за даними ВООЗ не існує безпечного пасивного куріння – вдихання вторинного тютюнового диму, який складається з диму, що виділяється запаленим тютюновим виробом, і диму, що видихається курцем.

Тютюновий дим містить близько 4000 хімічних речовин, з яких більше 250 відносять до шкідливих і належать до канцерогенів. Вдихання тютюнового диму призводить до виникнення серцево-судинних та респіраторних захворювань. У сукупності це може призвести до передчасної смерті дорослих людей.

Вдихання вторинного тютюнового диму може відбуватись усюди, де є курці. За оцінками Всесвітньої організації здоров'я, 200 тисяч осіб щорічно вмирає в результаті впливу на них тютюнового диму на роботі. Близько 700 мільйонів дітей вдихає повітря, яке забруднене тютюновим димом.

Бути пасивним курцем майже одне й те ж саме, що відвідати радіоактивну зону. Однак обійти курця десятою дорогою не завжди виходить. Адже українці, які курять, часто не виконують вимоги щодо заборони паління в громадських місцях, наражаючи на небезпеку себе й інших.

Тому нагадуємо, що відповідно до Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», забороняється куріння тютюнових виробів, а також електронних сигарет і кальянів:

1) у ліфтах і таксофонах;

2) у приміщеннях та на території закладів охорони здоров’я;

3) у приміщеннях та на території навчальних закладів;

4) на дитячих майданчиках;

5) у приміщеннях та на території спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд та закладів фізичної культури і спорту;

6) у під’їздах житлових будинків;

7) у підземних переходах;

8) у транспорті загального користування, що використовується для перевезення пасажирів;

9) у приміщеннях закладів ресторанного господарства;

10) у приміщеннях об’єктів культурного призначення;

11) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ;

12) на стаціонарно обладнаних зупинках маршрутних транспортних засобів.

Забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів:

1) у приміщеннях підприємств, установ та організацій усіх форм власності;

2) у приміщеннях готелів та аналогічних засобів розміщення громадян;

3) у приміщеннях гуртожитків;

4) в аеропортах та на вокзалах.

У місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: «Куріння заборонено!».

У спеціально відведених для куріння місцях розміщується наочна інформація, яка складається із відповідного графічного знака та тексту такого змісту: «Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю!».

Власник, уповноважені ним особи або орендарі відповідних споруд чи окремих приміщень зобов’язані відвести спеціальні місця для куріння, сумарна площа яких не має перевищувати 10 відсотків загальної площі відповідної споруди чи приміщення, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити інформацію, передбачену частиною п’ятою цієї статті.

У разі порушення вашого права на бездимне оточення, отримати правову допомогу можна, звернувшись до Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області тел.(0342) 559617, [email protected], або до Нацполіції.05.05.2022 р. № 115

Що робити у випадку радіаційної небезпеки?

Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області звертає увагу громадян: у випадку радіаційної загрози перш за все необхідно суворо виконувати вказівки державної служби з надзвичайних ситуацій, органів влади та поліції.

Якщо у вашій місцевості трапиться радіаційна надзвичайна ситуація, необхідно залишатися в приміщенні або негайно зайти до нього, якщо ви перебуваєте на вулиці. Це найбезпечніша дія, яку ви можете зробити.

 • Зайдіть в укриття, підвал або в середину будівлі. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівель, тому найкраще триматися якомога далі від стін і даху будівлі.

 • Заберіть всередину домашніх тварин.

 • Закрийте та заблокуйте всі вікна та двері в приміщенні.

 • Слідкуйте за повідомленнями від рятувальників ДСНС, поліції, місцевої влади.

Як провести знезараження (дезактивацію) себе

 • Зніміть верхній шар одягу. Так ви позбудетеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це обережно, аби не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер і тримайте його подалі від людей і домашніх тварини.

 • Помийтесь. Якщо така можливість є, прийміть душ з милом, голову помийте шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал на вашому волоссі. Не тріть і не подряпайте шкіру, аби радіоактивний матеріал не потрапив у відкриті рани. Якщо можливості прийняти душ немає, вимийте з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті частини вашого тіла. Якщо доступу до води немає, скористайтеся вологими серветками, вологою тканиною. Зверніть особливу увагу на ваші руки й обличчя, протріть повіки, вії, вуха.

 • Одягніть чистий одяг.

 • Допоможіть вашим рідним і близьким зробити всі вищеперераховані дії. По можливості робіть це в рукавичках і масці чи респіраторі.

Безпека харчових продуктів та питної води в радіаційній надзвичайній ситуації

 • Безпечною є їжа з герметичних контейнерів (консерви, банки, пляшки, коробки тощо).

 • Також безпечною є їжа, яка зберігалася у холодильнику або морозильній камері. Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою тканиною або чистим рушником. Перед використанням протріть кухонне приладдя вологою тканиною або чистим рушником. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.

Безпека корму для домашніх тварин

 • Так само, як і їжа людей, корм для домашніх тварин у герметичних контейнерах (консерви, банки, пляшки, коробки тощо) буде безпечним для вживання . Витріть миски і килимки для домашніх тварин вологою тканиною або рушником. Використану тканину чи рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер і залиште у недоступному місці, подалі від людей і тварин.

Безпека води

 •  Допоки рятувальники чи влада не повідомлять про безпеку водопровідної води, доти лише вода в пляшках залишатиметься незабрудненою. Упаковка захищає рідину всередині від радіоактивних речовин.

 • Кип’ятіння водопровідної води не позбавляє її від радіоактивних речовин. Тож майте запас води у пляшках чи інших герметичних контейнерах. Напої у холодильнику теж безпечні для вживання.

 • Вода в інших ємностях у вашому домі, таких, як унітаз або водонагрівач, не буде містити радіоактивних речовин.

 • Водопровідну або колодязну воду можна використовувати для миття себе та упаковок їжі і води.

Навіть якщо водопровідна вода забруднена, ви все одно можете використовувати її для знезараження. Будь-який радіоактивний матеріал, який потрапляє в поверхневі або підземні води, буде розбавлятися водою до дуже низького рівня і буде безпечним для миття шкіри, волосся та одягу.04.05.2022 р. № 114

До уваги дрібнотоварних виробників та пунктів заготівлі молока

Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області інформує, що Міністерством аграрної політики та продовольства України затверджено Гігієнічні вимоги до дрібнотоварного виробництва та обігу молока (наказ від 07.04.2022 р. № 209).

Документом встановлюються гігієнічні вимоги до первинного виробництва та обігу молока від сільськогосподарських тварин, які утримуються дрібнотоварними виробниками, а також до пунктів заготівлі молока.

Ці Вимоги є обов'язковими для:

 • операторів ринку молока та молочних продуктів (у тому числі фізичних осіб), які утримують до 5 умовних голів сільськогосподарських тварин для виробництва сирого молока з метою введення його в обіг через пункти заготівлі молока або реалізації кінцевому споживачу через агропродовольчі ринки (далі - дрібнотоварні виробники);

 • операторів ринку молока та молочних продуктів, в управлінні яких перебувають потужності із заготівлі, первинної обробки, зберігання та транспортування сирого молока (пункти заготівлі молока), від тварин, які утримуються дрібнотоварними виробниками;

 • державних ветеринарних інспекторів, спеціалістів ветеринарної медицини, уповноважених на здійснення ветеринарного обслуговування та/або державного контролю на відповідній території (уповноважений ветеринар, офіційний ветеринарний лікар), ліцензованих спеціалістів ветеринарної медицини або спеціалістів, які працюють у закладах ветеринарної медицини.

Ці Вимоги не застосовуються до молока виробленого (призначеного) для особистого споживання.

Разом з цим втрачають чинність:

1) наказ Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 21 березня 2002 року № 17 «Про затвердження Ветеринарних та санітарних вимог до особистих селянських господарств – виробників сирого товарного молока», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2002 року за № 336/6624;

2) наказ Державного департаменту ветеринарної медицини Міністерства аграрної політики України від 21 березня 2002 року №18 «Про затвердження Ветеринарних та санітарних вимог до пунктів закупівлі молока від тварин, які утримуються в особистих селянських господарствах», зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 05 квітня 2002 року за № 337/6625.

Наказ Мінагрополітики від 07.04.2022 р. № 209 зареєстровано в Міністерстві юстиції 25 квітня 2022 р. за № 452/37788 та набирає чинності з дня його офіційного опублікування.04.05.2022 р. № 113

Будьте обачні: розпочався сезон активності кліщів! 

Спеціалісти Головного управління Держпроспоживслужби в Івано-Франківській області застерігають громадян: цьогорічне швидке підвищення температури повітря в травні сприяє активізації кліщів. 

Враховуючи те, що кліщі добре переносять низькі температури і можуть голодувати кілька років, цьогоріч слід очікувати високих показників їх чисельності та підвищеного ризику зараження людей трансмісивними хворобами.

Інфікування людини відбувається під час смоктання крові голодними зараженими кліщами. Самка кліща смокче кров впродовж багатьох днів, і при повному насиченні вона збільшується в вазі у 80-120 разів.

На Прикарпатті сезон активності кліщів триває з ранньої весни і до листопада, але впродовж року є два найбільші піки активності – у квітні-травні та серпні-вересні. Зараз починається весняний пік активності, тож людям треба бути обережними, знати, як від них вберегтися і що робити, якщо вони все-таки присмокталися до тіла.

Кліщі присмоктуються до людини не лише під час перебування на природі – в лісі чи на лузі, біля берега річки. Вони можуть уражати й в міській зоні: в парках, скверах, садово-городніх ділянках, на зелених газонах. Ці комахи можуть потрапити до житла з букетами квітів, домашніми тваринами, одягом та речами.

Кліщі зазвичай сидять у траві або на гілках кущів і дуже рідко піднімаються на висоту вище пів метра. Тому спершу вони чіпляються до ніг людини і потім «повзуть» вгору, шукаючи зручне місце для присмоктування. Правильно одягнувшись, ви зможете періодично знімати кліщів з одягу, не даючи їм дістатись тіла.

Збираючись на відпочинок, слід одягатися у світлий однотонний одяг з довгими рукавами, що щільно прилягає до тіла. На голову потрібно одягати хустинку, кепку, капелюх. Обираючи місце, де плануєте відпочивати, стежте, щоб поблизу не було високої трави, щоб місце не було захаращене і добре освітлювалося сонцем. Кліщів завжди більше біля стежок, де їм простіше знайти жертву. Тому не варто розташовувати місця відпочинку поблизу від стежки. На сонячних, сухих галявинах кліщів менше, ніж у тіні. При влаштуванні місць відпочинку на природі слід пам'ятати, що кліщі зимують у приземній підстилці, сухій траві і, відігрівшись, можуть напасти на людину.

Повернувшись додому, уважно огляньте не тільки себе і своїх рідних, але й одяг, квіти, гриби, які ви принесли; кота або пса, що вас супроводжували. Слід відразу зняти одяг, білизну, варто все випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати у ньому. Витрушування одягу не рятує від кліщів. Якщо ви брали зі собою на відпочинок домашню тварину, то її теж слід оглянути перед тим, як впустити в помешкання.

При виявленні на тілі кліща краще його видалити в лікувально-профілактичному закладі, адже інфікування може відбутися навіть через неправильне видалення, коли його ненароком причавити. Вірогідність захворіти, якщо кліщ провів на тілі менше 24 годин, мінімальна.04.05.2022 р.

 Захист прав споживачів працює!

Інформуємо, що за адресою м.Тисмениця, вул. І.Франка,27, к.т.(03436)24103, E-mail: tysmen-dergprod@vetif.gov.ua створений та функціонує консультаційно-інформаційний центр, де споживачі можуть отримати інформацію та допомогу по захисту своїх прав:

- стосовно якості придбаного товару чи отриманої послуги;

-інформація про права та способи захисту інтересів споживачів;

-консультації щодо складання заяв у сфері захисту прав споживачів;

Працівниками управління також проводиться щоденний моніторинг цін на соціально важливі продукти харчування, суб’єктів підприємницької діяльності нафтопродуктів, медичних засобів.

Також інформуємо, що за захистом порушених прав споживачі можуть звернутися як в паперовому, так і в електронному вигляді. Для цілодобової консультативної підтримки громадян створено чат-бот платформу. Поскаржитись стало ще простіше. Достатньо надіслати скаргу у чат-бот в Telegram – @derzhspozhivsluzhba_bot. Цей сервіс працює швидко та адекватно.

Така практика цілком відповідає європейським та світовим стандартам, сприятиме налагодженню ефективної комунікації між бізнесом та споживачем.03.05.2022 р. № 112

В Держпродспоживслужбі Прикарпаття підготували прогноз 

фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту сільгоспкультур у травні 

У травні 2022 року фітосанітарна ситуація в агроценозах визначатиметься комплексом агрокліматичних, природних і господарських факторів. За підвищення середньодобової температури повітря почнеться масове відродження і розселення шкідників, а за високої вологості повітря ймовірне збільшення ураження рослин комплексом хвороб.

Спеціалісти управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби Івано-Франківщини розробили детальний прогноз фітосанітарного стану та рекомендації щодо захисту сільськогосподарських рослин у господарствах області у травні 2022 року, який можна завантажити за посиланням.02.05.2022 р. № 111

НФОРМАЦІЯ про моніторинг цін  (25-29.04.2022)

Головне управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області подає до уваги інформацію про моніторинг цін на соціально значущі товари та лікарські засоби за період з 25 до 29 квітня 2022 року.

Інфографіка02.05.2022 р. № 110

Благополуччя пасіки – запорука отримання доброякісної продукції бджільництва

Кожний пасічник бажає мати здорові та повноцінні бджолині сім’ї для отримання доброякісної продукції бджільництва.

Спеціалісти Головного управління Держпродспоживслужби Івано-Франківщини наголошують: для того щоб попередити виникнення інфекційних та інвазійних захворювань бджіл, необхідно проводити щорічну весняну ревізію пасіки.

Така ревізія здійснюється працівниками державної служби ветеринарної медицини до 15 травня поточного року.

Під час здійснення весняної ревізії фахівець проводить клінічний огляд бджоло-сімей, відбирає патологічний матеріал (підмор бджіл та розплід) для проведення лабораторних досліджень на інфекційні та інвазійні захворювання, а саме: американський та європейський гнильці, нозематоз, варооз та акарапідоз.

Вище зазначені лабораторні дослідження проводяться за кошти державного бюджету в пасіках, які зареєстровані у Держпродспоживслужбі та органах місцевого самоврядування, і внесені у Державний реєстр паспортів пасік, який оприлюднений на вебсайті компетентного органу.

За результатом клінічного огляду та лабораторних досліджень вносяться відомості у паспорт пасіки та засвідчується її ветеринарно-санітарний стан.

Наголошуємо: у разі виникнення підозри чи/або факту отруєння бджіл одразу необхідно звернутися із заявою власника пасіки до органів місцевого самоврядування для проведення обстеження пасіки і фіксації випадків отруєння.

Отруєння бджіл засобами захисту рослин може настати внаслідок недотримання суб'єктами господарювання встановлених регламентів та санітарних норм і правил транспортування, зберігання, торгівлі та застосування засобів захисту рослин.

Крім того, отруєння може бути спричинене не дотриманням таких визначених правил, як:

- неповідомлення або несвоєчасне повідомлення власників пасік про час, місце і характер майбутнього застосування засобів захисту рослин для відповідного реагування;

- надання неповної інформація про заплановане застосування засобів захисту рослин і необхідні обмеження;

- недостатнє забезпечення пасік відповідним обладнанням для ізоляції вильоту бджіл з вулика або несвоєчасне вивезення бджолиних сімей у безпечне місце;

- неповідомлення власниками пасік місцевих органів самоврядування про місце перебування пасіки під час кочівлі.

Закликаємо пасічників максимально точно дотримуватись визначених інструкцій аби убезпечити бджіл від отруєння та загибелі; а також налагодити комунікацію з територіальними громадами, обласними військовими адміністраціями, поліцейськими, фермерами, приватними господарями, щоб узгодити між собою всі дії, необхідні для оперативної ізоляції бджіл та вирішення інших нагальних питань у сфері бджільництва.

Додаткова повідомляємо, що Міністерством аграрної політики та продовольства України розроблено інформаційні пам'ятки для пасічників, аграріїв та органів місцевого самоврядування для запобігання випадків отруєння бджіл, які можна переглянути або завантажити за посиланням https://minagro.gov.ua/storage/app/sites/1/uploaded-files/%D0%9F%D1%80%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%86%D1%96%D1%8F.pdf29.04.2022 р. № 109

Радіаційний фон на Івано-Франківщині в межах норми

За результатами щоденного моніторингу радіаційного фону, який проводиться спільно з фахівцями Івано-Франківської регіональної державної лабораторії Держпродспоживслужби, в місті Івано-Франківську перевищень рівнів природних фонових значень не відзначалося.

За результатами аналізу вимірювань, природний радіаційний фон на Прикарпатті можна визнати радіаційно безпечним.

Показники потужності поглиненої в повітрі дози гамма-випромінювання (радіаційний фон) на території міста Івано-Франківська станом на 29 квітня 2022 року становлять 0,11-0,13 мкЗв/год. (при пороговому значенні 0,32 мкЗв/год.). За вказаний період радіаційний фон є таким, який не перевищує властивий для цієї території природний фон.29.04.2022 р. № 108

Установи ветеринарної медицини Держпродспоживслужби Прикарпаття забезпечують стабільну та контрольовану епізоотичну ситуацію

Від початку повномасштабного вторгнення російських окупаційних військ на територію України Івано-Франківщина прихистила велику кількість наших громадян, котрі були змушені виїхати з окупованих територій та регіонів через бойові дії. Багато з них взяли з собою домашніх тварин, що потребують систематичної кваліфікованої допомоги та ветеринарного огляду.

Усі установи ветеринарної медицини Держпродспоживслужби Прикарпаття працюють в штатному режимі. Вони розташовані в приміщеннях районних державних лікарень ветеринарної медицини (за колишнім адміністративним поділом), дільничних лікарень та дільниць державної ветеринарної медицини, частина – у приміщеннях територіальних громад.

Тож за необхідності консультації чи ветеринарної допомоги для тварини – звертайтесь до державних установ ветеринарної медицини Держпродспоживслужби області.

Установи ветеринарної медицини надають широкий спектр ветеринарних послуг, зокрема:

 • консультація лікаря ветеринарної медицини;

 • вакцинація тварин;

 • лікувально-профілактичні обробки;

 • проведення лабораторно-діагностичних послуг;

 • оформлення ветеринарно-санітарного паспорта встановленого взірця;

 • надання лікувальної допомоги, в т. ч. хірургічна допомога;

 • проведення дезінфекції, дезінсекції, дератизації;

 • лабораторіями ветеринарно-санітарної експертизи на агропродовольчих ринках проводиться ветеринарно-санітарний огляд та експертиза харчових продуктів тваринного та рослинного походження.

Завдяки своєчасному та кваліфікованому здійсненню профілактичних заходів, епізоотична ситуація в Івано-Франківській області є стабільною та контрольованою.

Сьогодні територія регіону є благополучною щодо інфекційних хвороб тварин, зокрема таких як африканська чума свиней, грип птиці, сказ, лейкоз, туберкульоз, бруцельоз тощо.

З початку 2022 року спеціалістами державної ветеринарної служби оздоровлено 8 неблагополучних пунктів по сказу тварин.

Фахівцями ветеринарної медицини продовжується проведення протиепізоотичних заходів, відповідних діагностичних досліджень, щеплень тварин.

З метою недопущення виникнення і розповсюдження небезпечних хвороб, зокрема хвороб, спільних для людей та тварин, звертайтесь до державних установ ветеринарної медицини для проведення вашим тваринам необхідних діагностичних досліджень та профілактичних вакцинацій.

Не залишайте свої улюбленців без нагляду та напризволяще. Без вагань при евакуації забирайте їх з собою, або прилаштовуйте на перетримку у надійних громадських об'єднаннях та волонтерів.27.04.2022 р. № 107

Держпродспоживслужба забезпечує моніторинг цін на соціально значущі товари

 

З метою оперативного реагування та забезпечення контролю за встановленням суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі цін на соціально значущі товари Головним управлінням Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області запроваджено щоденний моніторинг цін на дану групу товарів, починаючи з 01.03.2022.

Головним управлінням Держпродспоживслужби в області створено і постійно працює 31 моніторингова робоча група. Даними групами станом на 27.04.2022 проведено 11395 цінових спостережень, в т.ч.:

 • на ринку продовольства – 5250;

 • на ринку нафтопродуктів – 4345;

 • на фармацевтичному ринку – 1800.

До переліку товарів, які підпадають під моніторинг, увійшли:

 • борошно пшеничне;

 • макаронні вироби;

 • батон;

 • хліб;

 • крупа гречана;

 • крупа вівсяна;

 • свинина;

 • яловичина;

 • птиця (тушки курячі);

 • молоко;

 • масло вершкове;

 • сметана;

 • яйця курячі;

 • олія соняшникова;

 • цукор кристалічний;

 • капуста білокачанна;

 • цибуля ріпчаста;

 • буряк;

 • морква;

 • картопля;

 • етанол (розчин 96%);

 • нестероїдні протизапальні лікарські засоби вітчизняні;

 • антибактеріальні лікарські засоби вітчизняні;

 • бензин (марки А-92, А-95);

 • дизельне пальне;

 • газ скраплений для автомобілів.

Головним управління проведене широку роз’яснювальну роботу для суб’єктів господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю соціально значущими товарами. У 30 випадках завищені ціни були приведені у відповідність до вимог чинного законодавства.

Крім того, забезпечено подання щоденної звітної інформації про результати моніторингу до Департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Івано-Франківської ОВА, налагоджено постійне інформування про виявлені порушення і прийняті заходи працівників правоохоронних органів, бюро економічної безпеки.