БОГОРОДЧАНСЬКИЙ ВІДДІЛ ДУ “ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МОЗ”

23.09.202р.

Чому рутинна вакцинація важлива

У воєнний час підвищується ризик розвитку і поширення інфекційних хвороб. Особливо вразливі до них діти і дорослі, які мають прогалини у графіку щеплень або не імунізовані взагалі.

За підсумками 2021 року рівень охоплення щепленнями в Україні залишається нижчим за рекомендований Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Водночас вакцинація є однією з головних складових громадського здоров’я.

Вакцини вже понад 200 років захищають нас від хвороб, які загрожують життю та заважають нашому розвитку. З їхньою допомогою ми можемо прогресувати без тягаря таких хвороб, як віспа та поліомієліт, які коштували людству сотень мільйонів життів. З розвитком вакцин ми наближаємося до світу, вільного від кашлюка й дифтерії, зменшуємо захворюваність дітей на такі хвороби, як кір чи правець.

Вакцини – це один із найпотужніших і найдієвіших інструментів для збереження здоров’я цивілізації. Імунізація є питанням національної безпеки.

Від яких захворювань можна щепитись?

В Україні доступні безоплатні щеплення проти 10 захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту B, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту. Цей перелік обов’язкових щеплень визначений в Національному календарі профілактичних щеплень, затвердженому наказом МОЗ України від 16.09.2011 року №595. Безоплатною є і вакцинація від COVID_19.

Також держава закуповує вакцину від сказу, яку потрібно вводити потерпілим від укусів бездомними тваринами або ж з підтвердженим сказом. За власний кошт можна зробити рекомендовані щеплення – від вітряної віспи, ротавірусу, грипу, менінгокока, гепатиту A, пневмокока, папіломавірусної інфекції.

Згідно досліджень фахівців, для повноцінного захисту від вже відомих хвороб потрібно, щоб 95% населення мали щеплення. За даними ВООЗ, щороку щеплення допомагають врятувати від 2 до 3 млн дитячих життів. Завдяки вакцині людство подолало пандемію віспи, а захворюваність на поліомієліт знизилась на 99%. Знизився рівень захворюваності на правець, дифтерію, кашлюк та краснуху. Смертність від кору зменшилась на 75%, а щорічна смертність новонароджених від правця – в понад 13 разів.

Зростання кількості невакцинованих осіб (тобто незахищених) підвищує ймовірність спалахів інфекцій, які попереджує вакцинація (кір, кашлюк, поліомієліт тощо).  

Як безоплатно вакцинуватись

Кожен, хто уклав декларацію з сімейним лікарем чи педіатром, має право на безоплатне щеплення. Однак для дорослих та дітей відрізняється перелік вакцин, які оплачує держава.

Кожна дитина може безоплатно отримати вказаних вище 10 обов’язкових щеплень. Дорослі безоплатно отримують щеплення від дифтерії та правця. Ревакцинацію потрібно проводити кожні десять років.

Такі щеплення можна зробити у приватному чи комунальному медзакладі, який підписав договір з НСЗУ. Також у вашій амбулаторії чи поліклініці можна ввести вакцину, яку ви придбали за власний кошт. Дізнайтесь у лікаря, як правильно її доставити у кабінет щеплень.

Ваше здоров’я та здоров’я всіх українців разом залежить від рівня охоплення щепленнями в країні. Вакцини захищають у будь-якому віці, тож робити щеплення ніколи не пізно.

Лікар-епідеміолог відділення епіднагляду та 

профілактики інфекційних хвороб

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» 

 Світлана ГАВРИЛКО23.09.202р.

Що варто знати про вірус мавпячої віспи ?

Віспа мавп — віспоподібне захворювання, що спричинюють віруси родини поксвірусів. За клінічними ознаками воно дуже схоже на натуральну віспу.

Віспу мавп характеризують як зоонозне захворювання. Тобто те, яке передається від тварини до людини.

Важливо, що віспа мавп у більшості випадків протікає значно легше, ніж натуральна віспа. Проте іноді вона все ж таки може призвести до летальних наслідків.

Хоча у назві цього захворювання згадуються примати, проте до людини вона може передаватись і від гризунів.

За наявною наразі інформацією, передача цієї віспи від людини до людини носить дуже обмежений характер.

Також важливо, що попередня вакцинація від натуральної віспи є високоефективною профілактикою віспи мавп. 

Варто також зазначити, що специфічного лікування або вакцини проти віспи мавп у широкому доступі немає.

Які зафіксовані шляхи передачі? 

 • Інфікування відбувається в результаті прямого контакту з кров’ю, біологічними рідинами, ураженою шкірою або слизовою інфікованих осіб чи тварин.

 • Можливим фактором інфікування також є вживання в їжу м’яса інфікованих тварин, яке не було належно термічно оброблене.

Чи можливо інфікуватись людині від людини?

 • Так, на жаль, можливо, але за певних умов. Передача вірусу від людини до людини може відбуватися в результаті тісного контакту з інфікованими виділеннями з дихальних шляхів, ушкодженими ділянками шкіри інфікованої людини або з предметами, біологічними рідинами або матеріалами з осередків ураження хворої людини.

 • Найбільший ризик інфікування мають члени однієї родини, якщо вони мають тривалий особистий контакт з інфікованим членом сім’ї, а також медичні працівники у випадках недостатнього дотримання правил контакту з пацієнтом.

 • Інфікування також може відбуватись через плаценту.

Скільки триває інкубаційний період? 

 • Інкубаційний період (від часу інфікування до появи симптомів), зазвичай, становить від 6 до 16 днів, але може коливатися в діапазоні від 5 до 21 дня.

Які бувають ознаки та симптоми? 

 • У період інвазії (тобто проникнення до організму) віспа мавп супроводжується гарячкою, сильним головним болем, збільшенням лімфатичних вузлів, болем в спині, у м’язах і сильною астенією (слабкістю). Такі симптоми можуть тривати до 5 днів.

 • Потім, через кілька днів після інвазії, починається період висипки.

 • У 95% випадків висипка виникає на обличчі, а потім поширюється на інші частини тіла. У 75% випадків – це долоні та ступні.

 • Первинним місцем появи висипу можуть бути статеві органи, якщо передача відбулася під час статевого акту

 • До повного зникнення кірочок, які виникають внаслідок висипання, може пройти до трьох тижнів.

 • У деяких пацієнтів може спостерігатись збільшення лімфатичних вузлів, що є характерною ознакою віспи мавп в порівнянні з іншими схожими захворюваннями.

Як діагностують віспу мавп? 

 • Рекомендованим методом діагностики залишається ПЛР-тестування. Для цього досліджуються вміст або покриви висипань..

Яка буває профілактика? 

 • Основним способом запобігання поширенню інфекції залишається підвищення рівня знань про цю недугу та про фактори ризику. Важливо, щоб люди знали шляхи передачі та уникали тісних контактів з інфікованими.

 • Важливим способом профілактики не лише цього захворювання залишається миття рук.

 • Важливу роль також відіграють заходи епідемічного нагляду та оперативне виявлення нових випадків.

Чи зареєстровані випадки вірусу мавпячої віспи в Україні? 

В Україні вже зареєстровано 3 випадки захворювання з діагнозом мавпячої віспи, епідеміологічне розслідування триває.

Важливо! Якщо маєте схожі на віспу мавп симптоми, відразу зверніться до лікаря та перебувайте на самоізоляції, своєчасні дії допоможуть запобігти ускладненням та поширенню даного захворювання серед населення.

ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» проводить безкоштовно діагностику цієї хвороби за наявності відповідної симптоматики (ПЛР-тестування).

Лікар-епідеміолог

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Світлана ГАВРИЛКО22.09.202р.

COVID-19 нікуди не зник і восени ризик захворіти підвищується .

В Україні за останній місяць помітно збільшився рівень захворюваності на COVID-19 . За даними Міністерства охорони здоров я України, лише за минулий тиждень(12.09-18.09) зафіксовано 36683 нових підтверджених випадків коронавірусної хвороби COVID-19 (з них дітей-5628), що на 53,7% більше, ніж тижнем раніше. Працівниками відділу зареєстровано та опрацьовано 183 випадки захворювання на COVID-19.

Річ у тім, що COVID-19 нікуди не зник ні у світі, ні в Україні. Наразі більша частина тих, хто зараз звертається до лікарів, раніше не хворів на коронавірус.

Нагадуємо, що COVID-19-гостра респіраторна хвороба, спричинена коронавірусом SARS-CoV-2.Тяжкість перебігу захворювання залежить від багатьох факторів. Основною групою ризику тяжкого перебігу хвороби чи смерті є літні люди та люди з хронічними захворюваннями. Вірус передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при тісному контакті. Поширення коронавірусної інфекції (COVID-19) потребує підвищення рівня обізнаності, посилення та проведення додаткових профілактичних заходів в місцях масового перебування людей (ринках, вокзалах, транспортних засобах, супермаркетах), на підприємствах, в установах, тобто в місцях імовірної присутності джерела збудника.

Захистити себе та інших від інфікування допоможуть прості й корисні звички: використовуйте захисні маски, користуйтеся дезінфектантами, мийте руки і тримайте дистанцію понад 2.0 метри.

А також своєчасне тестування захищає людей із груп ризику, стримує розповсюдження хвороби.

У разі появи симптомів ГРВІ (підвищеної температури, головного болю, втоми, кашлю, болю в горлі, чхання, нежитю тощо) необхідно зробити тест на COVID-19, щоб встановити точний діагноз.

Наразі доступні 2 типи тестування на COVID-19:
- ПЛР-тести. Їхня чутливість найбільша в період між 7 і 14 днями після інфікування. Для дослідження береться мазок із носа і ротоглотки;

- швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2, який використовують на ранніх стадіях захворювання і виявляють у вірусі певний білок на основі зразка з носа або носоглотки. Його перевагою є швидке та легке виконання (результат готовий за 15–30 хв).

  Варто підкреслити, що в умовах воєнного стану фахівці нашого відділу продовжують виконувати покладені на них завдання щодо лабораторної діагностики COVID -19, зокрема на базі мікробіологічної лабораторії Богородчанського відділу проводяться :

ПЛР -тестування вартість 580,27грн.

Визначення АНТИГЕНУ SARS -CoV-2

(COVID 19)Швидкий тест вартість 240,78 грн.

Для виїзду закордон -результат надаємо з перекладом англійською мовою та проставляється QR-код

Вартість ПЛР тестування 639,55грн.

Визначення Антигену SARS CoV-2

(COVID-19)-366,19грн.(в т ч зняття з САМОІЗОЛЯЦІЇ )

Результат можна отримати в день забору матеріалу. Швидкий тест до 1 години(e-mail,ViberWhatsAppTelegram).

За адресою вул.Петраша,8

смт.Богородчани, мікробіологічна лабораторія ДУ « Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» ( колишня санепідстанції).

Контактний телефон :

0677082601 Лапко Лілія Ярославівна.

Тому профілактичними заходами та тестуванням можна подбати про себе і своїх близьких, запобігти новим спалахам захворювання . 

Бактеріолог мікробіологічної лабораторії 

ДУ«Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» :

 Леся СКРИПНИК-ПЕТРУНИШИН  20.09.202р.

ГРИБИ: ПРОФІЛАКТИКА ОТРУЄНЬ ТА ПЕРША ДОПОМОГА

Страви з грибів — традиційний продукт у раціоні харчування мешканців багатьох регіонів України. На території нашої країни росте майже 2 000 видів шапинкових грибів, до 500 з них вважають їстівними. Найчастіше гриби використовують як приправи до страв або ж у консервованому вигляді.

Гриби є доволі специфічним продуктом, що містить значну кількість азотистих речовин, зокрема білків, а також жирів, вуглеводів, деякі вітаміни (В1, РР), мінеральні речовини (зокрема фосфор). Клітковина хітин, що входить до їхнього складу, майже не перетравлюється у шлунково-кишковому тракті, тому гриби вважають «важкою» їжею.

Вживати гриби не рекомендовано вагітним, жінкам, які годують грудьми, та літнім людям. Не варто годувати грибами чи стравами з них дітей до 12 років.

Як не отруїтися грибами

 • Найкраще відмовитися від споживання дикорослих грибів, замінивши їх грибами, вирощеними штучно, котрі підлягають контролю та продаються в торговельній мережі.

 • Не купуйте гриби на стихійних ринках.

 • Уважно оглядайте гриби: звертайте увагу на колір капелюшка, губки, ніжки.

 • Збирайте лише добре знайомі вам гриби. За найменшого сумніву одразу викиньте гриб, не залишайте його поряд з іншими.

 • Не беріть занадто молоді чи старі гриби — їх легко переплутати з отруйними.

 • Не збирайте гриби поблизу трас, промислових підприємств, забруднених територій: гриби вбирають в себе широкий спектр отруйних речовин, зокрема важкі метали.

 • Не збирайте гриби в посушливу погоду: в цей час гриб пересихає, віддавши воду і збільшивши концентрацію токсинів.

 • Не куштуйте сирі гриби.

 • Вдома ще раз ретельно перевірте гриби: всі сумнівні треба викинути.

 • Готуйте гриби протягом першої доби після збирання.

 • Варіть гриби не менше трьох разів, щоразу в свіжій підсоленій воді не менше 30 хв.

 • Зберігайте страви з грибами в холодильнику в емальованому посуді не більше доби.

Симптоми отруєння грибами

Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хв. після споживання, так і протягом кількох днів:

 • нудота;

 • блювота;

 • різкий біль у животі;

 • діарея;

 • запаморочення;

 • підвищення температури тіла;

 • зниження пульсу;

 • задуха;

 • судоми;

 • відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги);

 • марення, поява галюцинацій.

За наявності будь-якого з наведених симптомів негайно викликайте лікаря!

Перша допомога у разі отруєння грибами

 • терміново телефонуйте до «швидкої» — загальний номер 103;

 • промийте шлунок простою водою;

 • дотримуйтеся постільного режиму;

 • пийте багато рідини (вода, підсолена вода чи прохолодний чай) — це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини;

 • прийміть сорбенти.

Категорично заборонено вживати алкогольні напої, будь-яку їжу чи молочні та кисломолочні продукти — це може прискорити всмоктування токсинів у організм.

Не займайтеся самолікуванням, це небезпечно для життя!

Залишки грибів або грибних страв слід обов’язково зберегти, адже лабораторне їх дослідження допоможе з’ясувати причину отруєння та призначити правильне лікування

Бактеріолог мікробіологічної

лабораторії Богородчанського

відділу ДУ « Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Оксана ПИЛИПІВ16.09.202р.

17 вересня – Міжнародний день мікроорганізмів

Щорічно 17 вересня відзначають Міжнародний день мікроорганізмів, який обрано у зв’язку з тим, що саме в цей день 1683 року голландський натураліст без університетських ступенів Антоні ван Левенгук (1632-1723 рр.) надіслав лист Лондонському Королівському товариству, в якому представив перший опис одноклітинного організму.

Сьогодні важко уявити життя без мікроорганізмів. Їх активно використовують у промисловості, зокрема у фармацевтичних виробництвах, харчовій галузі, біотехнології та екології. Так ґрунтові бактерії підвищують родючість ґрунту, за допомогою молочнокислих бактерій отримують всі кисломолочні продукти; збудниками пропіоновокислого бродіння є пропіонові бактерії, які знаходять широке застосування у сироварінні; а дріжджі людина використовує ще з давніх-давен при виготовленні продуктів бродіння та в хлібопекарстві. До того ж, мікроорганізми — продуценти цілого спектру біологічноактивних речовин, які використовуються при виготовленні лікарських засобів.

Мікроорганізми займають важливу роль в нашому житті, адже вони живуть всюди навколо нас, завдяки їм відбувається колообіг речовин і енергії у природі. Лише у мікроорганізмів зустрічається таке широке різноманіття неймовірних типів метаболізму, на яких тримається стабільність глобальних екосистем. Тому метою цього дня є підвищення суспільної обізнаності і свідомості про яскравий та різноманітний світ мікробів, які нас оточують!

Проте необхідно пам’ятати, що, на жаль, існують як корисні, так і патогенні мікроорганізми, які здатні викликати хвороби чи патологічні стани. Сьогодні як ніколи гостро стоїть питання впливу та негативних наслідків, які спричиняє неклітинна форма життя, а саме підступний SARS-CoV-2.

Отже, бережімо себе та рідних від шкідливих збудників! Адже життя та здоров’я — це наша спільна відповідальність.

Завідувач мікробіологічної

лабораторії, лікар-бактеріолог Богородчанського

відділу ДУ « Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Лілія ЛАПКО14.09.202р.

Заходи безпеки при роботі з пестицидами

Основним засобом боротьби з бур'янами, як відомо, є пестициди. Пестициди — препарати, які використовують проти шкідників, збудників хвороб рослин, бур’янів і шкідливих організмів, що спричиняють псування сільськогосподарської продукції, матеріалів, виробів, а також проти паразитів і переносників небезпечних хвороб людини й тварин.

Отже, пестициди — це біологічно активні речовини, здатні викликати порушення життєдіяльності теплокровних тварин, людини та сільськогосподарських рослин. Окрім того, часто-густо пестициди потрапляють на нецільові об’єкти: в навколишнє середовище — грунт, повітря, водні басейни; знищують корисну фауну, бджіл, комах запилювачів, переносяться на суміжні посіви та поля, які не обробляють. У нинішніх умовах господарювання, коли вирощування картоплі, більшості овочевих і плодових культур зосереджено в приватному секторі (фермерські господарства, присадибні та дачні ділянки), де пестициди застосовують люди, які не завжди обізнані з технікою безпеки під час роботи з пестицидами, конче потрібним є постійне надання консультацій щодо охорони праці та охорони довкілля від забруднення. Пестициди в загальному обсязі забруднення біосфери землі займають 8- місце після таких речовин, як нафтопродукти, ПАР (поверхнево-активні речовини), фосфати, мінеральні добрива, важкі метали, окиси азоту, сірки, вуглецю та інші сполуки.

Хімічний метод захисту рослин простий, доступний, надійний та ефективний. Однак, при його невмілому застосуванні, можна завдати значної шкоди не тільки навколишньому середовищу, а й здоров'ю людини. Паралельно зі збільшенням використання пестицидів накопичувалися й докази їх негативної дії на довкілля. Пестициди є не тільки дуже токсичними речовинами, але і досить стійкими. Стійкість пестицидів порівнюють із радіоактивними ізотопами і оцінюють також по періоду напіврозпаду – час, за який концентрація пестицидів зменшується в 2 рази. Самими стійкими є хлорорганічні пестициди. Потрапивши в живу природу, пестициди починають власний рух, не контрольований людиною. Потрапляючи з навколишнього середовища в організм людини, пестициди починають накопичуватися в ньому, що, призводить до розвитку багатьох хронічних захворювань і гострих отруєнь, а також до збільшення кількості вроджених аномалій розвитку і дитячої смертності. Пестициди надовго затримуються в організмі, деякі залишаються в ньому назавжди. Близько 99% пестицидів, застосовуваних для обробки рослин, згодом попадають у навколишнє середовище, з якого, у свою чергу, надходять до складу сільськогосподарських продуктів, уживаних людьми і тваринами. Багато пестицидів, навіть будучи малотоксичними, мають канцерогенні і мутагенні властивості. Вони отруюють плід, організм матері і, виділяючись із молоком, негативно впливають на розвиток і ріст дитини.

Тому, всі роботи з пестицидами слід проводити в ранні ранкові (до 10год.) і вечірні години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче + 100С. Для обробки індивідуальних садів і городів в межі населеного пункту дозволяється застосування тих пестицидів, які дозволені для роздрібного продажу населенню "Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні" і Доповненнями до нього.

Вимоги до організації робіт із пестицидами :

Правильна організація робіт — одна з основних умов запобігання шкідливому впливу пестицидів на організм людини.

З пестицидами у великих колективних господарствах працюють на пунктах хімізації постійні бригади, які пройшли медогляд, навчені та проінструктовані з техніки безпеки, й оволодівають способами надання першої допомоги. Керівниками таких бригад (груп) призначають людей, які мають досвід роботи з пестицидами чи пройшли курс спеціальної підготовки.

Не допускаються до роботи особи, молодші 18-річного віку, вагітні жінки та матері-годувальниці, особи після хірургічних операцій (упродовж року) та ті, що мають медичні протипоказання. Категорично забороняється допускати до роботи осіб у нетверезому стані.

Тривалість робочого дня під час роботи з надзвичайно небезпечними препаратами має не перевищувати 4 годин (з доопрацюванням упродовж 2 годин у нешкідливих умовах), з іншими пестицидами — 6 годин.

На період роботи з пестицидами робітників слід забезпечити засобами індивідуального захисту, безкоштовним спецхарчуванням відповідно до медичних вказівок, організувати душ і прання одягу.

Слід стежити за дотриманням правил техніки безпеки, виробничої та особистої гігієни.

Для харчування і відпочинку відводять спеціально обладнане місце, не менше як за 200 м з невітряного боку від робочого поля, де мають бути бачок з питною водою, рукомийник, мило, рушник, аптечка першої допомоги.

Перед початком хімічної обробки посівів повідомляють місцеве населення про місце і строки роботи; на відстані не менше 300 м від меж поля, що оброблятимуть, виставляють єдині застережні знаки; власників бджолосімей попереджають про потребу вжити заходів щодо їх охорони. Знаки знімають по закінченні встановленого терміну. Санітарно-захисна зона за наземної обробки має бути не меншою за 500 м, а за авіаційної — 1000 м.

Керівник робіт зобов’язаний стежити за станом і самопочуттям працюючих. За першої ж скарги працюючого слід відсторонити від роботи, надати першу допомогу та кваліфіковану медичну.

Після закінчення роботи спецодяг старанно очищають, дотримуючись правил техніки безпеки, і залишають його в спеціально відведеному місці. Брати його додому забороняється.

Знешкоджують тару, спецодяг, взуття, транспорт, а також ліквідовують залишки застарілих пестицидів згідно з діючими інструкціями та санітарними правилами.

У кожному господарстві необхідно вести суворий облік використання пестицидів для обробки рослин, вести журнал обліку.

Залишок пестицидів у харчових продуктах не повинен перевищувати встановлені гігієнічні норми, передбачені санітарними правилами, що гарантують безпеку здоров'я людей.

Необхідно строго дотримуватись строків останніх обробок насаджень до збирання врожаю.

З метою запобігання забрудненню пестицидами харчових продуктів забороняється: обробка ними суниць і малини після цвітіння; внесення стійких препаратів (гексахлорану) на ділянки, призначені для садіння суниць.

Купувати пестициди та агрохімікати слід тільки в спеціальних магазинах, де є всі необхідні дозвільні документи. Торгівля ведеться тільки фасованими, герметично упакованими препаратами згідно з «Переліком пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні».

Категорично забороняється виносна торгівля та торгівля в невстановлених місцях. Дотримання регламентів застосування пестицидів, особистої гігієни та заходів безпеки при проведенні робіт з ними гарантує безпечність для Вашого здоров'я.

Біолог санітарно-гігієнічної

лабораторії Богородчанського

відділу ДУ « ІФОЦКПХ МОЗ» Ольга ОСТАПИШИН13.09.202р.

НЕІНФЕКЦІЙНІ ЗАХВОРЮВАННЯ ПІД ЧАС ВІЙНИ: ЯК БОРОТИСЯ З РИЗИКАМИ?

Неінфекційні захворювання (НІЗ) — це хворобливі стани, які не передаються від людини до людини, мають тривалий перебіг і повільно прогресують, а також погіршують психоемоційне і фізичне здоров’я. НІЗ є результатом поєднаного впливу генетичних, фізіологічних, екологічних і поведінкових чинників. Та є основною причиною смертності в світі. Люди з супутніми неіфекційними хронічними хворобами мають великий ризик тяжких ускладнень від COVID-19.

Повномасштабна війна змінила життя людей. Багато хто опинився в тяжких життєвих обставинах, стресових умовах, обумовлених втратою близьких людей, перебуванням під постійними бомбардуваннями, евакуацією та переміщенням далеко від дому. А неконтрольований стрес може призвести до втрати здоров’я та підвищення ризику виникнення НІЗ.

Для того, щоб людина залишалася здоровою та її фізичний і психологічний стан не погіршувався, вона має стежити за 4 факторами ризику:

 • вживання тютюну;

 • вживання алкоголю;

 • харчування;

 • фізична активність.

Проте, це працює тільки в комплексі! Людині важливо піклуватися про свій організм, при цьому звертати увагу на всі складові, що є факторами ризику виникнення НІЗ.

Відмова від тютюну та алкоголю, здорове харчування (сюди ж входить безпека харчових продуктів в умовах війни та вживання безпечної води) і звісно регулярна фізична активність — всі ці фактори знижують ризик розвитку НІЗ. Про це варто розповідати внутрішньо переміщеним особам, адже вони стикаються з проблемами таких факторів дуже гостро.

Як приклад, внутрішньо переміщені особи можуть мати проблеми з харчуванням. В раціоні переселенців зазвичай переважають вуглеводи, а білки — в дефіциті.

Розуміння проблематики НІЗ допоможе ефективніше допомагати внутрішньо переміщеним особам, які потрапили у складні життєві обставини, а також військовим, що потребують підтримки. Здоровий спосіб життя може допомогти запобігти низці хвороб, яких можна уникнути. Варто не забувати про це під час війни, адже здоров’я допоможе нам не лише спокійно та комфортно жити, але й ефективно допомагати нашим громадянам, воїнам та волонтерам.

Не забуваймо про це!

Т.в.о. начальника Богородчанського відділу   Лілія КОНЦУР  

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»02.09.202р.

 Забрудненість грунту яйцями гельмінтів

 В епідеміології аскаридозутрихоцефальозу, стронгілоїдозу та деяких інших гельмінтозів значну роль відіграє грунт, забруднений яйцями гельмінтів. У грунті городів та дворів яйця аскарид і волосоголовців знаходять сприятливі умови для розвитку, стають інвазійними (заразними), а потім тими чи іншими шляхами можуть бути занесені в рот людини і призвести до зараження. Спостереженнями багатьох авторів встановлено , що основними факторами механізму передачі інвазійних яєць згаданих гельмінтів єгрунт-овочі -рот і грунт-руки-рот, решта мають далеко менше значення.

Люди можуть заражатися аскаридами і волосоголовцями, поїдаючи в сирому вигляді овочі і ягоди, що ростуть на городах і ягідниках, грунт яких удобрюється не знешкодженими нечистотами. При земляних роботах, наприклад, на городі, коли діти бавляться на землі і т. п., забруднюються руки грунтом, у якому можуть бути яйця гельмінтів, а потім брудними руками яйця гельмінтів можуть бути занесені в рот, чи ними може бути забруднена їжа. Забруднений нечистотами грунт може бути змитий талими й дощовими водами і занесений у водойми. Якщо вода з таких водойм буде використана для поливання городів чи для пиття, не виключена можливість зараження людини.

Грунт не каналізованих дворів інтенсивніше забруднюється яйцями гельмінтів, ніж каналізованих. Забруднення грунту яйцями гельмінтів знижується в міру віддалення від найбільш забрудненої ділянки (біля вбиралень він значно більше забруднений, ніж поблизу жилих будинків).

При забрудненні грунту яйця гельмінтів можуть бути на різній глибіні. Найбільшу небезпеку в поширенні аскаридозу в населеному пункті становить поверхневий (у 2-3 см.) шар землі; чим глибший шар землі, тим менша кількість яєць у нього проникає. У різні сезони року відмічається не одинакова забрудненість грунту яйцями гельмінтів. У населеному пункті вона наростає з осені і знижується весною. Частина інвазійних яєць аскарид зберігається в грунті протягом півтора року. Яйця гельмінтів, які є в грунті, можуть переміщуватися підгрунтовими і дощовими водами. Вони можуть бути занесені в глибину грунту при обробці, а також завдяки життєдіяльності організмів, що живуть у грунті – при цьому створюються умові для проникнення яєць гельмінтів у глибші шари.

Яйця аскарид розвиваються в грунті при температурі від 12-13 до 32 градусів тепла, при вищій температурі розвиток припиняється. Швидкість розвитку залежить від температури: при 12-20 градусів триває 60 днів, при 24-30 градусів усього 15 днів. У період дозрівання яєць аскарид і волосоголовця відносна мінімальна вологість грунту повинна бути не нижча 8%.

Надзвичайно важливе питання в епідеміології аскаридозу про основний період зараження людей звичайно пов’язують з часом масової появи в грунті інвазійних (заразних) яєць аскарид. Так, найчастіше жителі нашої області заражаються аскаридами з червня-липня по вересень-жовтень.

У всіх місцях, де виявлені місцеві випадки аскаридозу, більша чи менша частина перезимувалих у грунті яєць аскарид лишається живими і весною та влітку, при настанні сприятливих кліматичних умов, ці яйця починають розвиватися. Навіть в умовах суворих і тривалих морозів частина яєць аскарид переживає несприятливий період року. Яйця волосоголовця менш стійкі до низьких температур, ніж яйця аскарид.

При контакті з грунтом можна також заразитися личинками анкілостоми (кривоголовкою) і некатором. Заразитися людина може двома шляхами: перкутантно (через шкіру), коли інвазійні личинки заглиблюються через неускоджену шкіру і, мігруючи, попадають у верхній відділ тонкого кишечника людини. Перорально (через рот) зараження буває при проковтуванні інвазійних личинок разом із забрудненими овочами, фруктами і т. п. При температурі повітря нижче 12-14 градусів тапла, достатній вологості та аерації через 1-2 дні розвивається личинка, спочатку рабдитна (незаразна), потім вона линяє і перетворюється у філяріоподібну (заразну) личинку, остання вбуравлюється в тіло людини. Весь процес у грунті триває 7-10 днів. Вологими стеблами личинки можуть підніматися до 30 см. За несприятливих умов інвазійні личинки втрачають рухливість, але залишаються життєздатними до 15 тижнів.

Люди, які за родом своїх занять пов’язані з земельними роботами можуть заражатися стронгілоїдозом. Це може бути тоді, коли грунт забруднений фекаліями хворих на стронгілоїдоз. У тонкій кишки людини паразитує самка, яка відкладає за добу до 50 яєць. Із них у просвіті кишки утворюються личинки, які не є заразними. Разом із фекаліями людини вони потрапляють у грунт. При сприятливих умовах ( температура +28-34 градуса, достатній вологості) із них утворюються покоління живучих у грунті самок і самців, які утворюють нове покоління личинок, що далі перетворюються на філяріоподібні (заразні). Перше покоління личинок існує 1-4 тижня. У разі відсутності сприятливих умов перше покоління протягом 24-48 годин перетворюється на філяреподібні (заразні) личинки, термін виживання яких є близько 3-4 тижнів. У хворого на стронгілоїдоз виділення личинок гельмінта з фекаліями починається через 17-27 днів після зараження і може продовжуватися до 20 років.

В місцях вигулу собак, при великій кількісті бездомних собак та котів, грунт може бути забрудненим яйцями токсокар, які виділяються з фекаліями хворих тварин . При проковтуванні яєць (брудні руки, забруднені овочі та фрукти і т. п.) у тонких кишках людини утворюються личинки, які мають міграційну активність, проникають у кров’яне русло і заносяться в різні органи і тканини і там інкапсулюються. Клінічні прояви залежать від масивності інвазії і локалізації процесу в організмі людини.

Могутнім фактором, що дегельмінтизує грунт, є сонячна радіація. Доведено, що яйця гельмінтів, які є на поверхні грунту, швидко гинуть, бо опромінюються сонцем. Профілактичні заходи спрямовані на попередження фекального забруднення оточуючого середовища, особливо грунту городів, ягідників, парників, небезпеку вживання немитих ягід, овочів і фруктів, дотриманні правил особистої гігієни, проведення медичних оглядів декретованого населення.

За даними медичних видань.

Лікар паразитолог В.Федорів23.08.202р. 

Паразитози.

Боротьба з паразитарними інвазіями потребує від практичних лікарів різного фаху розуміння закономірностей паразитування конкретного виду черв’яка, специфіку клінічних симптомів і проявів, лабораторну діагностику, методику лікування та проведення профілактики. На відміну від інфекційних захворювань гельмінти мають унікальні цикли розвитку, різноманітні і досить тривалі в часі. Воєнні дії, розширення міграційних процесів, туристичні подорожі, різноманітні катаклізми збільшують ризик заносу на раніше вільні території певних паразитів, виникає реальна загроза їх укорінення, вимагає для практичних лікарів додаткових знань про екзотичні гельмінтози. Багато гельмінтозів не розпізнаються і порушення стану здоров’я не трактується як такий, що спричинений певними видами гельмінтів. У таких випадках не призначається адекватна терапія, що приводить до погіршення перебігу і прогнозу хвороби. Несвоєчасне виявлення уражених людей сприяє поширенню гельмінтозів, оскільки не проводяться профілактичні та протиепідемічні заходи серед населення. У частини паразитів розвиток відбувається за участю не одного але й проміжного, а іноді й додаткового хазяїна. Переважно хазяїном-годувальником гельмінта виступає людина, а також інші біологічні види тварин, як велика рогата худоба, свині, коти, собаки тощо. Більшість гельмінтозів має тенденцію до затяжного або хронічного перебігу, їм властивий дуже широкій діапазон клінічних проявів – від безсимптомних до важких форм.

Розберемо розвиток такого захворювання як трихоцефальоз. Трихоцефальоз спричиняється волосоголовцем. Волосоголовці названі так тому, що їхній довгий передній головний відділ, яким вони прикріплюються до кишки, тонкий, як волосина, задній кінець тіла потовщений. Живуть волосоголовці в товстому відділі кишечника, в основному в сліпій та ободовій кишках. Довжина самців -до 45 мм, самок -до 55 мм. За добу самка може відкладати до 3500 незрілих яєць. Яйця з фекаліями потрапляють у грунт і стають інвазійними (заразними) через 17-20 днів при температурі +15 -+37 градусів тепла при наявності кисню та високій вологості. За таких умов життєздатність яєць зберігається від 10 до 36 місяців. Резервуаром і джерелом інфекції є хвора людина, яка виділяє яйця гельмінтів із фекаліями у зовнішне середовище. Людина не становить небезпеки оточуючим людям, оскільки яйця гельмінта мають пройти цикл розвитку у грунті. Механізм передачі -фекально-оральний через немиті овочі , городину, фрукти, брудну воду…Яйця у тонкій кишки перетворюються у статевозрілі форми і розвиваються від 3 до 10 діб, потім сповзають до товстої кишки, фіксуються у слизовій оболонці переднім кінцем, а задній кінець виступає в просвіт кишки. Тривалість життя паразита в організмі людини до 5 років. При масивній інвазії у людей спостерігається нудота, зниження апетиту, блювота, приступоподібні болі внизу живота, апендикулярний синдром, втрата маси тіла. Хворі дратливі, мають порушення сну, можливі запаморочення. Розвивається анемія.

Інше захворювання - Опісторхоз. Викликається двома видами гельмінтів: кошачим двовустецем та опісторхісом вівері. Захворювання зустрічається в країнах Азії, Європи (Італія, Франція, Голандія), Росії. В Україні реєструється в басейнах річок Дніпра, Десни, Південного Бугу, Ворскли…Джерелом інфекції є інвазовані люди і тварини, які виділяють яйця гельмінта у зовнішнє середовище із фекаліями. У воді яйця заковтуються прісноводним молюском, в кишках якого з яйця виходять личинки. В тканинах молюска личинки перетворюються в спороцисту (редію), з якої трансформуються в личинки наступного покоління (церкарії). Із одного яйця утворюється кілька сотень церкаріев. Вони активно пересуваються і проковтуються рибами (короп, плітка, вобла, лящ тощо). Протягом доби в рибах утворюється метациркарій, якій за 6 тижнів стає заразним для людей і тварин. Через 3-5 годин після зараження людини (вживання риби) метациркарії активно пересуваються жовчовивідними шляхами, досягають печінки, жовчного міхура, де через 3-4 тижня починають виділяти яйця. Виділення яєць продовжується біля 10 років. Механізм передачі-фекально-оральний, чинники передачі - сира, недостатньо оброблена риба. Основні клінічні прояви: на ранній фазі хвороби характерні слабкість, погіршення апетиту, диспепсичні розлади, артларгії, гепатолієнальний синдром. У хронічній фазі характерні симптоми хронічного холецистохолангіту, гастродуоденіту, панкреатиту, гастриту. Можливе ураження серця та нервової системи.

Наступне захворювання – Токсокароз. Токсокароз у людей викликають личинки аскарид собак і аскарид котів. Резервуаром і джерелом токсокароза собак є представники родини псячих - собаки, вовки, шакали, а токсокароза котів - родина котячих (коти, леопарди, рисі…). Найвища ураженість спостерігається серед собак, яка сягає 15-70%. Сприйнятливість у людей невисока. Можливі реінвазії. Хворіють переважно діти у зв’язку з відсутністю у них гігієнічних навичок і тісного спілкування із собаками. Скритий період у людей триває декілька місяців і навіть років. Клінічні прояви залежать від масивності інвазії і локалізації процесу в організмі людини. Можлива рецидивуюча лихоманка, алергічна екзантема, приступи бронхіальної астми, анемія. При уражені легень спостерігається пневмонія, задишка, ціаноз, сухий кашель. При ураженні печінки має місце її збільшення, болючість, помірна жовтяниця. При локалізації личинок в інших місцях виявляються симптоми їх ураження: ЦНС-судоми, парези, паралічі, енцефалопатія; очі-кератит, офтальміт, сліпота.

Ціп’як свинячий, паразит ссавців, викликає у людей хворобутеніоз . Як проміжних хазяїв використовує свиней, собак, зайців, кролів, верблюдів і людину. Остаточний хазяїн -тільки людина. Ціп’як має довжину тіла 2-4 метри. Має стрічкоподібну форму, а тіло гельмінта (стробіла) складається з тісно пов’язаних сегментів (проглотид). Ці проглотиди об’єднані в ланцюжок і прикріплені до голівки (сколекса). У свинячого ціп’яка є від 800 до 900 проглотид. На головці свинячого ціп’яка є чотори присоски і два ряди з 22-32 коротких гачків, які розташовані по колу і нагадують корону. Сколекс настільки досконало сформований, що дозволяє гельмінту міцно триматися у кишках і ефективно протидіяти хвилям перистальтики, які прагнуть викинути його назовні. Свинячий ціп’як міцно прикріплюється, спричиняє у місці прикріплення сильне запалення з нерідким больовим відчуттям. Зрілі проглотиди за забарвленністю та формою нагадують домашню локшину і містять всередині понад 50000 яєць, в яких знаходиться зародок. Травнева система у свинячого ціп’яка відсутня, поживні речовини всмоктуються усією поверхнею тіла, він здатний довести людину до дістрофії.

 Дирофіляріоз – небезпечне природно-осередкове гельмінтозне захворювання собак, кішок і диких представників родини собачих і котячих. Захворювання супроводжується тяжкою патологією всіх систем організму, включаючи головний мозок і очі. Від тварини до тварини і від тварини до людини захворювання переносять комарі, що є проміжними хазяїнами для дирофілярій. Безпосередньо від собак і кішок людина не заражається. Дирофілярії у людей локалізуються, в основному, під шкірою або слизовою оболонкою, в підшкірній жировій тканині. З моменту зараження до появлення пухлини проходить не менше 1 місяця, а інколи проходить і 2 роки. Перші симптоми захворювання - безбольова пухлина, в місці локалізації якої відмічається сверблячка і печія різного ступеня і інтенсивності. Характерним симптомом захворювання є міграція гельмінта, яка проявляється в пересуванні пухлини під шкірою. Гельмінт може пересуватися від декількох до десятків сантіметрів, швидкість міграції до 30 см за 2 доби. Специфічною ознакою дирофіляріозу є відчуття рухання і повзання в пухлині. Іншими симптомами захворювання може бути головний біль, нудота, слабість, підвищена температура, сильні болі в області локалізації гельмінта з ірадіацією по ходу нервових стволів. Досить часто уражається орган зору ( під шкірою повік, під кон’юнктивою, очне яблуко), збудника знаходили в області кінцівок, слизовій порожнини рота, кореня язика, глотки.

Ентеробіоз – гельмінтоз, який зустрічається повсюдно. Збудником ентеробіозу є дрібний гельмінт-гострик. Самка довжиною до 10 мм, самець-4-5 мм. У самця хвостовий кінець гачкоподібно загнутий, а у самиці загострений, звідки й назва «гострик». Дорослі гельмінти населяють нижній відділ тонкої кишки і частину товстої, паразитують самиці, самці виділяються з випорожненнями. Самиці гостриків, матка яких переповнилася яйцями, втрачають здатність прикріплюватися до слизової кишечника, спускаються в пряму кишку, активно виходять через анальний отвір, відкладають яйця на періанальних складках і гинуть. Процес яйцекладки займає від 15 хвилин до 1,5 години. Одна самиця відкладає до 17 тисяч ще незаразних яєць, які через декілька годин стають заразними. Джерело інвазії- хвора людина. Інвазовані люди є небезпечними для оточуючих. Провідний шлях передачі -контактно-побутовий, основним фактором є руки, забруднені яйцями гельмінтів, а також забруднені яйцями гостриків предмети побуту (дверні ручки, поверхня меблів, кухонне начиння, посуд, іграшки…). Яйця, відкладені самицями гостриків, дозрівають через 4-6 годин і стають інвазійними (заразними). Вони потрапляють на натільну і постільну білизну, накопичуються під нігтями при розчісуваннях і, при недотриманні гігієнічних правил, забруднюють навколишні предмети. Яйця гостриків відносно стійкі у зовнішньому середовищі і зберігають здатність заражати до 2-4 тижнів. Перші прояви хвороби виникають через 10-15 днів після зараження і проявляються стійким свербіжем перианальної ділянки, який буває не тільки вночі, але і вдень, нерідко нестерпний. Діти погано сплять, погіршується апетит, зменшується працездатність, виникає безсоння, неврастенія, нічне нетримання сечі. Інколи спостерігаються болі в животі, нудота, блювота, тенезми, рідкий стілець, частіше з домішками слизу. Як ускладнення можливі апендицит, піодерміт, сфінктерит, парапроктит.

Захворювання людини спричиняють понад 270 видів гельмінтів, ми розглянули усього 6, а в Україні зустричаються близько 30. Рівень захворюваності на гельмінтози населення України сягає 800-900 на 100 тис. населення. Найпоширеніший є ентеробіоз, найвищий рівень якого є серед дітей дошкільного віку та серед учнів молодших класів шкіл. В Івано-Франківській області більш поширеним є аскаридоз, клімат області є просто ідеальним для розвитку яєць цього гельмінта (подибний цикл розвитку яєць до трихоцефальозу).

Здебільшого люди заражаються гельмінтами через рот (перорально). Яйця гельмінтів проковтуються разом із забрудненими продуктами харчування: овочами, ягодами, з водою, можуть заноситися вони в рот пальцями, забрудненими грунтом, що містить яйця гельмінтів (аскариди, волосоголовці…). Зараження відбувається і при поїданні м’ясних та рибних продуктів, інвазованих личинками (бичачій та свинячій ціп’яки, трихінела, стьожак, опісторхіс та інші). Людина може заражатися і перкутантним (через шкіру) шляхом (дирофілярії), де переносниками є крововисні (комарі). Для ряду гельмінтозів людини єдиним джерелом інвазії є хвора людина (ентеробіоз, гіменолепідоз).

Важливим етапом у боротьбі з гельмінтозами є виявлення хворих. Відомо, що немає клінічних специфічних симптомів, які б з певністю свідчили на ті чи інші гельмінтози. Звичайно при гельмінтозах у людини відмічаються загальні неспецифічні ознаки, які можуть спостерігатися при найрізноманітніших захворюваннях. Тому точно діагностувати можна лише лабораторними методами дослідження. Виявлення гельмінтів, їх фрагментів або яєць паразитів у фекаліях чи виділеннях хворих, а також позитивні результати імунологічних методів дослідження дають підставу ставити діагноз певного захворювання.

 Забрудненість яйцями гельмінтів предметів, що оточують людину. Численними дослідженнями доведено, що яйцями гостриків можуть бути забруднені майже всі предмети, які є в житлі людини. Було виявлено яйця на вікнах, підвіконнях, на сидіннях стільців і парт, на підлозі, під партами, на шафах, на опалювальних приладах, на ручках дверей, на класній дошці, піаніно, на іграшках, олівцях, учнівських книгах і зошитах, на спинках і ніжках ліжок, на простирадлах, подушках, на рушниках. Яйця гельмінтів виявлено і на взутті. При дослідженні паперових грошей на них знаходили яйця гостриків і аскарид. Певну роль як механічні переносники яєць гельмінтів відіграють мухи (кімнатна, хатня, зелена падалова та ін.) При дослідженні мух знайдено яйця гостриків, аскарид, волосоголовця, анкілостомід, карликового ціп’яка, щурячого ціп’яка, теніїд, стьожака широкого, опісторхіса. Чорні та руді таргани можуть також бути механічними переносниками яєць гельмінтів; яйця аскарид у кишечнику і у фекаліях таргана зберігаються до 6 діб. Більшість яєць аскарид, що пройшли через кишечник курей, і яєць анкілостомід, що пройшли через травневий тракт свиней, курей, щурів, горобців, залишаються життєздатними і може розвиватися у зовнішньому середовищі.

Лабораторну діагностику гельмінтозів у людини здійснюють в мікробіологічній (паразитологічній) лабораторії Богородчанського відділу Івано-Франківського районного відділу ДУ «Івано-Франківській обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України». Там же можна дослідити на яйця гельмінтів пісок, овочі, воду, а також змиви з предметів навколишнього середовища. Адреса лабораторії: смт. Богородчани, вул. Петраша 8.

За даними медичних видань.

Лікар паразитолог В.Федорів19.08.202р. 

Увага! В Україні реєструється збільшення захворюваності на ГРВІ та грип.

Зокрема, в громадах бувшого Богородчанського району за останні три тиждні кількість випадків збільшилась майже в 2 рази. По Тисменицькому районі наразі ситуація стабільна, збільшення захворюваності не реєструється.

Специфічного лікування грипу не існує, але профілактика є – це вакцинація, вона захищає від усіх актуальних штамів, безпечна, ефективна й доступна для українців. Вакцина позитивно впливає на імунітет людини, зміцнює його і змушує працювати більш активно і продуктивно.

Щорічно епідемічний сезон з грипу триває орієнтовно з вересня – жовтня по березень – квітень. У цей період є найбільший ризик заразитися небезпечним недугом. Щеплення від грипу можна й потрібно робити впродовж усього епідемічного сезону.

Кому вакцинуватись першочергово?

 • Медичним працівникам.

 • Вагітним.

 • Людям віком понад 60 років.

 • Людям з хронічними захворюваннями.

 • Вчителям, соціальним працівникам, військовослужбовцям та усім, хто працює в місцях скупчення людей.

Як отримати щеплення?

Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих – її немає у Національному календарі профілактичних щеплень, тому вакцину можуть закуповувати коштом місцевих бюджетів, підприємств або ж власним коштом в аптеках, а щеплення безоплатно зробити в медзакладі, де укладена декларація із сімейним лікарем. В час пандемії COVID-19, війни особливо активно постає необхідність вакцинуватись в тому числі від сезонного грипу. Важливо, що вакцини від грипу і COVID-19 можна вводити в один день.

Як підготуватися до вакцинації?

Вам потрібно звернутись до свого сімейного лікаря, який проведе опитування та огляд перед вакцинацією. Обов'язково попередьте лікаря про алергічні реакції на попередні щеплення, якщо вони були.

Що можна очікувати після вакцинації?

Протягом одного - двох днів після вакцинації можливі короткочасні побічні реакції: підвищення температури тіла, набряк та біль в місці введення вакцини.

Грип – це гостре вірусне респіраторне захворювання з можливістю розвитку тяжких ускладнень та ризиком смерті. Інкубаційний період триває 1-7 днів ( у середньому – 2 дні). Особливо заразна інфікована людина при грипі в період розпалу хвороби, в гарячковому стані. Передача інфекції відбувається переважно повітряно-крапельним шляхом.

Клінічні ознаки грипу: раптовий початок, підвищення температури тіла до 38ᴼС і вище, головний біль, ломота у м’язах і суглобах, біль у горлі, кашель, нежить, втрата апетиту, нудота, блювання, легка діарея.

Проконсультуйтеся зі своїм сімейним лікарем і вакцинуйтеся, тому що це важливо!

Будьте здорові!

Інтерн-епідеміолог Богородчанського відділу

ДУ «Івано - Франківський ОЦКПХ МОЗ» Юлія Височанська


16.08.202р. 

 ГЕПАТИТИ — ЦЕ НЕ ВИРОК

Нещодавно світ відзначав Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами. Слоганом цьогорічного Дня від ВООЗ є «Наблизимо ВГ-послуги ближче до тебе». Під час війни в Україні, повномасштабне вторгнення в межах якої розпочала росія 24 лютого 2022 року, питання доступу до тестування, лікування та профілактики вірусних гепатитів особливо гостро виходить на порядок денний. 

Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Серед вірусних гепатитів найбільш небезпечними є вірусні гепатити В (ВГВ) та С (ВГС), які призводять до 96% всіх смертей, пов’язаних з вірусними гепатитами. Саме тому важливі профілактичні заходи. До них належить і тестування.

 • Періодичне тестування на вірусні гепатити варто зробити правилом. Передусім варто звертатися до сімейного лікаря, який може провести швидке тестування та у разі позитивного результату направити до вузькопрофільного спеціаліста.

 • Для захисту від гепатитів важливо дотримуватися такої ж профілактики, як і при інших вірусних захворюваннях: мити руки, вживати в їжу вимиті та/або термічно оброблені продукти, мати індивідуальні засоби особистої гігієни, використовувати бар’єрну контрацепцію тощо.

 • Або ж вакцинуватися. До Національного календаря щеплень входить лише вакцинація від вірусного гепатиту В. Це захищає людину і від вірусного гепатиту D, оскільки він розвивається тільки у пацієнтів із вірусним гепатитом В. Вакцини проти гепатиту С не існує.

Поранення, переливання неперевіреної крові та сексуальне насильство, які, на жаль, мають місце в Україні із початком повномасштабного вторгнення російської армії, підвищують ризик інфікування вірусними гепатитами В і С. І саме тому надзвичайно важливо ставити здоров’я на перше місце — й профілактувати ці захворювання.

Згідно з ВООЗ, щотридцять секунд у світі від захворювання, що пов’язане із вірусними гепатитами, помирає одна людина. Саме тому необхідно діяти вже зараз: пройти тестування та почати лікування у разі позитивного результату. Лікування існує!

Вірусні гепатити В і С піддаються лікуванню

Вірусні гепатити В і С — це хронічне захворювання, лікування якого існує. Це не вирок! Завдяки профілактиці вірусних гепатитів ви можете захистити інших від інфікування, а ефективне лікування допоможе вам одужати або значно стримати захворювання.

Нині існує якісне та ефективне лікування вірусного гепатиту С.

І найголовніше — безоплатне! Понад 95% людей, які мають вірусний гепатит С, повністю одужають після три- або шестимісячного прийому ліків. Дізнатися про наявність препаратів у вашому регіоні можна за телефоном гарячої лінії 0–800–50–33–10.

Попри небезпечність вірусу, у більшості хворих ураження печінки розвивається досить повільно (інколи — через 20–30 років). Але навіть якщо вірус зараз не призводить до помітних уражень печінки, лікування показано абсолютно всім хворим. Хоч і не є нагальним для тих, у кого відсутні такі ураження.

Численні дослідження доводять, що вірусний гепатит С виліковний. Пацієнти, які мають вірусний гепатит С, незалежно від стадії ураження печінки можуть бути повністю вилікувані. Що раніше розпочати лікування — то вищими будуть шанси на одужання.

Лікування вірусного гепатиту В довготривале. Однак завдяки вчасному та регулярному прийомі лікарських засобів, розвиток хвороби можна значно стримати. Лікування від вірусного гепатиту В можна також отримати безоплатно.

Подбайте про своє здоров’я та здоров’я своїх близьких.

Т.в.о.начальника Богородчанського відділу Лілія КОНЦУР11.08.202р. 

Увага!Дизентерія!

Літо – сприятлива пора для розвитку шлунково-кишкових інфекцій. Одна з них дизентерія.

Дизентерія – бактеріальна інфекція, яка передається від хворої людини до здорової. Наслідки від інфекції доволі неприємні.
Дизентерія – це синдром гострого ураження людини із запаленням дистального відділу товстої кишки з типовими проявами коліту з та появою крові у випорожненнях.
Причини дизентерії
Збудником дизентерії є бактерія Shigella dysenteriae. При руйнуванні мікробів виділяється токсин, який відіграє велику роль у розвитку хвороби й обумовлює її прояви. Збудники дизентерії відрізняються високою стійкістю у зовнішньому середовищі. Залежно від температурно-вологісних умов вони зберігаються від 3-4 діб до 1-2 місяців, а в ряді випадків до 3-4 місяців і навіть більше. Найчастіше причиною дизентерії є порушення правил особистої гігієни та санітарних вимог.Дизентерія може протікати як у хронічній, так і в гострій формі. Інкубаційний період доволі короткий — від 1 до 7 діб (частіше два-три дні). Гостра форма починається через 24–48 годин від моменту зараження
Симптоми дизентерії:
– нудота;
– діарея(понос);
– головний біль;
– зневоднення організму;
– підвищена температура;
– млявість;
– болі у печінці, шлунку;

– загальна інтоксикація організму.

При появі перших ознак захворювання ,обов’язково звертайтесь до лікаря!

При наявності блювоти протягом перших десяти – дванадцяти годин показано голодування з рясним питвом.

Медикаментозне лікування дизентерії призначає тільки лікар після проведення необхідних досліджень.

Профілактика дизентерії безпосередньо пов’язана з проведенням санітарно-гігієнічних заходів у громадських місцях і дотриманням загальноприйнятих правил особистої гігієни:
– ретельно мийте руки з милом перед вживанням їжі та її приготуванням;
– не купуйте продукти харчування у сумнівних місцях, де їхня якість і свіжість не перевіряється, а самі продавці працюють без медичних оглядів;
– перед вживанням молока та молочних продуктів, які були куплені на фермерських ринках, обов’язково повинні пройти термічну обробку;
– не допускайте споживання продуктів сумнівної якості та із закінченим терміном зберігання;
– для пиття і приготування їжі використовуйте лише питну воду у пляшках або воду з централізованих джерел водопостачання, а при децентралізованому водопостачанні (криниці) воду перед вживанням кип’ятіть;
– ретельно мийте овочі і фрукти проточною водою, для споживання дітьми – обдайте окропом;
– при виявленні симптомів хвороби не займайтеся самолікуванням, а негайно зверніться за допомогою до медзакладу.

Будьте здорові!

Т.в.о.начальника Богородчанського відділу Лілія КОНЦУР10.08.202р. 

ЯК ПРАВИЛЬНО САМОСТІЙНО ВІДІБРАТИ ВОДУ ДЛЯ ДОСЛІДЖЕННЯ

Всі ми постійно п’ємо воду і готуємо на ній їжу, і всі ми знаємо, що її якість впливає на наше здоров’я. Надлишок нітратів, нітритів і інших хімічних елементів може спровокувати найрізноманітніші захворювання. Тому не дивно, що перш, ніж вживати воду з колодязів або свердловин виникає бажання, а нерідко і необхідність зробити аналіз її якості. Крім того, такі дослідження можуть знадобитися для правильного підбору фільтрів для очищення води. Тому оптимальний варіант – звернутися за допомогою в спеціалізовані акредитовані лабораторії.

Як правильно відібрати пробу води самостійно? Для відбору проби води за санітарно-хімічними показниками використовується скляна або пластикова тара (обов’язково чиста!). Її обсяг залежить від кількості показників, які Ви хочете отримати (оптимальний варіант – 3 літри). Для отримання найбільш достовірного і точного результату аналізу слід дотримуватися таких правил: ємність слід добре промити водою, з якої береться проба (без застосування миючих засобів!). Щоб уникнути попадання в пробу застояної води при наборі з водопроводу її слід попередньо злити протягом 10-15 хвилин, а якщо з свердловини – відкачати. Щоб запобігти зайвій хімічній реакції воду слід набирати по стінці тари тонкою цівкою, що допоможе уникнути її насичення киснем. Вода повинна заповнювати ємність повністю, під саму пробку / кришку, для того щоб не було повітря, яке може призвести до спотворення результату. Для досягнення максимально точного результату час між відбором проби та початком проведення аналізу повинен бути мінімальним (бажано до 2-х годин), якщо це з якихось причин неможливо, то пробу зберігають в холодильнику.

Для проведення мікробіологічного дослідження проба води відбирається в скляну стерильну тару, яку можна взяти в лабораторії ємністю не менше 0,5 літри. Перед відбором проби води руки потрібно продезинфікувати. Металевий кран необхідно спочатку обпалити за допомогою запальнички, а потім обробити ватою змоченою в спирті. Якщо носик пробовідбірника пластиковий, перед відбором води його потрібно обробити спиртом. Відкрити кран, дати воді стекти не менше 5 хвилин. Скляну стерильну тару відкрити безпосередньо перед набором води. Не торкатися пальцями внутрішньої частини стінок і кришки посуду. Ємність потрібно закрити герметично, не наповнюючи до самого верху щоб вода не торкалася кришки. Обполіскувати простерилізовану тару неможна. Для відбору проби води із колодязя або свердловини, якщо вони не обладнані насосом воду відбираємо з допомогою відра, ковша і переливаємо в підготовлену тару. При транспортуванні в лабораторію потрібно уникати попадання прямих сонячних променів на відібрані зразки. Проби відібраної води обов’язково повинні бути підписані. Після проведеного аналізу Вашої проби, фахівці установи нададуть висновки та відповідні рекомендації щодо якості питної води. Існують державні стандарти і санітарні норми, в яких передбачені обмеження на вміст у воді тих чи інших речовин. Якщо в отриманому аналізі певні показники перевищують гранично допустимі концентрації певних речовин, то таку воду вживати не можна. Необхідно вжити відповідних заходів: відкачати воду з колодязя, провести дезінфекцію, встановити фільтри для очищення води.

Спеціалісти Богородчанського відділу ДУ "Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ" проводять дослідження зразків питної води на платній основі. Вартість досліджень за санітарно–хімічними показниками становить – 752,6 грн., на мікробіологічні показники - 405,8грн.

Варіантів яку воду пити - безліч, а вибір – за Вами!

Біолог сан.-гіг. лабораторії Богородчанського відділу 

ДУ "Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ"   Світлана МАКСИМІВ09.08.202р. 

Увага! Отруєння грибами.


Непоодинокі випадки отруєнь дикорослими грибами реєструються в Україні попри заборону відвідування лісів, адже бойові дії охопили близько 600 тисяч гектарів лісових земель.

За 7 місяців 2022 року в Україні зареєстрували 12 осередків отруєння дикорослими грибами, унаслідок яких постраждало 19 людей, з них 1 дитина. Летальних випадків не було. Найбільше отруєнь було зафіксовано у Вінницькій області – 6 випадків.

Нагадуємо декілька простих правил, які допоможуть запобігти отруєнню грибами:

 • Кладіть гриби до кошика лише за цілковитої впевненості у тому, що вони їстівні.

 • Не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких нечітко виражені зовнішні ознаки.

 • Не збирайте грибів, що ростуть поблизу швидкісних трас чи на радіаційно забруднених територіях.

 • Не збирайте грибів під час посухи. У спекотну погоду змінюється обмін речовин в організмі гриба, він втрачає воду, накопичує токсини.

 • Не купуйте гриби на стихійних ринках чи у продавців на автошляхах. Купуйте гриби у місцях, де вони проходять відповідний контроль.

Отруїтися можна не лише отруйними грибами, але й їстівними, якщо вони не пройшли належної термічної обробки або виросли на забруднених територіях.

Як готувати гриби, щоб уникнути отруєння:

 • Не вживайте сирих грибів.

 • Уважно перевірте зібрані гриби перед тим, як починати готувати страву або робити заготівлі.

 • Відібрані гриби спочатку ретельно промийте та відваріть. Радимо кип’ятити гриби двічі (залити чистою водою після першого кипіння). Після другого кипіння, проваріть гриби іще 15-20 хвилин.

 • Готові страви з грибів зберігайте у холоді в емальованому посуді, не більше доби.

Увага! Не годуйте грибами дітей. Не можна вживати гриби вагітним та жінкам, які годують груддю.

Ознаки отруєння грибами можуть проявитися як через 30 хв. після споживання, так і протягом кількох днів:

 • нудота;

 • блювота;

 • різкий біль у животі;

 • діарея;

 • запаморочення;

 • підвищення температури тіла;

 • зниження пульсу;

 • задуха;

 • судоми;

 • відтік крові від кінцівок (холодні руки та ноги);

 • марення, поява галюцинацій.

За наявності будь-якого з наведених симптомів негайно викликайте лікаря. Не займайтеся самолікуванням, це небезпечно для життя!

Перша допомога в разі отруєння грибами:

 • терміново телефонуйте до «швидкої» — загальний номер 103;

 • промийте шлунок простою водою;

 • дотримуйтеся постільного режиму;

 • пийте багато рідини (вода, підсолена вода чи прохолодний чай) — це допоможе відновити водно-сольовий баланс та вивести токсини;

 • прийміть сорбенти.

Увага! Залишки грибів або грибних страв слід обов’язково зберегти, адже лабораторне їх дослідження допоможе з’ясувати причину отруєння та призначити правильне лікування.

Дотримуйтесь правил «тихого полювання». Подбайте про своє здоров’я та здоров’я своїх рідних.

Т.в.о.начальника Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Лілія КОНЦУР08.08.202р. 

Як вберегтися від нітратів у кавунах і динях!


Кавуни і дині їсти потрібно дуже обережно. Кавуни – цінний харчовий продукт, що містить значну кількість корисних речовин, вітаміни А, С, В1, В3, РР, солі магнію, калію, марганцю, нікелю, заліза. Він має цілющу дію при хворобах печінки, жовчного міхура, нирок і сечовивідних шляхів. Однак зробити кавун чи дині небезпечними для здоров’я можуть як неправильні умови їх вирощування, транспортування, зберігання і споживання, так і порушення правил торгівлі ними.

Кавуни та дині, що доспіли до середини липня, максимально накопичують нітрати – солі азотної кислоти. Коли вони потрапляють в організм, утворюються нітрозаміни - канцерогени, які накопичуються здебільшого в печінці та спричиняють гастрит, холецистит, панкреатит. Людям, які страждають від кишково-шлункових захворювань або мають хвору печінку, а також маленьким дітям лікарі радять їсти тільки серединку – в ній нітратів удвічі або навіть втричі менше.

Щоб придбати якісну і безпечну продукцію, рекомендуємо покупцям цікавитися результатами лабораторних досліджень щодо вмісту в баштанних культурах нітратів, залишків пестицидів.

Існує декілька правил при купівлі баштанних, дотримання яких вбереже від отруєння:
– у жодному разі не купуйте розрізані навпіл кавуни - ви наражаєте себе на бактеріальне отруєння. Якщо кавуни ще й накриті поліетиленовою плівкою, то під дією сонця рівень нітратів різко підвищується;

– не слід купувати баштанні з пошкодженою шкіркою або вм’ятинами, пам’ятайте, що лікування отруєння обійдеться вам значно дорожче;

- Аби обрати свіжий кавун, зверніть увагу на хвостик. Якщо він зеленкуватий, кавун зірваний порівняно недавно, а коли сухий, то ягода вже давно чекає на покупцяНе обирайте м’який плід, бо в ньому вже почався процес бродіння. Також бажано понюхати диню. Запах має бути ароматним, насиченим і приємним. Перезріла диня може пахнути зацукрованими фруктами.

– перед споживанням обов’язково треба помити під проточною теплою водою;

- якщо цьогоріч ви ще не смакували кавунами й динями, то бажано починати з однієї-двох скибочок на день, щоб організм адаптувався до їжі, від якої встиг відвикнути.
– не доїдайте до шкірки, бо саме в ній сконцентрований найбільший вміст нітратів;
– розрізані кавуни та дині можна зберігати в холодильнику не більше однієї доби.
Важливо пам’ятати, що будь-які овочі, фрукти, ягоди доцільно купувати по сезону, коли вони дозрівають і будуть корисними, а ризик отруїтися набагато меншим. Для динь і кавунів - це серпень-вересень.

Визначити «на око» кількість нітратів у кавуні чи іншій плодоовочевій продукції неможливо, тільки за допомогою досліджень, проведених в лабораторних умовах. Максимальні рівні вмісту нітратів в овочах і фруктах зазначені у Державних гігієнічних правилах і нормах. Такі лабораторні дослідження проводять фахівці санітарно-гігієнічної лабораторії Богородчанського відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» за адресою: смт.Богородчани, вул.Петраша,8. (Вартість одного дослідження 52,36грн.)

Біолог санітарно-гігієнічної

лабораторії Богородчанського

відділу ДУ « ІФОЦКПХ МОЗ» Ольга ОСТАПИШИН04.08.202р. 

Бактеріологічні дослідження

Сучасні лабораторні методи дають багато можливостей в плані вчасного виявлення та лікування різноманітних хвороб. Ще кілька десятиліть тому тяжко було дізнатися про деякі порушення в роботі організму через нестачу необхідних технологій. Сьогодні лікарі мають можливість дізнатись про мінімальні зміни та швидко на них вплинути, аби не сталося нічого дійсно поганого.

Однак окрім всіх сучасних методів, в лабораторіях також продовжують використовувати бактеріологічний метод дослідження. Йому вже багато років і хоча технології за цей час трохи змінилися, все одно ця методика є одною з найважливіших серед лабораторних досліджень.

Бактерії є збудниками величезної кількості різноманітних захворювань. І якщо лікар вчасно дізнається про те, який саме збудник оселився в організмі, він зможе обрати найбільш ефективний метод лікування.

Бактеріологічні дослідження проводяться на різних видах посівів. Це може бути мазок з горла, носа, вушного каналу, сеча, кал.

Як проводиться бактеріологічне дослідження

Як вже зазначалося вище, саме такий метод є одним з найважливіших в діяльності всіх мікробіологічних лабораторій. Якщо дослідження буде проведено правильно – лаборанти зможуть визначити, який чинник викликав захворювання, лікар вирішить яке лікування варто обрати, аби якомога швидше допомогти пацієнту.

Всі техніки, які використовуються в мікробіологічних лабораторіях, вимагають величезної скрупульозності та знання тонкощів, нюансів. В лабораторії відділу працюють кращі спеціалісти, які добре володіють технікою посівів та пересівів бактерій в різні живильні середовища. Окрім того наші спеціалісти знають принципи і методи виділення чистих культур.

Завдяки використанню нових методів та володінню усіма необхідними техніками, ми гарантуємо швидкі та правильні результати, завдяки яким завжди можна призначити лікування, яке обов’язково допоможе пацієнту.

Бакпосів виділень з зіву, носа, вух, очей на мікрофлору, гриби + антибіотикограма;

Дослідження слизу із зіва та носу на носійство патогенного стафілококу з профілактичною метою + антибіотикограма;

Бактеріологічне дослідження сечі на стерильність + антибіотикограма;

Бакпосів харкотиння на мікрофлору та гриби + антибіотикограма;

Бакпосів виділень ран, випотів та пунктатів + антибіотикограма;

Бакпосів крові на стерильність (аеробні мікроорганізми) + антибіотикограма;

Бакпосів грудного молока на мікрофлору + антибіотикограма;

Бакпосів слизу із зіву та носу з профілактичною та діагностичною метою;

Бакпосів випорожнень з діагностичною та профілактичною метою на шигели, сальмонели, патогенні ешеріхії;

Бакпосів випорожнень на кишковий дисбактеріоз + антибіотикограма;

*антибіотикограма – визначення чутливості виділених збудників до антибіотиків;

 • Бактеріологічне дослідження проб води питної ( водопровідна та кринична);

 • Забір матеріалу на ПЛР-тестування та проводимо дослідження на антиген SARS CoV 2.

смт.Богородчани вул.Петраша,8 мікробіологічна лабораторія

Богородчанського відділ

ДУ « Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб»

кон.тел. (067)7082601- Лапко Лілія Ярославівна.

Бережіть себе і не нехтуйте можливістю врятувати своє життя від невидимого ворога. А ми завжди готові вам допомогти. З турботою про кожного пацієнта!

Завідувач мікробіологічної

лабораторії, лікар-бактеріолог Богородчанського

відділу ДУ « Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Лілія ЛАПКО
01.08.202р.

В УКРАЇНІ ВИЯВИЛИ НОВИЙ ТИП COVID-19

Новий різновид штаму COVID-19 "Омікрон", який називають типом "ВА.5", вже зафіксували в Україні.

Медики ідентифікували 7 таких випадків в Чернівецькій області.

Ймовірно, новий підтип “Омікрону” вже є і в інших областях України, наразі триває дослідження зразків. У МОЗ наголошують, що COVID-19 нікуди не зник, вірус мутує і намагається обійти імунну відповідь.

Також, за даними ВООЗ, цей штам наразі активно поширюється і в країнах Європи.

Досліджень про новий підтип “Омікрону” не дуже багато, тому наразі невідомо, чи є він більш заразним чи смертельним за інші штами. Утім останні дослідження підтверджують, що отримання бустерної дози вакцини значно підвищує рівень утворення антитіл проти цього різновиду COVID-19. Тому навіть якщо після двох доз вакцини, ви перехворіли на Ковід, вам варто отримати бустерну дозу щеплення.

Також дослідження клітинного імунітету вказують, що Т-клітини утворені в тілі людини після трьох доз мРНК вакцини, зберігають свою ефективність проти штаму “Омікрон”.

Саме клітинний імунітет пов’язують із захистом проти тяжкого перебігу інфекції, госпіталізації та смерті”.

Памятаймо , що вакцинація – єдиний спосіб захиститися від потенційно смертельної недуги, можливість уникнути додаткових навантажень і на здоров’я громадян і на систему охорони здоров’я загалом. Сьогодні, в умовах війни – це питання національної безпеки.

Т.в.о.начальника відділу Лілія КОНЦУР28.07.202р.

28 ЛИПНЯ -ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ГЕПАТИТАМИ

28 липня – Всесвітній день боротьби з гепатитами, оголошений Міжнародним Альянсом з боротьби з гепатитами /World Hepatitis Alliance/, що об’єднує більше 200 асоціацій хворих на гепатити у цілому світі.

Мета цих заходів - підвищення обізнаності світової громадськості про симптоми, методи діагностики, скринінгу, профілактики та лікування гепатитів, особливо групи В і С.

Вірусний гепатит – це запалення печінки вірусної етіології, характеризується значним поширенням, важким перебігом, ускладненнями з переважним ураженням печінки. Існує 8 типів вірусів гепатиту: A, B, C, D, E, J, F, TT.

Що таке парентеральні гепатити?

Це інфекційні вірусні захворювання, збудник яких передається від хворої до здорової людини через кров. Розрізняють парентеральні гепатити: В, С, D.

Наскільки небезпечними є парентеральні гепатити?

Гепатити мають тяжкий перебіг, часто переходять у хронічні форми, можуть викликати цироз або рак печінки.

Як швидко розвивається хвороба при парентеральних гепатитах? Період від моменту потрапляння вірусу в організм людини до появи перших ознак захворювання може коливатись від одного до шести місяців.

Як можна заразитись парентеральними гепатитами? Навіть один контакт з кров’ю хворого чи інфікованими нею матеріалами може спричинити захворювання. Віруси парентеральних гепатитів передаються через ушкоджену шкіру та слизові оболонки, через кров, сперму. Таке може трапитися при недотриманні санітарних вимог та дезінфекційних заходів під час надання косметологічних або перукарських послуг, лікувальних та діагностичних процедур, переливанні крові. А також при незахищених статевих контактах, використанні одного шприца при ін’єкційному введенні наркотиків, використанні спільно з хворим зубних щіток, пристроїв для гоління, манікюрних наборів.

Які ознаки інфікування парентеральними гепатитами? Нудота, підвищена температура тіла, жовтяниця, біль у суглобах та правому підребер’ї, свербіж шкіри. Іноді хвороба може протікати безсимптомно.

Як не заразитися парентеральними гепатитами? Від гепатиту В існує вакцина яка одночасно може захистити і від гепатиту D. В закладах охорони здоров’я та надання побутових послуг необхідно проводити знезараження медичного інструментарію, використовувати одноразові рукавички, шприци. Слід уникати порізів шкіри при отриманні косметичних та перукарських послуг, уникати незахищених статевих контактів.

Через перебої у зв'язку з війною з постачанням вакцини від гепатиту В, процес вакцинації від гепатиту В дещо призупинився. Але зараз вакцина поступила в заклади охорони здоров'я і діти мають змогу провакцинуватись і отримати імунітет від цієї важкої хвороби.

Як лікувати парентеральні гепатити? При виникненні ознак захворювання необхідно звернутись за медичною допомогою. З метою профілактики особам, які контактували або проживали з хворим, здати кров на визначення маркерів парентеральних гепатитів.

Що потрібно знати про вірусний гепатит А ? Гепатит А- це інфекційне захворювання вірусної природи з переважним ураженням печінки та травного каналу.

Хто є джерелом інфекції при гепатиті А? Тільки хвора людина. За два тижні до появи жовтяниці вірус виділяється в зовнішнє середовище і людина в цей час стає заразною – саме тоді, коли ніхто і не підозрює про гепатит. З моменту появи жовтяниці вірус припиняє виділятися в зовнішнє середовище і людина стає безпечною для оточуючих.

Як передається вірус при гепатиті АВід людини до людини (після контакту з хворим або його речами), через забруднену воду, харчові продукти, предмети вжитку, брудні руки.

 Які перші ознаки захворювання? Період від моменту зараження до появи перших клінічних ознак хвороби від 7 до 45 днів. Захворювання починається гостро - температура тіла підвищується, з’являється головний біль, розбитість, ломота в тілі, знижується апетит, виникають нудота, блювота, гіркота в роті, важкість та тупий біль в епігастрії і правому підребер’ї, далі приєднується жовтяниця.

Що робити коли захворіли Ви чи ваші близькі ? Хворого при можливості потрібно ізолювати та викликати лікаря.

 Як уникнути зараження вірусним гепатитом А ? Профілактичні заходи при гепатиті А –це санітарно-гігієнічні заходи як і при будь-якій кишковій інфекції. Дотримуватись правил особистої гігієни, обов’язково мити руки з милом, особливо перед приготуванням та вживанням їжі, після відвідування громадських місць. Для пиття і приготування їжі використовувати воду питну гарантованої якості, краще бутильовану або з централізованих джерел водопостачання. Купатись у відкритих водоймах виключно у відведених для цього місцях, уникати потрапляння води у рот або її проковтування. Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою. Дієвим та гарантованим засобом профілактики є вакцинація від гепатиту А. Для мандрівників до країн з високою поширеністю захворювання, вакцинація показана за 2-4 тижні до поїздки.

Лікар-епідеміолог Світлана ГАВРИЛКО26.07.202р.

Кавуни з асфальту

Усі ми звикли до того, що овочами і фруктами у нас торгують не лише на міських вулицях, але й біля автотрас чи залізниці. Сливи, абрикоси, кавуни, дині, помідори, яблука, гриби, огірки, рибу - усе це люди в дорозі доволі часто купують. Плоди та овочі, куплені чи вирощені при дорозі, вбирають у високій концентрації вихлопні гази. Однак мало хто замислюється, яку небезпеку може крити така продукція.

Загалом придорожна продукція ніким не контролюється, бо це стихійна торгівля з рук приватних осіб. Та й усі точки продажу перевірити неможливо.

Які саме речовини і елементи можуть загрожувати людині через продаж городини і садовини, кавунів та інших баштанних на дорогах? Бруд, пил, свинець і сполуки важких металів осідають на поверхню кавунів, овочів та фруктів, які продаються одразу біля проїжджої частини, чи ростуть поряд з нею. Внаслідок споживання таких продуктів можливе комбіноване ураження організму: хімічне і токсичне - від вихлопних газів і механічне - від пилу з вулиці. Крім того кавуни, дині, огірки, помідори, сливи можуть швидко псуватися через невідповідність температури при якій зберігається товар. Кавуни та інші баштанні, як правило продаються просто з землі або піддонів. Навіть якщо купуєте кавун зі спеціального контейнера, все одно поцікавтеся у продавця супровідними документами та якісними посвідченнями на продукцію, де має бути вказано вміст нітратів, пестицидів і радіонуклідів.

Люди, які купують овочі і фрукти на трасах і стихійних ринках , наражаються на небезпеку. Тому, не варто купувати будь яку продукцію на стихійних ринках . Якщо ви вже купили при дорозі, якісь плоди, то перед тим як споживати, старанно промийте їх гарячою водою, можна навіть у слабкому розчині питної соди чи з милом. Не просіть надрізати кавун чи диню - інакше весь бруд, що є на поверхні, потрапить у м’якоть.

Не варто задля економії наражати себе на небезпеку!

Лікар з загальної гігієни Орест ГЛУШКО.25.07.202р.

Користь чи шкода від сонця?


Літо в самому розпалі! Ми намагаємося якомога більше часу проводити на сонці, насолоджуватися ним максимально. І це не дивно. Адже під впливом сонця в нашому мозку виробляється так званий «гормон щастя», і ми на підсвідомому рівні прагнемо отримати дозу цього гормону скоріше і побільше. Але мало хто з нас замислюється про те, що крім незаперечної користі сонячні промені несуть в собі також і певну небезпеку.

Користь від сонця.

Крім згаданого «гормона щастя» сонце здійснює на наш організм сприятливий вплив і багато в чому іншому. Ультрафіолетові промені активують обмін речовин, покращують роботу залоз внутрішньої секреції і кровоносної системи, збільшують кількість гемоглобіну. Під променями сонця в організмі виробляється вітамін Д, який зміцнює кістки, допомагає засвоєнню мінеральних речовин, покращує імунну систему. Ультрафіолетове випромінювання має антибактеріальну дію, шкіра стає здоровою, еластичною, зникають вугри і ранки.

Шкода від сонця.

Ніколи не помиляється відома приказка – все добре в міру. У випадку з любов’ю до сонця – теж. Зловживання ним може призвести до сумних наслідків. Вам знайомі такі відчуття-через день після відпочинку на пляжі шкіра починає хворіти, червоніти, виникає печіння, а згодом вона починає облазити? Мало хто замислюється, що означають подібні симптоми. Адже це вірні ознаки сонячного опіку! Hаш улюблений модний загар є нічим іншим, як захисною реакцією організму на ультрафіолетове випромінювання.

Надмірне перебування на сонці сушить шкіру, призводить до її передчасного старіння, руйнує білки та інші корисні речовини.

Зловживання сонцем може призвести до утворення меланоми, хвороби, відомої як рак шкіри.

Але не тільки шкіра схильна до ризику негативного впливу сонячних променів. Постраждати може і головний мозок. Якщо довго перебувати на сонці з непокритою головою, можна отримати сонячний удар, який може призвести до летального результату.

У спекотні літні дні бажано переглянути своє харчування. Перш за все зменшите розмір порцій, до яких ви звикли. Відмовтеся від солоних, жирних і смажених страв. Після них сильніше хочеться пити. Набагато краще підійдуть легкі холодні супи (окрошка, борщ), пісне м’ясо і риба, овочеві салати і фрукти. Пиво і кофеїновмісні напої сприяють зневодненню. Навіть морозиво не стільки охолоджує організм, скільки обтяжує, бо це жирний продукт. У спеку кращий десерт це фрукти і ягоди.

Пам’ятайте і про те, що харчові отруєння влітку трапляються значно частіше, ніж в інші сезони! Свіжоприготовлена домашня їжа допоможе їх уникнути.

Ось кілька правил, дотримання яких допоможе вам зробити сонце абсолютно безпечним для вас:

 • Косметологи в один голос рекомендують користуватися кремами для обличчя з SPF-фільтром.

 • Перебувайте на сонці в сонцезахисних окулярах;

 • Якщо у вас особливо чутлива шкіра, загоряйте тільки в тіні;

 • Не загоряйте натще і відразу після їжі (витримайте паузу в годину-півтори);

 • Пийте більше рідини, щоб уникнути зневоднення організму;

 • Під час загоряння не можна спати і не рекомендується читати;

 • Не можна засмагати вагітним.

Пережити жарку пору буде значно простіше, якщо ви станете дбайливо і уважно ставитися до свого здоров’я. Прислухайтеся до свого організму і постарайтеся створити для нього щадний режим. 

Приємного вам відпочинку і сонячного літа!

Біолог санітарно –гігієнічної лабораторії Ольга ОСТАПИШИН

Богородчанського віділу

ДУ « Івано - Франківський ОЦКПХ МОЗ»21.07.202р.

Жорстка вода


Жоден процес в організмі людини не відбувається без участі води. Якщо врахувати ще й те що і сам організм складається на 65% з води, то без перебільшення "ми є те, що ми п'ємо". Перелік хвороб, що можуть бути викликані неякісною питною водою дуже великий. Інфекційні захворювання викликаються бактеріями, вірусами, мікроорганізмами що містяться у воді. Мікроелементи, якщо їх вміст у воді занадто великий, можуть викликати проблеми у внутрішніх органах. Твердість це найбільш поширена проблема якості води. Приміром жорстка вода призводить до "кам'яних" хвороб сечокам'яної, жовчнокам'яної.

Що таке жорсткість або твердість води? Жорсткість води – це природна властивість води, зумовлена наявністю в ній розчинних солей кальцію і магнію. Якщо вода містить значні кількості таких солей, то таку воду називають жорсткою, а коли цих солей зовсім немає, або вони містяться а незначних кількостях, то м'якою.

Звідки береться жорсткість? Основним шляхом надходження іонів кальцію і магнію є натуральні мінерали: доломіт, кальцит, воластоніт. Вода рухається крізь підземні шари грунту, що містять ці породи, та вимиває певну кількість мінералів.

Чи можна пити таку воду? Кальцій і магній є важливими елементами. Вони відіграють важливу роль в роботі серцево – судинної і сечовидільної систем, беруть участь у формуванні ферментів і кісткової тканини. Варто зазначити, що в рівній мірі небезпечні як недостача, так і надлишок солей твердості. Якщо у воді низький вміст мінералів, то організм накопичує недолік з їжі, а якщо має підвищений вміст солей, то при тривалому вживанні відбувається перевантаження сечовидільної системи і як наслідок, утворення каменів у нирках. Також наслідком є гіпертензія і набряки. З естетичних проблем варто звернути увагу на вплив такої води на волосся і шкіру. Якщо ви спостерігаєте сухість і твердість волосся, тьмяний відтінок – то це часто є причиною миття високо мінералізованою водою. При застосуванні твердої води для вмивання, має місце камедогенний ефект за рахунок забивання пор нерозчиненими солями іонів кальцію і магнію з компонентами шкірного сала.

Чи можна користуватися жорсткою водою в побуті? 

Жорсткість води характеризується утворенням вапняних відкладень на стінках посуду та накипу на нагрівальних елементах приладів (чайник, пральна машина, бойлер) що негативно впливає на їх роботу та може призвести до поломки.

Єдиним дієвим способом дізнатися про показники безпечності та якості питної води, яку ви споживаєте із джерел децентралізованого водопостачання (криниць, колодязів, каптажів), в тому числі на визначення жорсткості, є проведення лабораторних досліджень.

Спеціалісти Богородчанського відділу ДУ "Івано – Франківський ОЦКПХМОЗ" проводять дослідження води питної на платній основі. За результатами проведених досліджень води питної надаються висновки та відповідні рекомендації. Вартість проведення досліджень води питної за санітарно – хімічними показниками становить – 752,60 грн.

Біолог сан.- гіг. лабораторії Богородчанського відділу ДУ "Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ" Світлана МАКСИМІВ20.07.202р.

Що їсти та пити у спеку

В усіх регіонах України прогнозується екстремально висока температура повітря. Вона протримається щонайменше декілька днів і, без сумнівів, знов повернеться до кінця цього найважчого літа в нашій історії. Як допомогти організму витримати спеку?

Багато людей можуть бути вразливими до високих температур. Серед них — люди похилого віку (особливо старші 75 років), маленькі діти, особи з певними хронічними захворюваннями (ожиріння, діабет, серцево-судинні, ниркові хвороби тощо), а також ті, хто тривалий час перебуває або фізично працює просто неба.

Щоб допомогти собі подолати спеку, важливо вживати достатню кількість рідини. При цьому потрібно дотримуватися простих правил:

 • Майте вдома достатній запас води. Зважайте на можливі проблеми із централізованим водопостачанням у воєнний час.

 • Дослухайтеся до себе: щойно відчуваєте спрагу — пийте. Так організм подає сигнал про необхідність відновлення водного балансу.

 • Дотримуйтеся усереднених норм споживання рідини: 2-2,5 літри на добу.

 • Вашим головним джерелом рідини має бути звичайна питна вода (без кислого, лужного, гіркого або іншого присмаку внаслідок надмірної мінералізації).

 • Вживайте перші страви, помірну кількість чаю та кави як альтернативні джерела отримання рідини.

 • Обмежте вживання фруктового соку до 150-200 мл на добу. Варто відмовитися від солодких, і особливо алкогольних напоїв.

Рослинні продукти, зокрема овочі, фрукти та ягоди, бобові і злакові, насіння та горіхи мають залишатися основою здорового харчування й у спекотні дні.

Пам’ятаймо, що огірки, кавуни, цибуля, селера, шпинат та різноманітна зелень сприяють гідратації. Спеції, такі як каєннський перець та куркума, поліпшують кровообіг та допомагають краще переносити спеку.

Може видатися дивним, але тарілка гарячого супу надвечір також сприятиме легшому перенесенню високих температур, так само як і гострі страви, які сприяють охолодженню нашого організму через потовиділення.

Споживайте менше їжі у спекотні дні, особливо жирного м’яса та багатих на вуглеводи продуктів.

Контролюйте об’єми страв і їхню кількість, не переїдайте, адже це напевно погіршить вашу здатність адаптуватися до спеки.

Зважайте також на загальні поради за високої температури довкілля:

 • Подбайте про людей, особливо вразливих до спеки, надайте їм необхідну допомогу, забезпечте для них прохолодні умови в оселі та достатню кількість води.

 • Перебуваючи вдома, завісьте вікна, особливо ті, що розташовані зі сонячного боку будинку.

 • Якщо надворі прохолодніше, ніж у помешканні, робіть провітрювання.

 • Виходячи у справах або на прогулянку, тримайтеся затінку та намагайтеся більше перебувати у прохолодних місцях, носіть панаму чи капелюх із широкими полями.

 • Уникайте перебування під сонцем між 11:00 та 15:00 годинами.

 • Ніколи не залишайте нікого, особливо дітей, людей похилого віку і тварин у зачинених транспортних засобах!

 • Плануючи фізичну активність, обирайте для тренувань ранок або вечір.

Дотримуючись цих рекомендацій, ви знизите ризики погіршення самопочуття протягом днів, коли ми маємо на термометрі показники вищі за 30 градусів за Цельсієм. Проте, якщо ви відчуваєте, що висока температура все ж призвела до значних негативних наслідків для вашого здоров’я — не зволікайте і терміново звертайтеся по медичну допомогу.

Будьте здорові!

Т.в.о начальника відділу  

Лілія Концур19.07.202р.

Профілактика стафілококових отруєнь

За частотою випадків саме стафілококове отруєння посідає перше місце серед харчових отруєнь. Причина його виникнення – потрапляння в організм ентеротоксину, що виділяється Staphylococcus aureus (Золотистий стафілокок). Чутливість людини до ентеротоксину стафілокока дуже висока - отруєння настає у 90%, що вживали заражену їжу.

Що таке стафілокок та як від нього вберегтися? Стафілококи оточують людину всюди: вони присутні в пилу й одязі, на поверхні предметів, у дрібних бризках слини, що потрапляють у повітря при кашлі або чханні. Здебільшого вони трапляються на поверхні шкіри, носоглотці, у кишечнику людини, формуючи так звану мікрофлору організму.

Стафілококи можуть розвиватися за температури від 10 до 45°С. Ці бактерії спор не утворюють, тому їх легко знищити при належному тепловому обробленню харчових продуктів. Зазвичай клітини стафілококів гинуть при 70-80°С, однак деякі види витримують нагрівання до 100°С. Розвиваючись у харчових продуктах, стафілокок може виділяти особливий вид токсину-ентеротоксину, що діє на кишечник людини. Ентеротоксин термостабільний, для повного його руйнування необхідне двогодинне кип’ятіння.

Джерелом стафілококової токсикоінфекції є зазвичай такі харчові продукти: м'ясні та рибні страви, молоко, сир, соуси, пудинги, але основним продуктом є кондитерські вироби з кремом. У молоко інфекція може потрапити з вим’я корів, хворих на мастит. Свіжа риба і птиця зазвичай не містять стафілококів, але можуть бути заражені під час забою або при післязабійному обробленні.

Забруднювати харчові продукти стафілококом також можуть люди, хворі на ангіну, катар верхніх дихальних шляхів, гнійничкові захворювання шкіри.

  Рекомендуємо дотримуватись наступних правил, аби знизити вірогідність накопичення стафілокока в харчових продуктах:

-дотримуватись встановлених термінів реалізації швидкопсувних продуктів;

-прибирати приміщення, чистити та дезінфікувати інвентар (обладнання, посуд, предмети побуту) як на виробництві, так і в домашніх умовах;

-своєчасно проводити медичний огляд людей, які пов’язані з приготуванням їжі;

регулярно здійснювати клінічний огляд тварин та періодичні лабораторні дослідження (зокрема корів на субклінічний мастит) та, за потреби, своєчасно лікувати їх;

-відсторонювати від роботи осіб, які страждають на діарею та простудними захворюваннями, ангінами, фарингітами, фурункульозом або мають інфіковані рани;

-обов’язково піддавати тривалій термічній обробці продукти під час приготування;

дотримуватись правил особистої гігієни (чистий спецодяг, гумові рукавички);

-уникати купівлі харчових продуктів у невстановлених місцях і торгових точках, не забезпечених холодильним обладнанням

У Богородчанському відділі ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» можна пройти як профілактичне обстеження та носійство , так і з діагностичною метою на наявність Staphylococcus aureus (Золотистий стафілокок):

- профілактичне дослідження на носійство золотистого стафілокока – 210.33грн без ПДВ;

-діагностичне визначення в біологічному матеріалі збудників інфекційних хвороб з ідентифікацією мікроорганізмів роду Staphylococcus -278.08грн без ПДВ.

Пам’ятайте: попередити харчові отруєння значно легше, ніж їх лікувати!

Бактеріолог мікробіологічної лабораторії ДУ«Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» :

СКРИПНИК-ПЕТРУНИШИН Л.В.


18.07.2022р.

Як уникнути зневоднення організму?

  Зневоднення – це нестача води в організмі людини, яка необхідна для нормального функціонування його систем і органів.

Вода – найнеобхідніша речовина для життєдіяльності організму людини. Саме вода допомагає підтримувати оптимальну температуру тіла людина, вона є важливим елементом у виведенні токсинів з організму через сечовивідну систему. Обмін речовин в організмі дає збій, якщо тіло людини втратило навіть 1% води.
 Причини зневоднення:

Сонячний або тепловий удар;

 • Опіки;
 • Харчове отруєння, що супроводжується діареєю та блюванням;
 • Гіпергідроз (підвищене потовиділення);
 • Низьке споживання рідини (під час захворювань, які супроводжуються збільшеною кількістю сечі);
 • Споживання продуктів, що підсилюють виведення води з організму (алкоголь, кава, чай);
 • Прийом лікарських засобів (діуретики, нейролептики, антигіпертензивні і антигістамінні препарати).
  Про брак води в організмі може свідчити сухість шкірних покривів. Якщо шкіра залишається сухою навіть після застосування зволожуючих кремів, можливо, причина полягає в нестачі води. Для того, щоб визначити дефіцит рідини в організмі, слід двома пальцями стиснути ділянку шкіри на руці або нозі, щоб утворилася складка, а потім відпустити. Якщо шкіра не набуває попередньої форми, значить вона втратила свою еластичність внаслідок зневоднення.

Потрібно пам’ятати такі правила:

 • Споживати свіжу та чисту воду протягом дня, коли людина не спить, не спираючись на рівень активності та самопочуття.
 • Вживати кожного дня 2-3 літри негазованої очищеної води маленькими порціями.
 • В спекотні дні для маленьких дітей норма споживання води становить не менше 150 мл кожні 30 хвилин.
 • При підвищеній температурі тіла варто збільшувати кількість споживання води у 1,5-2 рази.
 • При занятті спортом дорослі повинні вживати не менше 1 л води на годину.
 • Пити воду необхідно за 20-30 хвилин до вживання їжі, щоб покращити травну активність.
 • При хронічних запорах дієтологи рекомендують збільшити кількість спожитої води, а також вживати огірки, помідори, перець, кавун, броколі, ягоди. Після цього протягом усього дня намагатися воду не пити, а якщо і пити, то тільки окріп, зелений чай, настій з трав (він чудово втамовує спрагу).

Вживання достатньої кількості води допоможе уникнути зневоднення. Багато людей не люблять пити чисту воду, особливо це стосується дітей. Для надання воді смаку можна вичавити туди трохи лимонного, апельсинового соку або використовувати інші фрукти. Це зробить напій схожим на лимонад, в якому не буде ніяких шкідливих домішок.

Слід також мінімізувати вживання у спекотну погоду кави та напоїв з вмістом кофеїну чи алкоголю. Необхідно відмовитись від страв зі спеціями. Жінкам у спеку не слід зловживати декоративною косметикою. Також не варто носити синтетичний одяг, що облягає.
Важливо пам’ятати, що спрага – це сигнал для відновлення водного балансу в організмі.

Подбайте про своє здоров’я!

Біолог санітарно-гігієнічної

лабораторії Богородчанського

відділу ДУ « ІФОЦКПХ МОЗ» Ольга ОСТАПИШИН15.07.2022р.

УВАГА! КИШКОВІ ІНФЕКЦІЇ.

Як правило у літній період частішають випадки спалахів гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь.

В Україні,як і в усьому світі, гострі кишкові інфекції займають особливе місце серед інфекційних хвороб та за своєю розповсюдженістю поступаються місцем лише захворюваності на грип та ГРВІ.

Так, 8 липня 2022р. зареєстровано два спалахи гострих кишкових інфекцій в містах Львів (захворіло 30 людей, в т.ч. 3дитини), Одеса (захворіло 15 людей, в т.ч. 2 дитини).

Потрібно знати, що гострі кишкові інфекції можуть призвести до серйозних ускладнень, особливо у дітей. Зазвичай ГКІ спричинено бактеріями або вірусами, які потрапляють в організм людини із зараженою їжею чи водою.

Кишкові інфекції передаються через уживання зараженої їжі та води, під час купання у забруднених водоймах, через брудні руки і предмети побуту.

Найчастіше збудники кишкових інфекцій знаходяться у сирій їжі тваринного походження (м’ясо, яйця, непастеризоване молоко, морепродукти), немитих фруктах і овочах.

Найпоширеніші симптоми гострих кишкових інфекцій — слабкість, підвищення температури, біль у животі, блювота і діарея. За перших симптомів негайно звертайтеся до лікаря!

Щоб уберегтися від харчових отруєнь і гострих кишкових інфекцій, вживайте лише ті продукти, у якості яких ви впевнені, дотримуйтеся 5 кроків до безпечнішої їжі, купайтеся у чистих водоймах і обирайте лише офіційно відкриті для відпочинку пляжі та рекреаційні зони.

5 кроків до безпечнішої їжі

1. Підтримуйте чистоту:

 • мийте руки перед тим, як брати продукти чи готувати їжу;

 • мийте руки після відвідування туалету;

 • вимийте і продезінфікуйте всі поверхні та кухонне приладдя, які використовуєте для приготування їжі;

 • захищайте кухню і продукти від комах, гризунів та інших тварин.

2. Відокремлюйте сиру їжу від готової:

 • відокремлюйте сире м’ясо і морепродукти від інших харчових продуктів;

 • для обробки сирих продуктів користуйтеся окремим кухонним приладдям, зокрема ножами і обробними дошками;

 • зберігайте продукти у закритому посуді, щоб уникнути контакту між сирими і готовими продуктами.

3. Ретельно готуйте їжу:

 • ретельно просмажуйте чи проварюйте продукти, особливо м’ясо, яйця і морепродукти;

 • доводьте страви до кипіння, щоб вони готувалися щонайменше за 70 °С;

 • сік м’яса чи птиці під час приготування має бути прозорим, а не рожевим;

 • ретельно підігрівайте приготовану їжу.

4. Зберігайте їжу при безпечній температурі:

 • не залишайте приготовану їжу за кімнатної температури більш ніж на 2 години;

 • зберігайте приготовані страви гарячими (60 °С) аж до подавання до столу;

 • не зберігайте їжу надто довго, навіть у холодильнику;

 • не розморожуйте продукти за кімнатної температури.

5. Використовуйте безпечну воду і свіжі продукти:

 • використовуйте чисту або очищену воду;

 • обирайте свіжі та незіпсовані продукти;

 • ретельно мийте овочі й фрукти, особливо якщо вживатимете їх сирими;

 • не вживайте продукти, у яких закінчився термін придатності.

Віруси чи бактерії можуть потрапити в харчові продукти на будь-якій стадії шляху від виробництва до столу, тому кожен учасник процесу, від виробника до споживача, відіграє роль у запобіганні зараженні їжі.

Пам’ятайте - хворобу краще попередити, ніж лікувати.

Будьте здорові!

Т.в.о.начальника відділу Лілія КОНЦУР13.07.2022р. 

ТУБЕРКУЛЬОЗ  В ЧАС ВІЙНИ !!!!

В Україні триває війна…..

Війна завжди додає ризиків поширення різноманітних інфекційних захворювань, туберкульоз не виключення. Міграція населення, скупченість, нестабільність в країні, економічні негаразди, бідність-це ті фактори, які можуть спровокувати поширення туберкульозу.

Туберкульоз - це інфекційне захворювання людини та тварин, яке викликається бактерією туберкульозу ( паличкою Коха ).

Зараження туберкульозом відбувається повітряним шляхом. Близько однієї третини населення світу інфіковане паличкою туберкульозу, але найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час «зустрічі» з туберкульозною паличкою знижений, слабкий імунітет.

Основними симптомами захворювання є:

-кашель понад 2 тижні; підвищена температура тіла;

-утруднене дихання; біль у грудях; поганий апетит;

-постійна слабкість; безпричинна втрата ваги;

-підвищена пітливість, особливо вночі; кровохаркання.

Епідемічна ситуація щодо туберкульозу напружена як серед цивільного населення, так і серед військовослужбовців ЗСУ, оскільки особовий склад комплектується з населення країни і тісним чином пов’язаний з епідеміологічною та соціально-економічною ситуацією в Україні загалом. У зв’язку з цим у військових частинах відтворюється та ж сама або ще гірша динаміка епідеміологічних показників з ТБ, що й серед цивільного населення. Захворюваність на туберкульоз серед військовослужбовців невпинно зростає у зв’язку з війною. Також на захворюваність впливають наступні чинники:

 • погіршення умов побуту;

 • нерегулярне харчування;

 • порушення режиму сну та відпочинку;

 • перебування в постійних умовах стресу.

Ці проблеми згубно впливають на імунну систему та збільшують сприйнятливість до мікобактерій.

Повністю захиститись від туберкульозної інфекції неможливо, але можна запобігти розвитку хвороби та виявити її на ранній стадії.

Високий рівень дисциплінованості та організованості військових колективів сприяють впровадженню заходів з інфекційного контролю за туберкульозом та забезпечують їхню високу ефективність.

Через розгортання активних бойових дій в східних та південних областях країни, багато людей евакуювалися до більш спокійних регіонів. Звісно, серед них є люди, які лікують туберкульоз. Одна з проблем, яка постала перед ними і перед протитуберкульозною службою, — забезпечення доступу до терапії на новому місці перебування. Адже для подолання туберкульозу питання регулярності прийому препаратів є принциповим.

Вся медична система була адаптована до викликів війни і будь-який пацієнт з туберкульозом може звернутися до найближчого протитуберкульозного закладу того регіону, куди він евакуювався.

Забезпечення пацієнтів протитуберкульозними ліками, як і до війни, залишається безоплатним.

Що стосується людей, які підозрюють в себе туберкульоз і бажають пройти відповідні обстеження, вони можуть звернутися до сімейного лікаря або до працюючих профільних закладів.

Сьогодні фтизіатри, клініцисти, медичні сестри, лаборанти, волонтери боронять свій фронт. Своє плече підставляють і на міжнародному рівні, і всередині країни- ВООЗ, Глобальний фонд по боротьбі зі СНІДом, туберкульозом та малярією, міжнародні фонди та неурядові організації.

І пам'ятайте — туберкульоз виліковний і Україна має арсенал засобів для його подолання!

Лікар-епідеміолог Світлана  ГАВРИЛКО12.07.2022р. 

ЗАВЧАСНА ЙОДНА ПРОФІЛАКТИКА ШКІДЛИВА ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ’Я!

Відповідно до Наказу МОЗ від 09.03.2021 № 408 «Про затвердження Регламенту щодо проведення йодної профілактики у разі виникнення радіаційної аварії», йодна профілактика здійснюється лише після офіційного оповіщення і полягає у введенні в організм людини препаратів стабільного йоду в разі радіаційної аварії та за умови впливу на людину радіоактивних ізотопів йоду.

Важливо дотримуватися вказівок Центру громадського здоров’я та місцевої влади і чекати офіційних повідомлень на їхніх сторінках, а не здіймати паніку.

  Безпідставна йодна профілактика шкідлива для вашого здоров’я!

У надзвичайних ситуаціях, за відсутності таблетованої форми йодиду калію, як виняток (!) можна використати інші препарати, що містять йод: спиртовий розчин йоду або розчин Люголя.

Регламент йодної профілактики у разі виникнення радіаційної аварії визначає такі вікові групи і дозування препарату стабільного йоду (калій йодид):

 • діти до 1 місяця (немовлята й діти, які перебувають на грудному вигодовуванні) — 16 мг;

 • діти від 1 місяця до 3 років — 32 мг;

 • діти від 3 до 12 років — 62,5 мг;

 • підлітки від 13 до 18 років, дорослі до 40 років, вагітні та матері, які годують груддю — 125 мг.

 Важливо! Йодид калію слід приймати після їжі та лише після офіційного оповіщення про радіаційну аварію і необхідність йодної профілактики.

 Дорослим старше 40 років йодна профілактика зазвичай не потрібна.

Можна застосувати для йодної профілактики розчин Люголя або спиртовий розчин йоду, однак це виняткова, а не рівноцінна заміна таблетованої форми йодиду калію.

Спиртовий розчин йоду 5% застосовують для дорослих і дітей старше 12 років по 1 мл на 1/2 склянки води.

 • Дітям від 2 до 5 років можна застосувати 2,5%-й спиртовий розчин із розрахунку 20-22 краплі одноразово шляхом нанесення на шкіру тампоном у вигляді смуг на передпліччях і гомілках, а до 2 років — 10-11 крапель відповідно.

 • Дітям від 5 до 12 років — 5%-й спиртовий розчин йоду по 20-22 краплі 1 раз або по 10-11 крапель 2 рази на день на 1/2 склянки молока або води.

 • Розчин Люголя (водний розчин, містить 5% йоду та 10% йодиду калію) застосовують для дорослих і дітей старше 12 років по 22 краплі, або 1 мл розчину, на 1/2 склянки молока чи води. Для дітей від 5 до 12 років — по 10-11 крапель 1 раз чи по 5-6 крапель 2 рази на день на 1/2 склянки молока чи води. Іншим віковим групам не призначено.

 Отже, йодну профілактику здійснюють одноразово (якщо нема інших офіційних вказівок!) шляхом прийому йодовмісних препаратів. Звертаємо увагу, що нераціональне приймання препаратів йоду може призвести також до негативних наслідків.

Т.в.о. начальника відділу Лілія КОНЦУР11.07.2022р. 

Харчові отруєння – замість відпочинку.

Літо – сезон не тільки масових відпочинків, але і сезон кишкових інфекцій… Забезпечити збереження продуктів за 30-35 градусів у тіні непросто. Буває, не витримують навіть холодильники. Медичні установи фіксують дедалі більше харчових отруєнь. Фахівці кажуть, що люди отруюються м`ясом і рибою, а нерідко й випічкою (у якій використано заражені сальмонельозом яйця). Висока температура повітря створює сприятливі умови для хвороботворних бактерій. Придбання у спеку продуктів на стихійних ринках, з рук у приватних осіб - ризиковано.

У спеку термін зберігання продуктів скорочується у кілька разів: молоко на столі скисає за 2-3 години, котлети стають непридатними через 4-5, а свіжа риба без холодильника псується за 3-4 години. Термін придатності продуктів швидкого харчування ще коротший: шаурма і кури гриль – 1,5 години, біляші та пиріжки з м`ясом – 1 година, хот-доги – менше години. А сосиска в хот-дозі псується швидше, ніж навіть овочі з майонезом.

Щоб уникнути революції у животі і не лікуватися замість відпочинку, дотримуйтесь простих правил:

 • Перед приготуванням їжі та перед її споживанням мийте руки з милом. Після відвідин туалету також!.

 • Не купуйте м`яса і молочних продуктів на стихійних ринках, з рук у приватних осіб – там все реалізується без ветеринарно-санітарного контролю.

 • Не використовуйте для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання (ріки, озера, поверхневі води). Для цього підійде вода з централізованих джерел водопостачання чи бутильована – придбана у магазині.

 • Перевірте терміни придатності продуктів харчування перед тим, як їх споживати.

 • За найменших сумнівів у якості продукту – відмовляйтесь від нього і без жалю викидайте!. Організм – не смітник, пошкодуйте себе!.

 • Не їжте незнайомих ягід, грибів, трав чи інших рослин.

 • У туристичних мандрівках для миття посуду і рук використовуйте переварену воду. Харчуючись на пляжі, у лісі, дбайте, щоб продукти не контактували з грунтом чи піском.

 • Зберігайте продукти харчування тільки у спосіб, зазначений на упаковці та у встановлені терміни.

 • Купуючи продукти у торгівельній мережі, споживачі мають право вимагати у продавця документи на підтвердження якості і безпеки реалізованої продукції. Окрім цього, якщо продавець подає вам хліб без рукавички, не соромлячись, зробіть йому зауваження!.

 • Вирішаючи у подорож, не беріть тих продуктів, які швидко псуються: ковбасних, молочних, кондитерських виробів, м`ясних салатів, паштетів та інших страв, що потребують охолодження при зберіганні.

 • На відпочинку уникайте багатокомпонентних страв, які не мають достатньої термічної обробки: паштетів, м`ясних салатів.

Подбайте про своє здоров’я !

Лікар з загальної гігієни Орест ГЛУШКО.08.07.2022 р.

Хантавірусна інфекція

Хантавірусна інфекція - природно-осередкове зоонозне вірусне захворювання, клінічний перебіг якого характеризується гарячкою, двосторонньою інтерстиціальною пневмонією, гострою дихальною недостатністю, респіраторним дистрес-синдромом, гострою серцевою недстатністю та розладами травного тракту.

Заражена людина може відчувати на ранніх стадіях втому, лихоманку і

м'язеві болі. Пізніше з'являється кашель і задишка. У деяких випадках більш

важкого перебігу вірус здатний викликати пневмонію і дихальну недостатність. Зараз це може ховатися під маскою коронавірусної інфекції,

адже симптоми є схожими. Ще одним проявом важкого перебігу хвороби є геморагічна лихоманка з нирковим синдромом. Її симптомами є сильні головні болі, біль в спині і животі, лихоманка, озноб, нудота і помутніння зору, порушення роботи нирок. Інкубаційний період хантавірусної інфекції становить 2-3 тижні, іноді навіть 45-50 днів.

Вперше типовий штам був описаний в 1978 році. Найчастіше вірус фіксували в Азії і Південній Америці, в цих регіонах хантавіруси навіть були

причиною смерті.

Хвороба зазвичай не передається від людини до людини. Людина вилікувалася і все. Вірус нікуди не передався, спалаху бути не може. Єдине, за ким слід простежити, – то це за людьми, які живуть з інфікованим, чи не заразилися вони тим самим шляхом, що і хворий.

Заразитися хантавірусом можна від гризунів, коли частинки їхньої сечі, посліду або слини, які містять вірус, потрапляють всередину людського організму. Передаватись хантавірус може і через укус гризунів. Тож пилові місця, заражені гризунами, є місцями ризику. А усунення або мінімізація контакту з гризунами — кращий спосіб запобігання інфекції. Цікавим фактом є те, що миші і щурі самі не хворіють, а лише переносять інфекцію. До групи ризику потрапляють такі професії як працівники лісового господарства та фермери, а також працівники, зайняті в сфері будівництва, комунальних служб і боротьби зі шкідниками. Туристи і мандрівники також можуть наражатися на небезпеку зараження, якщо будуть знаходитися в заражених місцях проживання гризунів. Крім того, підхопити інфекцію можна при відкритті й прибиранні різних будівель, які були закриті в зимовий період, особливо в сільській місцевості. Імовірність контакту з хантавірусом велика, коли люди перебувають у закритих приміщеннях, де активно живуть гризуни.

Декілька простих, але потрібних порад: для того, щоб уникнути захворювань, які можуть передавати гризуни, необхідно під час роботи з землею одягати рукавиці, частіше мити руки, боротися з гризунами у будинку та господарстві. Овочі, фрукти, консервацію, принесену з підвалу чи погребу, ретельно мити. Споживати воду або з гарантованих джерел водопостачання, або кип’ятити її перед вживанням.

Пам’ятайте, що краще попередити хворобу, ніж її вилікувати.

Лікар-епідеміолог Світлана ГАВРИЛКО07.07.2022 р.

Носійство кишкових інфекцій

З метою попередження та розповсюдження інфекційних захворювань серед населення працівники крім обстежень лікарів-спеціалістів, клінічних досліджень проходять лабораторні дослідження на носійство кишкових інфекцій, згідно наказу №280 від 23.07.2002р.зі змінами внесеними наказами МОЗУ від 21.02.2013 №150,від 28.07.2014р.№527,від 11.11.2020 №2591,і постановою КМУ від 23.05.2001р№559 "Щодо організації проведення обов’язкових профілактичних оглядів працівників окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення і може призвести до поширення інфекційних хвороб" .

На жаль, у зв’язку з останніми подіями рівень проходжень медичних оглядів різко знизився, зокрема, лабораторних обстежень на дез.групу. А це дуже важливо! Оскільки інфекційна захворюваність постійно зростає. Так за 6 місяців 2022р. в Івано-Франківському районі зафіксовано 47 гастроентероколітів, 1 сальмонельоз, 1 дизентерію. Причиною гастроентероколітів встановленої етіології стали Enterobacter- у 5 випадках, Klebsiella- у 2 випадках, Serratia- у 2 випадках , Escherichia- у 2 випдках. Дані збудники відносяться до умовно-патогенної флори, але їх роль значно зросла впродовж останніх років.

Крім того, після клінічного одужання від інфекційного захворювання може зберігатися носійство збудників інфекції. Отже, джерелом інфекції може бути хвора людина з клінічними проявами інфекції або здоровий „носій”. Зазвичай носійство збудників інфекції реконвалесцентами досить швидко припиняється в результаті наростання імунітету і активації інших захисних систем організму. Разом з тим носійство збудників деяких хвороб може розтягнутися на довгі роки і навіть на все життя, як це трапляється з тими ,що перенесли черевний тиф. Носії становлять епідеміологічну небезпеку, оскільки не знають про виділення ними мікробів, вони ведуть активний спосіб життя, при цьому контактують зі здоровими людьми, займаються готуванням страв, будучи хворими працюють на об’єктах громадського харчування, на підприємствах, що займаються виготовленням продуктів харчування та можуть стати мимовільним джерелом зараження оточуючих , а іноді і джерелом епідемій.

Тривале носійство інфекцій часто підтримується супутніми захворюваннями. Так коліт,холецистит,гельмінтози і дисбактеріоз частіше зустрічаються при кишкових інфекціях.

Виявлений хворий (бактеріоносій) направляється на лікування до лікувально-профілактичного закладу за місцем проживання при наявності таких захворювань та/або бактеріоносійства:

 • черевного тифу;

 • паратифів

 • сальмонельозу;

 • дизентерії

У разі повного одужання і закінчення медогляду працівник може бути допущений до роботи.

Бактеріоносії умовно-патогенної флори не підлягають відстороненню від роботи та обов’язковій санації, тому лікування лежить на совісті самих носіїв.

У Богородчанському відділі ДУ ”Івано - Франківський ОЦКПХ МОЗ” можна пройти як профілактичне обстеження та носійство , так і з діагностичною метою на наявність збудників кишкових інфекцій.

-профілактичне дослідження на носійство збудників кишкових інфекцій-231.72 грн

-визначення в біологічному матеріалі збудників інфекційних хвороб-63.55 грн

-ідентифікація мікроорганізмів родини Enterobacteriaceae-196.30 грн

-визначення чутливості культур мікроорганізмів до антибіотиків-90.13 грн

Ціни вказані без ПДВ.

Завжди будьте пильними до свого здоров’я!

Бактеріолог мікробіологічної лабораторії

СКРИПНИК-ПЕТРУНИШИН Л.В.06.07.2022 р.

Вплив виробничого середовища на здоров´я та працездатність людини.

 • Нормальна життєдіяльність людини вагомо залежить від умов зовнішнього середовища, зокрема виробничого. Адже в процесі трудової діяльності на організм людини чиниться своєрідний «тиск» несприятливими виробничими факторами, що прямо чи опосередковано впливають на її здоров´я та працездатність. Серед виробничих факторів прийнято розрізняти небезпечні та шкідливі.

 • Небезпечний виробничий фактор – виробничий фактор, дія якого за певних умов може призвести до травм або іншого раптового погіршення здоров'я працівника.

 • Шкідливий виробничий фактор – виробничий фактор, вплив якого може призвести до погіршення стану здоров'я, зниження працездатності працівника.

Залежно від наслідків впливу на працюючих шкідливих та небезпечних виробничих факторів розрізняють виробничі травми, професійні захворювання та професійні отруєння, внаслідок яких може відбутися зниження або втрата працездатності (тимчасова чи постійна, повна чи часткова), можливий і фатальний кінець.

 • Професійне захворювання – патологічний стан людини, обумовлений роботою і пов´язаний з надмірним напруженням організму або несприятливою дією шкідливих виробничих факторів.

 • Суттєвий вплив на стан організму працівника, його працездатність здійснює мікроклімат (метеорологічні умови) виробничого приміщення, який визначається температурою, відносною вологістю, рухом повітря , що в сукупності впливають на тепловий стан організму.

 • Для створення нормальних умов виробничої діяльності необхідно забезпечити не лише комфортні метеорологічні умови, але й необхідну чистоту повітря. Внаслідок виробничої діяльності у повітряне середовище приміщень можуть надходити різноманітні шкідливі речовини, що використовуються в технологічних процесах.

Шкідливі речовини можуть проникати в організм людини через органи дихання, органи травлення, а також шкіру та слизові оболонки.

Шкідливі речовини, що потрапили тим, чи іншим шляхом в організм можуть викликати отруєння (гострі чи хронічні). Ступінь отруєння залежить від токсичності речовини, її кількості, часу дії, шляху проникнення, від індивідуальних особливостей організму.

 • Гострі отруєння виникають в результаті одноразової дії великих доз шкідливих речовин (чадний газ, метан, сірководень).

 • Хронічні отруєння розвиваються внаслідок тривалої дії на людину невеликих концентрацій шкідливих речовин (свинець, ртуть, марганець). Шкідливі речовини, потрапивши в організм розподіляються в ньому нерівномірно. Найбільша кількість свинцю накопичується в кістках, фтору – в зубах, марганцю в печінці. Такі речовини мають властивість утворювати в організмі так зване «депо» і затримуватись в ньому тривалий час.

 • Шкідливі речовини, що потрапили в організм людини, спричинюють порушення здоров»я лише в тому випадку, коли їхня кількість в повітрі перевищує граничну допустиму (ГДК) для кожної речовини величину.

 Загальні заходи та засоби попередження забруднення повітряного середовища на виробництві та захисту працюючих включають:

 • Вилучення шкідливих речовин з технологічних процесів, заміна шкідливих речовин менш шкідливими.

 • Удосконалення технологічних процесів та устаткування (застосування замкнутих технологічних циклів, неперервних технологічних процесів, мокрих способів переробки пиломатеріалів).

 • Автоматизація і дистанційне управління технологічними процесами та обладнанням, що виключає безпосередній контакт працюючих з шкідливими речовинами.

 • Герметизація виробничого устаткування, локалізація шкідливих виділень за рахунок місцевої вентиляції.

 • Попередні та періодичні медичні огляди робітників, які працюють у шкідливих умовах, профілактичне харчування.

 • Контроль за вмістом шкідливих речовин у повітрі робочої зони.

 • Використання засобів індивідуального захисту.

 • Спеціалістами санітарно – гігієнічної лабораторії Богородчанського відділу проводиться контроль умов праці факторів виробничого середовища та трудового процесу. За період – з 2019 - 2021 р.р. було проведено 315 досліджень, з яких 15 досліджень нестандартні, що становить 4,8 % від загальної кількості досліджень.

 • За результатами контролю впродовж 2019-2021 р.р. в основному виявлялись нестандартні дослідження фізичних факторів виробничого середовища, таких як: шум, вібрація, швидкість руху повітря, температура та відносна вологість. Це свідчить про те, що працівники підприємств району в переважній більшості працюють на обладнанні, терміни експлуатації яких давно вичерпані. А це негативно впливає на здоров»я працюючих.

Біолог санітарно-гігієнічної

лабораторії Галина ВАСИЛИК05.07.2022р

Небезпечне купання!

Літо - пора відпусток і відпочинку. Купання в річці чи озері в спекотний літній день – що може бути краще? Але, саме тут нас може чекати небезпека, а саме недружелюбно налаштовані мікроорганізми і різні хімічні сполуки які отруюють воду. Під час купання є ризик підхопити інфекції, які передаються водним шляхом, викликані різними видами збудників: вірусами, бактеріями, гельмінтами. Збудники проникають через рот під час плавання і активно розмножуються в шлунково – кишковому тракті. Виділяючись з кишечника хворого, збудники потрапляють у зовнішнє середовище. Захворювання, які дуже часто виникають при купанні – лептоспіроз, контактні дерматити, кишкові інфекції та зараження гельмінтами.

 Лептоспіроз – інфекція, яку викликає бактерія Leptospira, потрапляє у воду з сечею інфікованих тварин, найчастіше гризунів.

 Церкаріоз – можна підхопити пробувши у воді 10 – 15хв., або навіть прогулюючись босоніж по мокрій траві на березі. Збудниками є личинки гельмінтів які переносяться водоплавними птахами – цирк арії, вони вільно переміщаються по воді.

 Мікоз - ураження шкіри грибкового походження.

Окрім бактерій, водойми часто забруднюються поверхневими стоками від сільськогосподарської діяльності людини, неналежного утримання надвірних туалетів, вигрібних ям, відходів від вирощування тварин, обробки полів азотовмісними добривами і пестицидами. Все це під час сильних злив і паводків потрапляє у річки і озера, викликаючи хімічні опіки шкіри і отруєння організму людини.

Небезпека чекає не тільки у воді, але і на березі водойми. Часто, не доходячи ще до водойми, бачимо гори залишеного відпочивальниками сміття, залишків їжі, плями бензину на місцях паркування автомобілів уздовж берега - такі місця краще обходити стороною, саме тут масово розмножуються бактерії, та проживають різні гризуни, які є переносниками небезпечних захворювань.

У воді, під час спеки, активно розкладаються синьо - зелені водорості, які виділяють у воду небезпечні токсини, які викликають отруєння.

Щоб відпочинок біля річки або ставка не закінчився лікарняним ліжком, потрібно дотримуватись таких правил:

- завжди мати з собою на відпочинку запас питної бутильованої води для пиття, миття овочів і фруктів;

 • для купання та відпочинку слід використовувати лише офіційно визначені місця та відповідно облаштовані пляжі;

 • не можна купатися у водоймах, біля яких є очисні споруди, заводи, фермерські господарства;

 • уникати купання у водоймах де живе багато водоплавних птахів. Це загрожує забрудненню води їхніми фекаліями;

 • не ковтати воду з водойми під час плавання;

 • не використовувати воду з річок і ставків для миття овочів і фруктів;

 • не купатися у непротічних водоймах;

 • не варто купатися відразу після сильного дощу, коли весь бруд, пестициди та різні добрива стікають у водойми;

 • не купатися у воді яка «цвіте», в якій плаває багато сміття чи харчових продуктів;

 • після купання обов’язково прийняти душ з милом, якщо є якісь подряпини або ранки обробити спеціальними засобами;

 • не купатися в незнайомих водоймах, та у водоймах де були випадки захворювань

Спеціалісти Богородчанського відділу ДУ « Івано - Франківський ОЦКПХ МОЗ» постійно проводять моніторингові дослідження якості води поверхневих водойм. Так, від початку року обстежено 11 зразків річкової води, за результатами досліджень всі проби відповідають вимогам.

Купайтеся тільки в перевірених місцях! Бережіть себе, та своє здоров´я!

Біолог санітарно – гігієнічної лабораторії Світлана МАКСИМІВ29.06.2022р.

Як захиститися від кишкових інфекцій в умовах літа та війни .

Влітку через високу температуру повітря зростає ризик поширення гострих кишкових інфекцій. Цьогоріч в Україні він ще більший через наслідки повномасштабної війни.

Як уникнути збудників та вберегти себе від таких інфекцій.

Відомо, шо кишкові інфекції можуть передаватися контактно-побутовим шляхом, зокрема, через немиті руки, посуд, білизну або іграшки. Також їх можна підхопити через інфіковану воду, продукти, овочі, фрукти та страви, які не були термічно оброблені або ретельно вимиті.

Симптоми кишкових інфекцій:

- Підвищена температура тіла.

- Діарея, яка триває декілька днів.

- Блювання, яке не приносить полегшення.

- Біль у животі.

- Загальна слабкість.

- Головний біль

- Симптоми ГРВІ.

Щоб полегшити такі симптоми, необхідно запобігати зневодненню організму та втраті солей. За можливості, необхідно звернутися за медичною допомогою.

Як полегшити симптоми від кишкових інфекцій?

- Необхідно пити велику кількість води або спеціальних розчинів для регідратації, які можуть її замінити.

- Приймати ентеросорбенти, які зв'язують та виводять токсини з організму.

- Приймати жарознижувальні препарати при підвищенні температури.

- Дотримуватись дієти без смажених та гострих страв.

Як можна уникнути кишкових інфекцій?

- Ретельно мийте руки з милом після відвідування вулиці, вбиральні і перед готуванням їжі.

- Необхідно кип'ятити воду, яку п'єте, миєте руки чи посуд, якщо є сумніви в її якості.

- Варто ретельно мити овочі та фрукти перед приготуванням, обливати їх окропом, якщо вживатимете сирими.

- Добре проварюйте, тушкуйте чи прожарюйте продукти.

- Не треба вживати незнайомих рослин, ягід, грибів та трав.

- Правильно зберігайте продукти і дотримуйтесь термінів придатності.

- Тримайте в чистоті кухонні прилади і мийте поверхні.

- Уникайте купівлі продуктів на стихійних ринках.

- Не беріть в дорогу продуктів, які швидко псуються.

- Уникайте плавання в непроточних водоймах та "диких" пляжах, а також не ковтайте воду з таких водойм.

- Мийте та дезінфікуйте іграшки.

- Використовуйте індивідуальний посуд.

- Уникайте контактів з людьми, які мають ознаки захворювань.

Т.в.о.начальника відділу Лілія КОНЦУР28.06.2022р.

Розповсюдженню інфекційних захворювань можна запобігти.

Під час карантину у зв’язку з COVID – 19 уряд тимчасово дозволив залучення до роботи осіб без проходження попереднього (при прийнятті на роботу) та періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів.

Через те більшість працівників закладів освіти, громадського харчування, торгівлі, харчової промисловості, побутового обслуговування працювали і далі працюють без медичних оглядів та обстежень, що стало причиною росту інфекційних захворювань серед населення області.

Згідно проведеного епідеміологічного аналізу інфекційної захворюваності серед населення області за 5 місяців 2022р.відмічається ріст захворюваності на гострі кишкові інфекції у порівнянні з аналогічним періодом 2021р. в 3,85 раз, ріст захворюваності на ГКІ спостерігається в усіх районах області.

Найвищий ріст захворюваності зафіксовано в Івано-Франківському районі – 31,8 раз. В десяти територіальних громадах (територія обслуговування Богородчанського відділу) за 5 місяців зареєстровано 15 випадків туберкульозу органів дихання, 32 - гастроентероколіти, 1 - сальмонельоз, 1 – дизентерія, що значно більше ніж в минулому році.

Збільшилась на 10% захворюваність на туберкульоз органів дихання, на 13% зросла і кількість бактеріологічно підтверджених форм.

Серед причин виникнення та розповсюдження інфекційних захворювань важливе місце посідає неналежна організація та проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів працівників окремих професій, діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення, передбачених постановою КМУ від 23.05.2001р №559 та наказом МОЗУ від 23.07.2002р. №280 зі змінами внесеними наказами МОЗУ від 21.02.2013р. №150, від 28.07.2014р. №527, від 11.11.2020р. №2591.

Спеціалісти відділу надіслали інформаційні листи головам територіальних громад, начальникам відділів освіти, в яких рекомендували взяти під особистий контроль організацію та проведення обов’язкових профілактичних медичних оглядів та обстежень декретованого контингенту з метою попередження виникнення спалахів харчових отруєнь, інфекційних захворювань та росту захворюваності.

Попереджаємо, що працівники, які без поважних причин не пройшли у встановлений термін обов’язковий медичний огляд у повному обсязі, від роботи відсторонюються і можуть бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності.

Повідомляємо, що Богородчанський відділ за заявницьким принципом проводить профілактичні лабораторні дослідження декретованого контингенту (в т.ч. працівників закладів освіти) для оформлення особової медичної книжки.

Звертаємо Вашу увагу, що воєнний стан не впливає на порядок проходження обов’язкових медичних оглядів.

Т.в.о.начальника відділу Лілія КОНЦУР27.06.2022р.

Медики готові до боротьби з холерою

Минулого тижня, за участі лікарів-епідеміологів Богородчанського відділу, у КНП «Богородчанська ЦЛ» та «Лисецька лікарня» проведені семінари-навчання лікарів і середнього медперсоналу з питань клініки, епідеміології та профілактики холери. Розглянуті нормативні документи, на яких грунтуються первинні заходи при виявленні хворого (трупа) або зараження на особливо небезпечні інфекції, що мають міжнародне значення, оновлені схеми сповіщення при виявленні хворого або підозрі зараження холерою та іншими небезпечними інфекціями неясної етіології.

23-24.06.2022р. у вказаних закладах з медпрацівниками відпрацьовані практичні навички одягання і зняття протичумних костюмів (ПЧК), ситуаційні задачі при виявленні хворих з підозрою на особливо небезпечні інфекції, в т.ч. холеру, відбір проб біоматеріалу від хворих тощо.

Розгортання госпітальної бази (госпіталь, ізолятор, обсерватор) на поодинокі випадки холери передбачено в інфекційному відділенні КНП «Богородчанська ЦЛ», а в терапевтичному відділенні КНП Лисецька лікарня» буде облаштовано ізолятор для контактних осіб та обсерватор для лікування хворих з симптомами гострих кишкових інфекцій.

Стаціонари лікарень, які можуть бути перепрофільовані для надання медичної допомоги на поодинокі випадки холери, забезпечені антибіотиками, засобами для регідратації, дезінфектантами, спецодягом.

Завідувач відділення епіднагляду та

профілактики інфекційних хвороб

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Надія ГЛУШКО24.06.2022р.

 Продовжується робота в пунктах ВПО 

 

Богородчанський відділ інформує, що на виконання наказу МОЗ України від 06.04.22р. №584, наказу ДУ «Івано-Франківський «ОЦКПХ МОЗ» від 22.04.22р. № 31 та регіонального плану, затвердженого головою ОДА з метою недопущення погіршення епідемічної ситуації щодо гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь серед внутрішньо переміщених осіб, спеціалістами відділу проведено 25 моніторингових візитів у місця тимчасового перебування ВПО.

В місцях розташування фахівцями вивчались питання розміщення, харчування, водопостачання переселенців, а також організацію протиепідемічних заходів, медичної допомоги, вивчалась потреба в обладнанні, дезсередниках.

В місцях тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб відбирались проби води, змиви з об’єктів оточуючого середовища, а також проводилась роз’яснювальна робота серед ВПО щодо профілактики харчових отруєнь, інфекційних захворювань, в тому числі вакцино керованих інфекцій.

На всі пункти ВПО та перший відділ Івано-Франківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки спеціалістами відділу видано як благодійну допомогу – антисептики для рук, серветки для очищення і дезінфекції поверхонь, мило антибактеріальне та засоби індивідуального захисту.

Продовжується робота з керівниками органів місцевого самоврядування та пунктів тимчасового розміщення ВПО стосовно виконання пропозицій, викладених в актах моніторингових візитів.

Робота по обстеженню місць тимчасового перебування ВПО продовжується.

Т.в.о. начальника відділу Лілія КОНЦУР23.06.2022р.

Що робити, якщо вкусила змія.

Змії в Україні активні з квітня до жовтня, найбільше шансів зустріти їх — у квітні–травні, під час шлюбного періоду.

Другий пік — восени, у вересні. Тоді вони можуть кусати людей, .

У цьому році через холодну весну та повномасштабне вторгнення РФ в Україну змії не були дуже активні.

Проте наступає літня гаряча пора, і саме в цей час змії найбільш активні.

Місцями проживання змій є узлісся, лісові галявини, лісосмуги, порослі чагарником яри й балки, степові схили з чагарниками. У сонячний день вони можуть вигріватися на стежці, на пнях.

Щоб не стати жертвою отруйних змій, варто бути обачними й дотримуватися простих правил:

• обирайте одяг, що захистить від укусів. Це повинні бути довгі штани із цупкої тканини, високі черевики. Штани потрібно заправити у взуття.

• перевіряйте місце привалу. Перш ніж сісти на траву, камінь, хмиз або колоду — пошарудіть чи постукайте ціпком, палицею тощо, аби налякати змію.

• не торкайтеся руками неперевірених предметів, краще користуватися палицею. Змії часто ховаються у старих пнях, копицях сіна, під каменями чи поваленими стовбурами дерев.

• не робіть різких рухів і не наближайтеся. Якщо побачили поруч змію, краще завмерти і зачекати, поки вона відповзе, або без різких рухів відійти убік.

Тим більше не намагайтеся зловити чи вбити змію. Змії не нападають першими, а проявляють агресію лише у разі небезпеки.


Що робити, якщо вас укусила змія:

Потрібно якнайшвидше потрапити до лікарні та отримати фахову допомогу. Адже укуси небезпечні саме ускладненнями, що можуть після них виникнути.

Також варто надати домедичну допомогу постраждалому:

• забезпечте спокій та мінімум рухів;

• давайте багато води;

• місце укусу обробіть антисептиком;

• зніміть з ураженої кінцівки одяг, прикраси, взуття;

• дайте постраждалому 1-2 таблетки ліків від алергії;

• прикладіть до рани лід, обмотаний тканиною;

• у разі транспортування зафіксуйте уражену кінцівку;

• не висмоктуйте отруту — це може спровокувати алергічну реакцію та набряк верхніх дихальних шляхів;

• не накладайте джгут;

• не припікайте рану;

• не можна вживати алкоголь.

Т.в.о.начальника відділу Лілія КОНЦУР22.06.2022р.

Небезпечна рослина борщівник Сосновського.

Під час настання літнього періоду необхідно звертати увагу на небезпеку, яку несе в собі така небезпечна рослина як борщівник Сосновського яка швидко поширюється берегами річок, ставків, уздовж доріг, у лісосмугах та пасовищах. Боротися з рослиною досить легко. Це систематичне скошування, зрізування товстих коренів на глибині 10-15 сантиметрів, що забезпечує знищення рослини. Оскільки розмножується борщівник тільки за допомогою насіння. Не варто допускати появи квітконосів. Навіть на скошеній рослині насіння має здатність дозрівати.

Борщівник Сосновського надзвичайно шкідлива рослина. Прозорий водянистий сік рослини багатий на фотоактивні сполуки, що під дією ультрафіолетового (зокрема сонячного) випромінювання надають йому токсичних властивостей. Навіть одноразове торкання до борщівника призводить до опіків 1-3 ступенів. Опіки, особливо у перші кілька діб, схожі на термічні. Для них характерна гіперемія (почервоніння), водянисті пухирі. Опіки з’являються на вражених ділянках тіла не одразу після контакту, а через 1—2 дні, розвиваючись поступово під впливом сонячного ультрафіолету. Місця уражень важко гояться, загострюються прояви інших шкірних захворювань.

Пам’ятайте: Не торкайтесь до оманливого м’якого листя борщівника Сосновського оголеними руками. Не дозволяйте дітям зривати листя борщівника чи бавитись ним улітку. Попереджати про небезпечну рослину чужих і власних дітей. Не використовуйте листя борщівника як серветки, ніколи не витирайте ним руки чи ноги. Працюйте з рослиною тільки в щільному одязі та гумових рукавицях.

Якщо ж контакт з рослиною таки відбувся? Необхідно: промити шкіру під проточною водою. Для цього використайте мило та м’яку губку, щоб змити отруйний сік; якщо сік потрапив в очі чи рот, ретельно промийте ці ділянки впродовж 15-20 хвилин; уникайте сонячних променів 2-3 дні, захищайте шкіру від прямих сонячних променів за допомогою одягу та парасольки; якщо площа опіків велика, ви відчуваєте нестерпний біль, підвищення температури – зверніться за медичною допомогою!

Завідувач мікробіологічної

лабораторії, лікар-бактеріолог Богородчанського

відділу ДУ « Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Лілія ЛАПКО20.06.2022р.

ЛЕПТОСПІРОЗУ ЛЕГШЕ ЗАПОБІГТИ

Лептоспіроз – небезпечне інфекційне з важким перебігом, що уражає судини, печінку, нирки та інші внутрішні органи. Це найпоширеніший зооантропоноз, зустрічається на всіх континентах.

Для лептоспірозу характерна сезонність, особливо липень – серпень, сприятливі умови є ще й у вересні-жовтні.

Джерело збудника лептоспірозу - інфіковані тварини (хворі та носії), переважно дрібні ссавці (мишовидні та водоплаваючі гризуни), комахоїдні, сільськогосподарські тварини, собаки, промислові тварини (лисиці та ін.). Від людини до людини захворювання не передається.

Збудник потрапляє у воду із сечею інфікованих тварин, найчастіше – дрібних ссавців (гризунів). При наявності заражених гризунів в житлових, складських приміщеннях можливе інфікування продуктів.

Інфікування людини відбувається:

- через ушкоджену шкіру чи слизові (під час купання, ловлі риби у заражених водоймах, її розробці, сінокосі на зволожених територіях, при догляді за хворими і інфікованими тваринами тощо)

- через шлунково-кишковий тракт (при вживанні інфікованої води, продуктів).

Існує професійний ризик захворювання у косарів, працівників ферм, ветеринарів, робітників м’ясопереробних підприємств.

Які прояви хвороби?

З моменту зараження до початку недуги проходить від 6 до 20 днів. Хвороба починається раптово: з’являється гарячка з підвищенням температури тіла до 38-40º, турбують сильний головний біль, а також біль м’язів усього тіла, особливо характерні болі в литкових м’язах та попереку. Пізніше може з’являтись жовтяниця, потемніння сечі, зниження кількості сечі.

Лептоспіроз часто складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань – наприклад, можуть нагадувати грип, який більш характерний восени і взимку. Іноді захворювання може протікати безсимптомно.

Якщо у вас є симптоми захворювання, і ви нещодавно контактували із хворими тваринами, потенційно зараженою водою, вживали ймовірно забруднену їжу, воду - зверніться до лікаря.

При підозрі на лептоспіроз лікування необхідно розпочати якнайшвидше.

Щоб попередити це захворювання,  слід дотримуватись нескладних правил:

1. Не вживати для пиття некип’ячену воду з відкритих водойм, неперевірених джерел;

2. Уникати купання у водоймах, на яких відсутні обладнані пляжі, береги яких заросли кущами, або які використовують для водопою сільськогосподарських тварин;

3. Захищати джерела питної води та продукти харчування від доступу гризунів;

4. Проводити регулярне знищення гризунів у житлових приміщеннях та місцях тримання худоби;

5. Дотримуватись правил особистої гігієни при догляді за худобою – регулярно мити руки, не їсти і не курити під час роботи;

6. Працюючи на присадибній ділянці, остерігатись поранень, користуватись відповідним одягом та взуттям, що захищає від контакту із заболоченим грунтом;

7. Ретельно мити овочі та фрукти, куплені на ринку або в магазині, а також ті, що зберігали у підвалах (вони можуть бути забруднені виділеннями гризунів).

Лікар-епідеміолог Богородчанського відділу

ДУ«Івано-Франківський ОЦ КПХ МОЗ» Світлана ГАВРИЛКО


20.06.2022р.

Що робити у разі відсутності водопостачання ?

У зв’язку з можливістю відключення централізованого водопостачання виникає необхідність завчасного створення запасів питної води. В таких випадках органи місцевої влади працюють над забезпеченням населення привізною питною водою. Необхідно стежити за інформацією про місця та графік підвезення питної води.

!!!Потрібно звернути увагу на наступні рекомендації:

 • До отримання інформації про постачання якісної привізної води для пиття можна використовувати тільки добре прокип’ячену або бутильовану воду.

 • Для приготування їжі обов’язково використовуйте перевірену питну воду, застосовуйте термообробку (варіння, смаження, запікання). Овочі та фрукти ретельно мийте кип’яченою водою, потім обдавайте окропом.

 • У разі підозри щодо розвитку ознак інфекційних захворювань або отруєнь (підвищення температури тіла, лихоманка, запаморочення, головний біль, болі у животі, нудота, пронос, нежить, кашель, пожовтіння шкіри, склер очей, висипи на тілі, поява гнійників і т.д.) терміново зверніться за медичною допомогою, не допускайте самолікування.

 • При неможливості використання питної води з джерел централізованого водопостачання у населених пунктах , потрібно використовувати питну воду з кюветів та інших джерел нецентралізованого водопостачання (колодязів, шахтних криниць), пунктів розливу питної води (в т.ч. - пересувних) при їх наявності, фасовану бутильовану воду та воду в ємностях для індивідуального користування.

 • Зберігати воду потрібно зберігати у закритих ємностях. При цьому обов’язково позначити бірками : «Вода знезаражена для пиття», «Вода для господарських потреб». Як правило, роблять 2-3 – добовий запас.

 • Вода з відкритих водойм використовується тільки для технічних цілей.

!!! Ще раз нагадуємо : для пиття та приготування їжі потрібно воду кип’ятити. Кип’ятіння є ефективним методом знезаражування води (кип’ятити не менше 10 хвилин від моменту закипання ), але навіть при зберіганні її у чистій і добре закритій ємності, термін придатності не перевищує однієї доби.

Пам’ятайте, що особливо у цей тяжкий час, зберегти здоров’я Вам і Вашим рідним допоможуть дуже прості правила гігієни !!!

Біолог санітарно-гігієнічної

лабораторії Богородчанського

відділу ДУ «ІФ ОЦКПХ МОЗ» Галина ВАСИЛИК17.06.2022р.

Мікроорганізми в поверхневій воді.

Якої шкоди вони несуть?

Стомившись від повсякденної роботи, метушні, шуму та проблем, люди прагнуть знайти спокій на лоні природи. Нестерпна спека буквально змушує нас пірнути в звабливу прохолоду водойми, забувши про те, що у воді можуть чекати на нас недружелюбно налаштовані мікроорганізми. Часто люди забувають про заходи безпеки та купаються в непризначених для цього місцях. Та чистий на перший погляд ставок чи озеро, може виявитися розсадником серйозних захворювань. Саме літом найчастіше виникають та розповсюджуються інфекції шлях передачі яких є вода. Купання в відкритих водоймах загрожує інфекційними захворюваннями бо разом з нами там плаває безліч мікроорганізмів. Найбільш поширеними є:

ентеровірусна інфекція;

церкариоз, або «свербіж купальника»,

лептоспіроз

мікоз 

Природна вода – практично завжди «жива». Треба лише подивитися на неї в мікроскоп, щоб побачити, скільки мікроорганізмів живе в одній краплі.Вони є майже у всіх поверхневих водах. Це бактерії, віруси, водорості, грибки. Є вони і в підземних водах, хоч і в меншій кількості. Серед всіх цих мікроорганізмів є як абсолютно нешкідливі для людей, так і ті, які здатні викликати захворювання. Деякі навіть відносяться до смертельно небезпечним (через що їх часто називають хвороботворними).

Крім того, розрізняють дуже багато мікроорганізмів, які абсолютно нешкідливі і для людей, і для тварин. І їх наявність в організмі зовсім не означає, що це обов'язково призведе до інфекційного захворювання.

Хоча в деяких випадках нешкідливі мікроорганізми стають небезпечними. Як правило, це відбувається під впливом якихось внутрішніх або зовнішніх факторів. Наприклад, при вживанні лікарських препаратів, що порушують рівновагу мікробної флори (в першу чергу це стосується антибіотиків).

Щоб відпочинок біля річки або ставка не закінчився лікарняним ліжком, потрібно дотримуватися кількох правил:

1. Якщо на березі водойми встановлені таблички, які вказують на те, що купатися заборонено, то порушувати це правило буде собі дорожче.

2. Не можна купатися у водоймах, біля яких є очисні споруди, заводи, фермерські господарства.

3. Уникай купання у водоймах, де живе багато водоплавних птахів. Це загрожує забрудненням води їх калом, а, значить, у ній багато мікробів і паразитів.

4. Не пити та не дозволяти дитині пити воду з річки, ставка чи озера. Стежити за тим, щоб чадо не заковтувало її під час купання.

5. Не можна купатися у непротічних водойма, бо в спеку в ній може розмножуватися кишкова паличка та інші настільки ж небезпечні для здоров’я мікроби.

6. Вагомий аргумент проти – вода яка цвіте.

7. Плаває сміття, особливо харчові відходи? Відмовтеся від купання!

8. Не варто купатися відразу після сильного дощу, коли весь бруд, пестициди та добрива стікають у водойми.

9. У воду в незнайомому місці входити слід обережно. Особливо там, де багато водоростей, а дно мулисте: у водоростях можна заплутатися, а під шаром мулу можуть знаходитися травмонебезпечні предмети.

10. Після купання обов’язково приймайте душ з милом, а садна і ранки обробляйте спеціальними засобами.

11. Не заходити у воду без купальників і плавок.

12. Не купатися в місці відпочинку, якщо там вже були випадки захворювання.

Якщо ви все ж вирішили викупатися в незнайомій або забрудненій водоймі пам’ятайте що, через забруднену воду можуть передаватись гельмінтні захворювання, бувають випадки розвитку гепатиту А, який можна уникнути, якщо випадково не ковтати воду, але це дуже складно, особливо якщо у воді діти.

Бережіть себе та своє здоров’я. Купайтеся тільки в перевірених місцях!

Завідувач мікробіологічної

лабораторії, лікар-бактеріолог Богородчанського

відділу ДУ « Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ»

Лілія ЛАПКО15.06.2022р.

Кондиціонер чи пневмонія?

Літня спека йде у наступ ! Найближчими днями синоптики прогнозують підвищення температури повітря до 30 градусів. Єдиний порятунок - кондиціонер та прохолодний душ. Сьогодні в кожному офісі, на кожному підприємстві, в квартирах житлових будинків встановлені побутові кондиціонери,які в літній час рятують від спеки. Під час же літньої відпустки або на вихідні кожен прагне виїхати до водойми. Але іноді в літню пору року у людей, відпочиваючих на узбережжі, в готелях, раптово з'являються симптоми «застуди». Одні відпочивальники вирішують, що це алергія на незнайомі овочі, фрукти, місцеву кухню, інші припускають, що слабкість і нездужання пов'язані зі зміною клімату, треті впевнені, що їх протягло кондиціонером, вітерцем з моря.

Дуже рідко хтось замислюється про те, що всі ці здогади невірні, і вони стали жертвою хвороби легіонерів або легіонельоз. Цю хворобу можна заробити, не тільки відпочиваючи в жарких країнахі, але і у власному офісі, лазні, басейні, з питних фонтанів і навіть у своїй квартирі, якщо у вас є кондиціонер.

Хвороба легіонерів – це важка форма пневмонії, викликана впливом бактерій Legionella. Друга назва хвороби легіонерів – легіонельоз. Захворювання є дуже серйозним, іноді смертельним. Близько 10% випадків хвороби легіонерів можуть бути смертельними для пацієнтів .

Хвороба виникає в результаті вдихання хвороботворної бактерії. Особливо сприйнятливі до хвороби легіонерів літні люди, діти,курці і люди з ослабленою імунною системою. За яких симптомів слід відразу ж звернутися до лікаря з підозрою на легіонельоз?

 • Без видимої причини відчувається слабкість.

 • Різко підвищилася температура, заболіла голова.

 • Почався нежить.

 • Виникла діарея.

 • Стали турбувати болі в м'язах і області грудей.

 • З'являється болісний кашель і виділяється кров.

 • Мучить задуха і виникає блювотний рефлекс.

 • Шкіра і слизова починають синіти.

 • З'являється марення.

При підтвердженні діагнозу всі особисті речі хворого, посуд, одяг, на яких можуть знаходитися частинки виділень при кашлі, слід негайно обробити знезаражувальним розчином фенолу, автоклавуванням, в крайньому випадку - тривалим кип'ятінням.

Легіонели колонізують поверхні різного сантехнічного устаткуванн. Концентрація легіонел у воді, що контактує з поверхнями, які містять гуму і тефлон зростає на декілька порядків. Менше колонізації піддаються мідні, силіконові та сталеві поверхні.

Високий ризик інфікування Lpneumophila мають працівники, що здійснюють технічне обслуговування та ремонт водяних систем охолодження і кондиціонування. При порушенні правил експлуатації устаткувння, його несправності та наявності сприятливих умов для розповсюдження мікробного аерозолю, зараженню можуть піддаватися інші групи населення.
Профілактичні заходи спрямовані на зниження рівня контамінації легіонелами водяних штучних екосистем (закритих систем кондиціонування та охолодження), попередження розмноження легіонел у водяних штучних екосистемах, попередження розбризкуванню води і утворенні аерозолів із закритих водяних систем.
Попередження розмноження легіонел у штучних екосистемах може бути досягнуте шляхом належного технічного обслуговування систем кондиціонування і охолодження з регулярним очищенням від мулистих осадів, шумовиння, слизу, шлаків, органічних відкладень та інших домішок з наступною дезінфекцію усіх ділянок водяних систем біоцидними препаратами.

Крім цього медики рекомендують в якості найдієвішого заходу профілактики хвороби легіонерів відмовитися від куріння і алкоголю. Не купатися у водоймах,басейнах сумнівної чистоти або у відверто антисанітарних умовах. Після відвідин басейну, джакузі чи водойми - прийняти душ з милом. У домашніх умовах треба очищати системи кондиціонування та подачі води в джакузі мінімум раз на рік. Зміцнення імунітету також знижує ризик розвитку легеневих захворювань.

Бактеріолог мікробіологічної лабораторії ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» :

СКРИПНИК-ПЕТРУНИШИН Л.В.09.06.2022р.

ДИЗЕНТЕРІЯ – гостра кишкова інфекція

Влітку значно збільшується вірогідність виникнення серед дорослих і дітей гострих кишкових інфекцій. Одна з них – ДИЗЕНТЕРІЯ або шигельоз. Це бактеріальна інфекція, яка характеризується ураженням товстого кишечника з типовими проявами коліту та появою крові у випорожненнях.

Збудники дизентерії – шигели чотирьох видів. Вони відрізняються високою стійкістю у зовнішньому середовищі. Залежно від температури і вологості вони зберігаються від 3-4 діб до 1-2 місяців. Різноманітність клінічних форм, наявність летальних випадків підтверджують актуальність проблеми захворюваності на шигельоз.

Резервуаром і джерелом збудника інфекції є людина – хворий або безсимптомний носій.

Шигели виділяються з організму інфікованої людини, починаючи з перших днів проявів хвороби, заразність зберігається впродовж 7-10 днів.

Хвороба передається фекально-оральним механізмом, переважно харчовим (збудник шигела Зонне) або водним (шигела Флекснера) шляхом. Передача шигели Григор'єва-Шига реалізується переважно контактно-побутовим шляхом.

Інкубаційний період може тривати від одного дня до тижня, найчастіше складає 2-3 дні.

Симптоми дизентерії проявляються у вигляді діареї та загальної інтоксикації організму:

- нудота;

- діарея;

- головний біль;

- зневоднення організму;

- підвищена температура, млявість;

- болі у печінці, шлунку.

Обов’язковій госпіталізації підлягають маленькі діти, хворі з важкими формами, а також пацієнти, обтяжені різними супутніми захворюваннями.

Медикаментозне лікування дизентерії призначає тільки лікар після проведення необхідних досліджень.

Профілактика дизентерії безпосередньо пов’язана з проведенням санітарно-гігієнічних заходів у громадських місцях і дотриманням загальноприйнятих правил особистої гігієни.

З метою профілактики шигельозу, як і інших кишкових інфекцій, слід:

- мити ретельно руки з милом після туалету, перед вживанням їжі та її приготуванням;

- не купувати продукти харчування на стихійних ринках, де якість і свіжість продуктів не перевіряється, а самі продавці працюють без медичних оглядів і часто в антисанітарних умовах;

- перед вживанням молока та молочних продуктів, які придбані на фермерських ринках, обов’язково проводити термічну обробку;

- не допускати споживання продуктів сумнівної якості та із закінченим терміном зберігання;

- для пиття і приготування їжі використовувати питну воду гарантованої якості (наприклад, фасовану бутильовану) або з централізованих джерел водопостачання; при децентралізованому водопостачанні (криниці) - воду перед вживанням кип’ятити;

- ретельно мити овочі і фрукти проточною водою; для споживання дітьми - обдати окропом;

- не допускати в житлове приміщення, особливо, де зберігаються продукти, залітання мух, які можуть розносити збудника захворювання;

При виявленні симптомів хвороби не займайтеся самолікуванням, а негайно звертайтесь за допомогою до лікаря.

Завідувач відділення епіднагляду та

профілактики інфекційних хвороб

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Надія ГЛУШКО01.06.2022р.

ЗАЛІЗО У ПИТНІЙ ВОДІ!

Залізо складає приблизно 5% всієї твердої земної кори планети. Цей метал виявляється практично у всіх пробах питної води з підземних джерел водопостачання.
Тобто, залізо, це дуже поширений елемент і вода розчиняючи, гірські породи, вбирає в себе залізо різних форм. Залізо у воді зі свердловини та криниці має найчастіше двовалентну форму, при цьому, вода спочатку, швидше за все буде прозорою на вигляд. Тільки після відстоювання, вода почне набувати жовтуватий відтінок.
Залізо дуже важливий елемент для організму. Воно впливає на вироблення гемоглобіну, міоглобіну, дихальних ферментів.
Як правило, організм створює резервні запаси заліза в селезінці і печінці. Потім в разі гострої необхідності, направляє залізо в необхідну зону. Надлишок заліза у воді впливає на здоров’я не кращим чином, тому, що створює додаткове навантаження на органи, в яких накопичилося залізо.
Звичайно, що це деяке перебільшення, ніж реальна загроза, так як залізо дуже складно засвоюється. Найкраще (до 30%) залізо засвоюється з продуктами тваринного походження. З рослинною їжею всього 1-5%. А з вживанням води, організм людини заліза практично нічого не засвоює.
Найбільш негативним впливом підвищеного заліза у воді на здоров’я, є тільки погіршення органолептичних властивостей води. Підвищене залізо у воді робить її смак металевим, а колір жовтим або бурим.
Якої шкоди в побуті може завдати вода з великим вмістом заліза? Відповідь однозначна – величезної! Крім того, що вода залишає іржаві плями на всій сантехніці, залізо з часом виводить з придатності всі побутові прилади пов’язані з водою.
Чим більше міститься заліза у воді, тим швидше засмічуються труби і побутові прилади. Доводиться міняти все обладнання і систему водопостачання.
Відповідно Державних санітарних норм та правил “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною” вміст заліза в питній воді не повинен перевищувати 0,2 мг/л.

Спеціалістами Богородчанського відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» постійно проводяться дослідження проб питної води, в тому числі, на вміст заліза. З початку року досліджено 183 проби води, з яких 3 проби - з перевищенням допустимого вмісту заліза.
Для чого потрібен аналіз води на вміст заліза?
Перше, це дізнатися чи присутнє залізо взагалі. Якщо заліза до 0,2 мг/л і вода призначена тільки для пиття, то її не потрібно чистити і ставити фільтри для очищення води.
Друга причина зробити аналіз води, це дізнатися, яка кількість заліза присутня у воді. Це важливо знати, щоб підібрати обладнання, яке буде правильно працювати.

Пам’ятаймо, що безпечна і якісна питна вода - це запорука здоров’я!

Біолог санітарно-гігієнічної

лабораторії Богородчанського

відділу ДУ « ІФОЦКПХ МОЗ» Ольга ОСТАПИШИН01.06.2022р.

Запрошуємо до співпраці

населення, керівників приватних підприємств, підприємців

Повномасштабна війна росії в Україні для багатьох людей відсунула в бік питання власного добробуту та здоров’я.

Про те турбота про своє здоров’я та здоров’я своїх близьких і надалі залишається обов’язком для кожного з нас і під час війни.

Тому особливо важливо тепер є знати, яку воду ми п’ємо, чи якісні продукти вживаємо, який є стан атмосферного повітря навколо нас, який мікроклімат оточує нас на робочих місцях тощо.

За висновками Всесвітньої організації охорони здоров’я 80% відомих сьогодні хвороб і навіть деякі онкопатології пов’язані з незадовільною якістю питної води.

В умовах воєнного стану ризик зараження інфекційними хворобами, в тому числі пов’язаними з вживанням неякісної питної води, харчових продуктів тощо, істотно збільшився. Для того, щоб убезпечити себе і своїх рідних від можливого зараження Ви можете перевірити їх якість, замовивши такі дослідження в лабораторіях Богородчанського відділу.

Адже, попереджений – значить озброєний!

Подаємо вартість частини послуг, що надаються спеціалістами лабораторій відділу:

Профілактичні дослідження, в тому числі при медичних оглядах:

 • Яйця гельмінтів. Личинки гельмінтів (біоматеріал) – 73,40 грн.

 • Дослідження фекалій на патогенні кишкові найпростіші – 97.57 грн.

 • дослідження періанального зіскрібка на яйця гельмінтів – 25,28 грн.

 • Профілактичне дослідження на носійство збудників кишкових інфекцій – 231,72 грн.

 • Профілактичне дослідження на носійство збудників золотистого стафілокока – 210,33 грн.

 • Гігієнічне навчання персоналу (за одного слухача) – 64,21 грн.

Інші мікробіологічні дослідження:

 • Дослідження бактеріологічні на дисбактеріоз – 319,23 грн.

 • Ідентифікація мікроорганізмів роду Staphilococcus – 214,47 грн.

 • Ідентифікація мікроорганізмів роду Entrobacteriace – 196,30 грн.

 • Визначення чутливості культур мікроорганізмів до антибіотиків – 60,13грн.

Дослідження питної води:

за мікробіологічними показниками (4 дослідження) – 338,17 грн.

за санітарно-хімічними показниками (16 досліджень) – 588,51грн.

Дослідження харчових продуктів:

за мікробіологічними показниками (5 досліджень) – 458,44 грн.

овочі на вміст нітратів – 43,63грн.

Дослідження води, ґрунту, харчових продуктів, повітря робочої зони на отрутохімікати – 185,37грн.

Всі ціни вказані без врахування ПДВ.

 Т.в.о. начальника відділу Лілія КОНЦУР 01.06.2022р.

Небезпека виникнення і поширення холери в Україні

Під час воєнних дій через низку причин: зруйновані системи водопостачання та каналізаційні системи, погіршення якості питної води, неналежне дотримання санітарних норм в усіх сферах нашого життя, - можуть виникати спалахи або епідемії інфекційних хвороб, зокрема – холери. Небезпека виникнення епідемій також зростає через літнє підвищення температури повітря.

Загрозлива епідеміологічна ситуація складається в окупованому Маріуполі, через велику кількість стихійних поховань у місті, непрацюючу систему каналізації та скупчення на вулицях сміття, яке ніхто не вивозить. Про це говорять також у ВООЗ і готуються надати Україні протихолерні комплекти та вакцини, також співпрацюють з неурядовими організаціями для допомоги жителям на окупованій території.

В такій ситуації, враховуючи переміщення людей, можливе поширення холери з територій ризику на інші регіони.

Нагадуємо: холера – це гостра кишкова інфекція, що виникає при вживанні харчових продуктів або води, заражених бактерією – холерним вібріоном (серогруп О1 або О139).

Інкубаційний період триває від кількох годин до 5 днів.

Холера передається фекально-оральним шляхом, частіше при вживанні забрудненої води, овочів, фруктів, при купанні, а також через їжу і при побутових контактах. Без належного лікування холера може призвести до смерті. Джерелом збудника інфекції є людина, що захворіла, або носій холерного вібріона.

На харчових продуктах збудник холери може зберігатися від 2 до 5 діб, на помідорах і кавунах під дією прямих сонячних променів збудник зберігається до 8 годин, довгий час (декілька тижнів) – у водоймах, у кишківнику окремих річкових та морських тварин – декількох місяців».

Симптоми холери:

 • частий, до 10 і більше разів на добу, пронос, через що в організмі відбувається втрата великої кількості рідини. Як наслідок – згущення крові та зневоднення; м'язові судоми, що з'являються через втрату з рідиною мікроелементів; наявність холодної шкіри (холера супроводжується нормальною або навіть зниженою температурою тіла); втрата пружності шкіри; задишка, різка слабкість.

При своєчасно розпочатому лікуванні легка форма холери закінчується повним одужанням. При важкому перебігу, за відсутності ефективної терапії протягом 2-3 днів, в хворого може розвинутись кома, можливі летальні наслідки.

Як уникнути захворювання на холеру

Щоб уникнути захворювання на холеру, необхідно дотримуватись таких правил:

 • кип'ятити воду. Під час кип'ятіння холерний вібріон гине протягом хвилини;

 • дотримуватись елементарних правил особистої гігієни, ретельно мити руки перед тим, як брати чи готувати їжу, після відвідування туалету;

 • стежити за якістю харчових продуктів, не вживати їх, якщо є сумніви у дотриманні їхнього зберігання та походження;

 • за можливості використовувати спеціальні засоби (таблетки) для знезараження води перед її кип’ятінням;

 • мити овочі та фрукти перед вживанням, якщо є сумніви у якості води, то не вживати фрукти та овочі без термічної обробки;

 • ретельно готувати їжу, проварювати та просмажувати продукти перед вживанням.

Епідемічна ситуація з холери на Прикарпатті залишається благополучною протягом багатьох років. За 2015-2021р.р. та поточний період 2022 року серед населення області не було зареєстровано випадків (підозри) захворювання людей на холеру. Однак готовність закладів охорони здоров’я (ЗОЗ) щодо надання допомоги хворим на холеру повинна бути забезпечена. Для цього визначені ЗОЗ, які розгортають інфекційні госпіталі для таких хворих.

З метою недопущення завезення, виникнення і розповсюдження на території області холери, забезпечення санітарно-епідемічного благополуччя населення, спеціалістами ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ», в т.ч. Богородчанського відділу, здійснюється постійний епіднагляд за захворюваністю на гострі кишкові інфекції, проводяться щорічно у червні-вересні моніторингові дослідження проб води відкритих водойм на наявність збудника холери в місцях рекреаційного водокористування (позитивні знахідки не були виявлені).

Статистика

Випадки холери в Україні були зареєстровані у 1998 році у Донецькій області (2 випадки) та в Криму (1), у 1999 році у Дніпропетровській (2), Донецькій (4) Запорізькій (3) та Одеській (1) областях. У 2007 році у м. Суми зареєстровано 1 випадок холери.

Останній спалах холери в Україні зареєстрований в 2011 році в м.Маріуполь Донецької області. За період спалаху виявлено 33 випадки захворювання на холеру та 24 випадки вібріоносійства. Цей спалах був викликаний токсигенними штамами вібріонів, занесеними з іншої країни. Дві третини хворих несвоєчасно звертались за допомогою, що значно ускладнювало заходи з ліквідації спалаху. Спалах тривав майже три місяці.

За даними Європейського центру профілактики та контролю захворювань зареєстровані спалахи холери з новими випадками у 2021 році в Азії (Бангладеш, Йемен, Індія), Африці (Демократична Республіка Конго, Ефіопія, Мозамбік, Нігерія, Сомалі). Ендемічними територіями в Америці є Гаїті (останні випадки зареєстровані у 2019 році) та Домініканська Республіка (останні випадки – у 2020 році).

У 2012 - 2018 роках реєструвались завізні випадки холери в країнах Європейського регіону (Великобританії, Німеччині, Франції, Іспанії, Бельгії, Швеції, Данії, Норвегії, Австрії, Чехії) – щорічно від 9 до 26 випадків.

Завідувач відділення епіднагляду та

профілактики інфекційних хвороб

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Надія ГЛУШКОЕлектронні сигарети -  як альтернатива звичайним сигаретам.

 Про шкідливість тютюнопаління сказано і написано чимало. Будь – який курець знає, що кожна сигарета, кожна затяжка – маленький крок до смерті. Інша справа, що не всі це усвідомлюють.

Тютюнопаління – серйозна медико–соціальна проблема, яка є однією з причин, що завдає непоправної шкоди здоров´ю та повільно вбиває наш організм, особливо органи дихання. Також відомо, що куріння збільшує ризик захворювання на злоякісні новоутворення та інші хронічні захворювання. Доведено, що куріння негативно впливає і на сам процес лікування хвороб.

 • Електронні сигарети рекламують як більш безпечну альтернативу звичайним сигаретам. Головний аргумент – при палінні електронної сигарети – вдихається пар, а не аерозоль (дим) звичайних сигарет, що містить крім нікотину - різні смоли та інші, шкідливі для організму речовини.

Рідина, яка заправляється в електронну сигарету традиційно містить 56-62% пропіленгліколю, 30-35% гліцерину, 0 – 3,6 % нікотину, 2-4% ароматизаторів, воду. На перший погляд, шкідливих речовин, крім нікотину – немає, але нікотин якраз і викликає звикання. . Відбувається елементарна заміна однієї сигарети на іншу, тільки електронну.

До того ж, пар не доставляє такого почуття «насичення» , як дим. Тому людина, яка вважає за краще електронні сигарети, курить набагато частіше, або вибирає більш міцну рідину в картриджі. При цьому кількість нікотину, що міститься в рідині, іноді може бути велика і бути токсична, небезпечна або смертельно небезпечна при неправильному застосуванні.

 • Згідно з результатами досліджень європейських вчених – пар, який вдихає курець електронних сигарет, агресивно впливає на легені, може приводити до такого захворювання як емфізема. Негативно він позначається і на здоров´ї людей, які знаходяться поруч з таким курцем. Емфізема легень – важке захворювання, при якому альвеоли, а з них складається легенева тканина, перерозтягуються і втрачають здатність скорочуватися. Це призводить до того, що порушуються процеси насичення киснем крові і виведення з неї вуглекислого газу.

 • До висновку, що електронна сигарета нічого, крім шкоди для здоров´я, не приносить прийшли і американські вчені, які виявили в електронних сигаретах канцерогенні речовини, що сприяють розвитку онкологічних захворювань.

 • У доповіді Всесвітньої організації охорони здоров»я, присвяченій електронним пристроям «доставки нікотину», чітко говориться про те, що електрона сигарета завдає такої ж шкоди організму людини, як і тютюнопаління.

 • Продавати електронні сигарети заборонено в 13 країнах світу. У більш ніж 50 їх оборот регулюється. Курити ці пристрої в приміщеннях не можна в 30 країнах. Так, наприклад, реклама, продаж та розповсюдження електронних сигарет заборонені в Австралії, Аргентині, Греції, Бельгії, Бразилії, Фівнляндії, Канаді, Таїланді, Мексиці і ОАЕ.

В Україні відповідальність за куріння тютюнових виробів (в т.ч. – електронних сигарет), в місцях де це заборонено законом, передбачена ст. 175-1 Кодексу про адміністративні правопорушення України. Порушення такої заборони тягне за собою накладення штрафу від 3-х до 10-ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Цікаво, що Законом не враховується наявність або відсутність нікотинової складової в речовині для електронної сигарети. Тобто, куріння електронної сигарети в вищевказаних місцях забороняється - незалежно від наявності в ній нікотину.

Біолог санітарно-гігієнічної

лабораторії Богородчанського

відділу ДУ « ІФОЦКПХ МОЗ» Галина ВАСИЛИК


На даний час фермерськими господарствами (приватними підприємствами) активно проводиться обробка сільськогосподарських угідь пестицидами та агрохімікатами. При недотриманні вимог санітарних правил можливий негативний вплив на довкілля та здоров’я громадян.

Тому саме зараз важлива комунікація органів місцевої влади з керівниками фермерських господарств стосовно оповіщення населення про час (години) обробки полів, встановлення попереджувальних знаків тощо та забезпечення неухильного дотримання вимог Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».

Державні санітарні правила ДСП 8.8.1.2.001-98 

«Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» (витяг)

 1. Застосування пестицидів для захисту зелених насаджень на територіях лікувально-профілактичних і дитячих установ, спортивних майданчиків, підприємств харчової промисловості, а також усередині густонаселених житлових кварталів забороняється.

 2. Застосування пестицидів для захисту зелених насаджень в межах населеного пункту дозволяється тільки з 22:00 до 07:00 ранку, а за межами населеного пункту всі роботи з пестицидами слід проводити в ранкові (до 10) і вечірні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Роботи необхідно проводити в безвітряну погоду. При швидкості вітру більше 4 м/с обприскування не допускається.

 3. Перед проведенням обробок об'єктів, розташованих в межі або поблизу населених пунктів, необхідно встановити попереджувальні знаки та оповістити людей про майбутні роботи і строки, протягом яких забороняється перебування людей в обробленій зоні (за два дні до початку захисних хімічних заходів повідомляти сільські ради, пасічників та інших зацікавлених осіб).

У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, повинні бути встановлені попереджувальні написи. Місцеве населення повинно бути проінформоване про час і місце запланованих обробок шляхом оголошення по радіо, встановлення попереджувальних написів. Відповідно до судової практики можна стверджувати, що належним повідомленням у випадках використання пестицидів господарствами буде публікація відповідного оголошення у місцевих газетах. У разі, якщо пестициди було застосовано, але населення та власників суміжних сільськогосподарських угідь попереджено не було та у зв’язку з цим останнім було завдано збитків, потерпілі мають повне право звертатися до суду.

 1. У масштабі населеного пункту забороняється повсюдна, одночасна обробка рослин однотипним препаратом, яка може обумовити масове надходження в атмосферне повітря населених пунктів аерозолю та парів токсиканта. Такі ситуації регулюються календарним графіком робіт, чергуванням асортименту препаратів в період інтенсивних обробок.

 2. Для обробки індивідуальних садів та городів у межах населеного пункту дозволяється застосування тих пестицидів, які дозволені до роздрібного продажу «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» і доповненнями до нього. Рекомендується в межах населеного пункту застосовувати біологічні методи боротьби зі шкідниками.

 3. Забороняється залишати пестициди та отруєні принади без охорони в місцях застосування, на польових станах, індивідуальних господарствах і інших місцях.

 4. До роботи з пестицидами допускаються особи, що пройшли медичний огляд, спеціальну підготовку та мають відповідні посвідчення, допуск та наряд на виконання робіт з пестицидами відповідно до "Порядку одержання допуску (посвідчення) на право роботи, пов'язаної з транспортуванням, зберіганням, застосуванням та торгівлею пестицидами і агрохімікатами" (затверджено Постановою Кабінету Міністрів України N 746 від 18.09.95). Усі роботи з пестицидами і протруєним насіннєвим матеріалом обов’язково реєструються у спеціальних журналах.

 5. В межах населеного пункту дозволяється обприскування ранцевими обприскувачами при швидкості вітру до 4 м/с , а за межами обприскування вентиляторними і штанговими обприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібнокрапельне) і 4 м/с (крупнокрапельне).

 6. У зоні роботи з пестицидами мають бути обладнані місця для відпочинку і споживання їжі, які забезпечуються бачками з питною водою, рукомийником і медичною аптечкою. Це місце повинно розташовуватися не ближче 200 м від межі застосування пестицидів.

 7. До виконання роботи з пестицидами і агрохімікатами не допускаються особи віком до 18 років, вагітні жінки, жінки, що годують дітей особи, що мають медичні протипоказання за станом здоров’я, а також особи, зазначенні у переліку важких робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок, визначених МОЗ. Діти шкільного та дошкільного віку не допускаються до роботи з пестицидами і на оброблених ними площах.

Керівники фермерських господарств, приватні підприємці зобов'язані надавати в розпорядження працюючих з пестицидами засоби механізації, спеціальний одяг і спецвзуття, засоби захисту рук, органів дихання, зору, проводити навчання правилам техніки безпеки відповідно до вимог ГОСТ 12.0.004-90. Тривалість роботи з пестицидами першого і другого класів небезпеки не повинна перевищувати 4 години, з іншими — 6 годин на добу (з доробкою іншої частини робочого дня на операціях, не пов'язаних із застосуванням пестицид.Що варто знати про вірус мавпячої віспи ?

Віспа мавп — віспоподібне захворювання, що спричинюють віруси родини поксвірусів. За клінічними ознаками воно дуже схоже на натуральну віспу.

Віспу мавп характеризують як зоонозне захворювання. Тобто те, яке передається від тварини до людини.

Важливо, що віспа мавп у більшості випадків протікає значно легше, ніж натуральна віспа. Проте іноді вона все ж таки може призвести до летальних наслідків.

Хоча у назві цього захворювання згадуються примати, проте до людини вона може передаватись і від гризунів.

За наявною наразі інформацією, передача цієї віспи від людини до людини носить дуже обмежений характер.

Також важливо, що попередня вакцинація від натуральної віспи є високоефективною профілактикою віспи мавп. 

Варто також зазначити, що специфічного лікування або вакцини проти віспи мавп у широкому доступі немає.

Які зафіксовані шляхи передачі? 

 • Інфікування відбувається в результаті прямого контакту з кров’ю, біологічними рідинами, ураженою шкірою або слизовою інфікованих осіб чи тварин.

 • Можливим фактором інфікування також є вживання в їжу м’яса інфікованих тварин, яке не було належно термічно оброблене.

Чи можливо інфікуватись людині від людини?

 • Так, на жаль, можливо, але за певних умов. Передача вірусу від людини до людини може відбуватися в результаті тісного контакту з інфікованими виділеннями з дихальних шляхів, ушкодженими ділянками шкіри інфікованої людини або з предметами, біологічними рідинами або матеріалами з осередків ураження хворої людини.

 • Найбільший ризик інфікування мають члени однієї родини, якщо вони мають тривалий особистий контакт з інфікованим членом сім’ї, а також медичні працівники у випадках недостатнього дотримання правил контакту з пацієнтом.

 • Інфікування також може відбуватись через плаценту.

Скільки триває інкубаційний період? 

 • Інкубаційний період (від часу інфікування до появи симптомів), зазвичай, становить від 6 до 16 днів, але може коливатися в діапазоні від 5 до 21 дня.

Які бувають ознаки та симптоми? 

 • У період інвазії (тобто проникнення до організму) віспа мавп супроводжується гарячкою, сильним головним болем, збільшенням лімфатичних вузлів, болем в спині, у м’язах і сильною астенією (слабкістю). Такі симптоми можуть тривати до 5 днів.

 • Потім, через кілька днів після інвазії, починається період висипки.

 • У 95% випадків висипка виникає на обличчі, а потім поширюється на інші частини тіла. У 75% випадків – це долоні та ступні.

 • Останні виявлені випадки у Великобританії також показали, що первинним місцем появи висипу можуть бути статеві органи, якщо передача відбулася під час статевого акту

 • До повного зникнення кірочок, які виникають внаслідок висипання, може пройти до трьох тижнів.

 • У деяких пацієнтів може спостерігатись збільшення лімфатичних вузлів, що є характерною ознакою віспи мавп в порівнянні з іншими схожими захворюваннями.

Як діагностують віспу мавп? 

 • Рекомендованим методом діагностики залишається ПЛР-тестування. Для цього досліджуються вміст або покриви висипань..

Яка буває профілактика? 

 • Основним способом запобігання поширенню інфекції залишається підвищення рівня знань про цю недугу та про фактори ризику. Важливо, щоб люди знали шляхи передачі та уникали тісних контактів з інфікованими.

 • Важливим способом профілактики не лише цього захворювання залишається миття рук.

 • Важливу роль також відіграють заходи епідемічного нагляду та оперативне виявлення нових випадків.

Чи зареєстровані випадки вірусу мавпячої віспи в Україні? 

 • В Україні випадків захворювання на такий різновид віспи не зафіксовано. Водночас такі випадки вже зафіксовані у країнах Європи.

 • В Україні вірус мавпячої віспи внесений до Переліку біологічних патогенних агентів, що підлягають епідеміологічному нагляду (спостереженню).

 • У зв’язку із виявленням випадків захворювання у світі, в Україні було проведене екстрене засідання Оперативного центру реагування на надзвичайні ситуації у галузі громадського здоров’я.

 • Наразі відбувається оцінка рівня ризику спалаху цього захворювання для України.


За матеріалами Центру громадського здоров’я МОЗ України19 травня відзначається Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами

Цей день проголошений Міжнародним Альянсом з боротьби з гепатитами, що об’єднує понад 200 асоціацій хворих на гепатити у всьому світі. Перший Всесвітній день боротьби з вірусними гепатитами був запроваджений у 2008 році.

Мета заходів до цього Дня – підвищити обізнаність світової громадськості про симптоми, методи діагностики, скринінгу, профілактики та лікування гепатитів, особливо групи В і С, а також пов’язаних з ними захворювань, охоплення населення вакцинацією проти гепатиту В та її інтеграцію в національні програми імунізації, привернення уваги урядів і неурядових організацій до необхідності надання підтримки людям з гепатитом В і С.

Статистика свідчить, що в середньому кожна дванадцята людина в світі є носієм вірусу гепатиту В або C, проте рівень обізнаності людей про ці захворювання є вкрай низьким. Захворювання починається поступово, перебігає без симптомів і не проявляється тривалий час, тому, наприклад гепатит С, іноді називають “лагідним убивцею”.

Існує 8 типів вірусів гепатиту: A, B, C, D, E, J, F, TT. Вірусний гепатит А та Е – це гострі кишкові інфекції з переважним ураженням печінки. Джерелом зараження є хвора людина в початковому періоді захворювання. Вірус передається через забруднену воду, продукти харчування, брудні руки за умов недотримання гігієнічних норм. Гепатити B і C передаються при порушенні цілісності шкірних покривів, зокрема, статевим шляхом, під час пологів, хірургічним шляхом, під час переливання крові та її компонентів, внаслідок використання нестерильних інструментів та виробів медичного призначення, під час пірсингу, татуювання, а також через засоби для дотримання особистої гігієни (зубна щітка, бритва, ножиці).

Вираженість симптоматики при гепатиті залежить від типу вірусу. Захворювання може проявлятися збільшенням печінки, болем у правому підребер’ї, відчуттям важкості у цій ділянці, диспепсичними явищами, жовтяницею та свербінням шкіри, підвищенням температури тіла, нудотою, блювотою, потемнінням сечі та знебарвленням випорожнень, загальною слабкістю та зниженням працездатності. Гепатит може перебігати безсимптомно або із слабко вираженою симптоматикою, тоді людина не підозрює про наявність у неї захворювання.

Щоб уникнути інфікування вірусними гепатитами А і Е необхідно: використовувати для пиття, миття посуду, овочів та фруктів лише перекип’ячену воду, ретельно мити руки з милом, використовувати індивідуальні рушники, вживати якісні продукти харчування.

Переривання шляхів передачі парентеральних вірусних гепатитів забезпечують наступні санітарно-гігієнічні заходи: в побуті необхідно використовувати індивідуальні засоби особистої гігієни, уникати травмувань.

Під час отримання медичної допомоги у медичних закладах, косметологічних процедур у салонах необхідно звертати увагу на наявність стерильних одноразових виробів медичного призначення, стерильного інструментарію, дезінфікуючих засобів для обробки рук та стерильних одноразових медичних рукавичок у медичного персоналу. З метою профілактики статевого шляху передачі інфекції слід уникати випадкових статевих контактів, використовувати індивідуальні засоби захисту. Попередження професійних заражень у лікувально-профілактичних закладах досягають чітким дотриманням правил протиепідемічного режиму, особливо у гемодіалізних, хірургічних, гінекологічних, пологових, стоматологічних та інших відділеннях, у лабораторіях у яких медичний персонал контактує з кров’ю. При будь-яких парентеральних втручаннях та маніпуляціях необхідно використовувати гумові медичні рукавички.

Єдиним ефективним засобом профілактики вірусних гепатитів А і В є вакцинація.

Завідувач відділення епіднагляду та

профілактики інфекційних хвороб

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Надія ГЛУШКОАміак в питній воді.

Наявність амонію в питній воді – результат діяльності мікроорганізмів, є початковим продуктом розкладання органічних азотовмісних речовин. Тобто, аміак у воді завжди наявний у незначних концентраціях, як обов`язковий компонент.
Підвищений вміст амонію свідчить про погіршення санітарного стану води. Зростання концентрації зумовлене надходженням у ґрунтові води господарсько-побутових стічних вод, азотних і органічних добрив. Іноді, особливо в глибоких підземних водах, можливо присутність аміаку, що утворився за рахунок відновлення нітратів при відсутності кисню. В цьому випадку аміак не вказує на недоброякісність води. Не є показником органічного забруднення підвищений вміст аміаку в болотистих і торф’яних водах (аміак рослинного походження)
Вміст амонію в високих концентраціях у питній воді негативно впливає на людський організм. Може підвищуватись артеріальний тиск, відбуваються різноманітні розлади в роботі печінки та нирок. Токсична дія амонію залежить від його концентрації та тривалості споживання забрудненої питної води.
Відповідно Державних санітарних норм та правил “Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною” вміст амонію в питній воді не повинен перевищувати 0,5мг/л.
Для того, щоб дізнатися, чи відповідає вода у вашому крані чи шахтній криниці вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 необхідно провести лабораторний аналіз питної води. Фахівці лабораторій Богородчанського віддлу ДУ «Іван-Франківський ОЦКПХ МОЗ» проведуть такі дослідження та нададуть необхідні консультації, щоб виправити ситуацію та запобігти ускладненням зі здоров’ям.

Принагідно повідомляємо про вартість дослідження води питної .

За мікробіологічними показниками:

 • Локальний водопровід - 405 грн. 80 коп.

 • Кринична вода - 226грн.74 коп.

За санітарно - хімічними показниками - 752 грн.60 коп.

Біолог санітарно-гігієнічної

лабораторії Богородчанського

відділу ДУ « ІФОЦКПХ МОЗ» ОСТАПИШИН ОльгаШкідлива звичка тютюнопаління та її наслідки для людини

За дослідженнями вчених, тютюновий дим – дуже отруйна речовина, яка містить у собі крім нікотину, близько 1000 особливо отруйних твердих і газоподібних речовин. Нікотин та інші складові тютюнового диму завдають великої шкоди нервовій системі й мозку, погіршуючи пам’ять, точність виконання математичних дій та орієнтації у просторі, здатність до навчання, негативно впливають на серцево-судинну і дихальну системи, збільшують ризик виникнення злоякісних новоутворень.

Особливо небезпечним є так зване «пасивне куріння», коли людина, що не палить, вдихає отруєне тютюновим димом повітря. При цьому, наслідки для стану її здоров’я можуть бути ще гірші, ніж для курців, тому що організм не адаптований до тютюнового диму.

Вміст нікотину у диму сигарети – від 0,4 до 3мг, при цьому його смертельна доза для людини становить 70 мг, тобто одна пачка випалених сигарет. Організм пристосовується до нікотину поступово, паління не викликає неприємних відчуттів, а отруєння організму триває. Варто пам’ятати, що фізична та психологічна залежність до нікотину розвивається набагато швидше, ніж до алкоголю.

Першою від тютюнового диму потерпає зубна емаль. На ній з’являються мікроскопічні тріщинки, поверхня зубів покривається тютюновим дьогтем, внаслідок чого зуби стають жовтуватого кольору, а з ротової порожнини під час розмови відчувається специфічний запах.

Разом з тютюновим димом утворені сполуки осідають на верхніх дихальних шляхах, легенях, надходять у кров. Постійне подразнення голосових зв’язок змінює тембр голосу, що помітно у людей, які зловживають палінням. Потрапивши до легень, значна частина диму осідає та поглинається альвеолами. Через це з’являється кашель, мокрота, задуха, лікарі діагностують бронхіт та інші захворювання дихальної системи. Курці частіше хворіють на запалення легень, туберкульоз, захворювання у них мають тяжкий перебіг. Смертність від раку легень серед курців у 20 разів вища, ніж серед тих, що не палять. У курців в 2-3 рази частіше розвивається інфаркт, стенокардія, при цьому смертність від цих хвороб значно вища.

Понад 80% хворих, що страждають хронічним захворюванням шлунка та дванадцятипалої кишки, є курцями. Ця шкідлива звичка негативно впливає на лікування виразки шлунка.

Скорочення тривалості життя людини прямо залежить від того, з якого віку та як довго вона палить.

Проблемою є також те, що приблизно кожна п’ята жінка віку 20-60 років є активним курцем, у першу чергу в містах. Жінки, які палять, крім вказаних вище захворювань, страждають безпліддям, ризик кровотечі і спонтанного аборту під час вагітності у них зростає. Менопауза наступає швидше, відповідно, такі жінки і старіють швидше. Існує багато доказів того, що паління до настання і під час вагітності шкідливе для дитини, призводить до появи аномалій, зокрема генетичних, передчасного переривання вагітності тощо.

На жаль, укорінюється шкідлива звичка паління серед підлітків, а спочатку просто є бажання виглядати дорослим. Для молоді це може негативно вплинути на їх потомство та швидко призвести до проблем із здоров’ям.

Практично до 30% людства мають згубну звичку тютюнопаління. Але необхідно зрозуміти – паління є не тільки особистою проблемою кожної людини окремо, але й гострою соціальною проблемою, з якою пов’язане майбутнє людства. Паління та його вплив на організм людини стали сьогодні і медичною проблемою. Тому варто замислитись: запалювати цигарку, чи зберегти своє здоров’я.

Лікар з загальної гігієни

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Орест ГЛУШКО17 травня 2022 р.

ПАРАЗИТОЗИ

Паразитарні захворювання спричиняються паразитами тваринного походження – найпростішими і гельмінтами. Найбільшою групою паразитарних захворювань людини є гельмінтози, які об’єднують понад 270 різних нозологічних одиниць.

Більшість гельмінтозів має тенденцію до затяжного або хронічного перебігу, їм властивий дуже широкий діапазон клінічних проявів – від безсимптомних до вкрай важких форм, що загрожують життю людини.

Значна частина паразитарних захворювань тривалий час після проникнення гельмінта має безсимптомний перебіг. У цей час людина становить епіднебезпеку як джерело інфекції.

За характеристиками життєвого циклу розвитку гельмінти розділяють на геогельмінти, біогельмінти та контактні гельмінти.

До групи геогельмінтів належать гельмінти, яки спочатку розвиваються в організмі людини, а надалі в іншому середовищі, найчастіше у грунті ( аскариди, волосоголовці, стронгілоїди та інші ). Інфікування людини від людини при геогельмінтозах неможливе, оскільки із джерела інфекції виділяються паразити в незаразній формі. Для набуття заразності їм треба пройти цикл розвитку у довкіллі ( грунті..).

При біогельмінтозах хазяїном – годувальником гельмінта на різних його стадіях розвитку послідовно виступають людина та інші тварини ( велика рогата худоба, свині, коти, собаки тощо )

Контактні гельмінти передаються при безпосередньому контакті з джерелом інфекції або через предмети спільного вжитку.

В 2021 році серед жителів нашого району було вперше виявлено 103 осіб уражених аскаридами, 2 осіб уражених волосоголовцями, 72 особи уражених гостриками і 8 осіб уражених лямбліозом. Також було досліджено на геогельмінти 110 проб садовини та городини, з них 9 з позитивним результатом,

Із 147 проб грунту та піску виявлено 11 проб з яйцями аскарид. На контактні гельмінти обстежено 480 змивів з предметів навколишнього середовища , з них виявлено 14 з яйцями гостриків.

Що треба знати про гельмінти.

Самка аскарид в тонкому кишківнику людини відкладає понад 200 000 яєць за добу, період кладки яєць від 4 до 8 місяців, а тривалість життя аскариди сягає 12 – 15 місяців. З калом яйця потрапляють у грунт, в якому можуть зберігатися до 7 – 10 років. Розвиток яйця в грунті відбувається за 20 – 30 діб. Інфікування людини стається переважно у весняно – літньо – осінній періоди, коли зростає стикання людини із грунтом при проведенні сільсько – господарських робіт, відпочинку. Сприяє розповсюдженню аскаридозу вживання овочів, ягід, фруктів, немитої городини, із грунту, який забруднений фекаліями з яйцямі аскарид.

Звільняючись із яйця в просвіті кишок людини, личинка проникає в кров’яне русло, заноситься в легені і піднимається дихальними шляхами догори : бронхіоли, бронхі, трахею, ротову порожнину і зі слиною проковтується. Тривалість цієї міграційної фази – 14 – 15 днів. Для цієї фази характерний легеневий синдром: кашель із виділенням харкотиння, задишка, біль за грудиною, ціаноз. Інколи спостерігаються астматичні напади, прослуховуються сухі та вологі хрипи.

При кишковій фазі спостерігається втрата апетиту, нудота, болі в животі, біль голови, неспокійний сон, зниження уваги, працездатності. Аскариди можуть бути основною причиною непрохідності кишок. Іноді аскариди заповзають в жовчний міхур, стравохід, трахею, що може викликати смерть.

Другий по чисельності гельмінтоз, який уражає населення нашого району – це ентеробіоз, збудником якого є гострик. Самка до 10 мм, самець 4 -5 мм. Резервуаром і єдиним джерелом інвазії є хвора на ентеробіоз людина. Заразитися можна через забруднені яйцями руки, натільну білизну, постіль, предмети спільного і особистого користування. Яйця гостриків можуть підніматися в повітря із пилом, а потім заноситися під час вдихання у ротову порожнину і проковтуватися. Ентеробіоз може передаватися від людини до людини безпосередньо контактним шляхом. Із яєць розвиваються статевозрілі самки і самці. Гельмінти фіксуються до стінки кишки. Самці запліднюють самок і гинуть, а самки, наповнені яйцями ( 5 тис. – 15 тис. кожна ), спускаються до сигмовидної і прямої кишки. Частіше вночі, коли підвищується вологість тіла, гострики виповзають із анального отвору і на шкірі перианальних складок відкладають яйця. При відкладанні яєць тіло самки рухається зигзагоподібно. Свербіж зумовлений секретом, що виділяє гельмінт під час яйцекладки, і рухом статевозрілої форми.

Людина ( часто дитина ) роздряпує свербячі місця, при цьому розносить яйця на руки, піднігтьові простори, тіло, простирадла. Яйця потрапляють на підлогу, на дитячі іграшки, посуд. Протягом 4 – 6 годин в яйці розвивається рухома личинка і воно стає заразним. Термін життя гострика в оганізмі людини триває 4 тижні. Перші прояви хвороби виникають через 10 – 15 днів після зараження і проявляються стійким свербежем перианальної ділянки. Діти погано сплять, погіршується апетит, виникає безсоння, неврастенія, нічне нетримання сечі. У жінок і дівчат може виникати вульвовагініт. Інколи спостерігаються болі в животі, нудота, блювота, рідкий стілець. Як ускладнення можливий апендицит, піодерматит.

Основні профілактичні заходи при аскаридозі спрямовуються на попередження фекального забруднення оточуючого середовища, особливо грунту городів, ягідників, а при ентеробіозі - на дотримання правил особистої гігієни, своєчасного і ретельного прибирання житла.

Тому, батькам при появі симптомів чи скарг, необхідно обстежити дітей на наявність яєць глистів. Таку послугу надають в мікробіологічній лабораторії Богородчанського відділу ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ». Ціна одного обстеження становить 100 гр.88 коп.

Лікар- паразитолог

мікробіологічної лабораторії В.Федорів16 травня 2022 р.

ЗГУБНИЙ ВПЛИВ ФОРМАЛЬДЕГІДУ НА ЛЮДСЬКИЙ ОРГАНІЗМ

 • Формальдегід (синоніми: формальдегід, мурашиний альдегід, метилальдегід; хімічна формула CH2O) – це безбарвний газ з різким запахом, добре розчинний у воді. Одержують цю речовину у промислових масштабах шляхом окислення метанолу.

 • Досить давно відомі бактерицидні властивості цієї хімічної сполуки – всім знайомий формалін, що застосовується в анатомії для консервації тканин і органів, є звичайним 40% -м водним розчином мурашиного альдегіду. Дубильні властивості зробили його незамінним компонентом для засобів шкіряної і деревообробної промисловості. Крім того, він використовується при виробництві різних косметичних засобів, а також в харчовій промисловості (як добавка під кодом Е240).

 • Випаровування формальдегіду відбувається з побутових матеріалів:

 • ДСП (з якого робиться велика кількість меблів)

 • фанера, МДФ, OSB (використовувані для утеплення будинку)

 • ламінат та інші покриття для підлоги, плінтуса, двері з МДФ

 • Таким чином, в повсякденному житті його можна зустріти повсюди. Навіть такі нешкідливі, здавалося б, на перший погляд речі, як диван, ліжко, стіл, стільці і підлога – можуть служити джерелами виділення формальдегіду в помешканні (будинку). Необхідно відзначити, що дерев’яні меблі не містить формальдегід, але й коштують вони значно дорожче, ніж виготовлені з МДФ і ДСП.

 • В середньому формальдегід вивітрюється з меблів і підлогових покриттів приблизно 3 – 5 років.

 • У разі м’яких меблів його виділення може відбуватися навіть після 10 років експлуатації.

 • Вченими-токсикологами доведено, що формальдегід шкідливий для здоров’я людей. Велику небезпеку становлять пари формальдегіду. Адже хронічне отруєння ними викликає такі симптоми:

 • алергію, постійний кашель, подразнення очей, носа, горла і шкіри, напади астми;

 • порушення сну, психічне збудження, тремтіння, схуднення;

 • головні болі, розлад зору і координації;

 • хронічну втому, сонливість, млявість, загальмованість;

 • розлад потовиділення, і регуляції температури тіла.

 • Перші ознаки гострого отруєння формальдегідом: сльозотеча, різь в очах, нежить, кашель, задуха, головний біль, порушення координації рухів, судоми. При вдиханні його парів можливе виникнення алергічних реакцій шкіри (аж до екземи), у жінок порушується менструальний цикл.

 • Як правило, наслідки отруєння формальдегідом проходять самі при усуненні його джерела і не вимагають допомоги лікаря. Але, при вдиханні його у високих концентраціях розвивається гострий кон’юнктивіт, риніт, бронхіт, набряк в області легень і гортані. Смерть може наступити при концентрації цього газу в атмосфері, що дорівнює 20 мг / м3, протягом 30 хвилин.

 • Те, що формальдегід канцероген для людини (речовина, що здатна викликати рак) не було доведено на всі 100%. Але в деяких дослідах на тваринах було показано, що він підвищує ризик розвитку раку носоглотки, а також може призвести до виникнення лейкозу.

 • Тому, він внесений до списку потенційно канцерогенних сполук в розділі «ймовірні канцерогени для людини».

 • У будь-якому випадку вплив формальдегіду на людину вкрай негативний!

 • Перша ознака перевищення норми вмісту парів формальдегіду в повітрі – характерний різкий запах. Він може бути Вам знайомий, як особливий “лікарняний” або “аптечний” аромат. У багатьох він асоціюється з новими меблями – але насправді так пахнуть пари формальдегіду. Його запах відчувається вже при концентрації в 25 разів менше допустимої за санітарними нормами. До речі, ГДК (гранично допустима концентрація) формальдегіду в повітрі становить 0,5 мг / м³, при цьому добова ГДК – в п’ять разів менше – 0,01 мг / м³.

 • Так, що при покупці нових меблів (ламінату, виробів з фанери, оздоблювальних матеріалів з OSB, МДФ, ДСП і т.д.) наявність запаху цілком обгрунтовано. Набагато гірше, якщо він не зник за кілька днів – ось тут пора задуматися! А вже якщо одночасно з цим у вас почався занепад сил, депресія – майже напевно формальдегід продовжує випаровуватися з предметів інтер’єру (точніше, зі смоли, якою склеєна деревна стружка), а Ви продовжуєте його вдихати. Тому, убезпечити себе потрібно заздалегідь!

 • По-перше, бажано купувати продукцію зроблену з цільного дерева.

 • По-друге, не слід ставити предмети з ДСП і МДФ поблизу джерел тепла – біля батарей опалення, під прямі сонячні промені і т.п.

 • Перед тим, як заносити в квартиру меблі, ламінат, фанеру та інші оздоблювальні матеріали, дайте їм «вивітритися» на вулиці.

 • Крім того, корисно звичайнісіньке провітрювання приміщення. Ще краще – поставити очищувач повітря, це допоможе частково нейтралізувати формальдегід.

 • Не слід також забувати, що зелені рослини в будинку не тільки створюють затишок, але і очищають повітря.

 • Провести заміри наявності формальдегіду (за Вашим зверненням) в повітрі приміщення можуть спеціалісти Богородчанського відділу ДУ «Івано – Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» (контактний телефон 2-17-30), вартість одного дослідження 118,36 грн.

Біолог санітарно-гігієнічної

лабораторії Богородчанського

відділу ДУ « ІФОЦКПХ МОЗ» Галина ВАСИЛИК13 травня 2022 р.

НЕГАТИВНИЙ ВПЛИВ ШУМУ НА ЗДОРОВ'Я ЛЮДИНИ

Протягом робочого дня на працівників можуть впливати різні чинники, серед них, зокрема і шкідливі виробничі фактори. Захистити від них працівників і створити безпечні та нешкідливі умови праці на підприємстві - обов’язки роботодавця.

Шкідливі виробничі фактори - це фактори середовища і трудового процесу, що можуть спричинити професійну патологію, тимчасове або стійке зниження працездатності, підвищити частоту захворювань, призвести до порушення здоров'я потомства.

Шкідливі та небезпечні фактори виробничого середовища поділяються на види: хімічні, фізичні, та біологічні. Зупинимось на одному із фізичних факторів виробничого середовища - шум

Шум - один із найбільш поширених несприятливих факторів виробничого середовища. Джерелами шуму можуть бути двигуни, насоси, компресори, турбіни, електричні інструменти, верстати, центрифуги, різні медичні устаткування і установки, що мають рухомі деталі, експлуатація транспортних засобів (залізничний транспорт, автотранспорт), використання сільськогосподарської техніки, будівельні роботи тощо.

За часовими характеристиками виробничі шуми бувають: - постійні, рівень звуку яких за 8-годинний робочий день (зміну) змінюється не більше, ніж на 5 дБА; - непостійні, рівень звуку яких за 8-годинний робочий день змінюється більше, ніж на 5дБА.

Нормування виробничого шуму здійснюється відповідно до ДСН 3.3.6.037-99 "Санітарні норми виробничого шуму, ультразвуку" - це порівняння виміряних значень рівнів звукового тиску (дБА) з їх гранично допустимими значеннями.

Виробничий шум здатний впливати на організм працюючого. Короткочасний, навіть одноразовий вплив шуму високої інтенсивності може спричинити розрив барабанної перетинки, що супроводжується почуттям закладеності та різким болем у вухах. Наслідком баротравми нерідко буває повна втрата слуху. У виробничих умовах такі травми спостерігаються надзвичайно рідко, здебільшого під час аварій та вибухів.

Основною ознакою впливу шуму є зниження слуху по типу кохлеарного невриту. Професійне зниження слуху зазвичай буває двостороннім. Стійкі зміни слуху, як правило, розвиваються повільно, нерідко їм передує адаптація до шуму, яка характеризується нестійким зниженням слуху, що виникає безпосередньо після його впливу і зникає після припинення його дії.

Початкові прояви професійної приглухуватості найчастіше зустрічаються у осіб зі стажем роботи в умовах шуму. При високих рівнях шуму слухова чутливість падає вже через 1-2 роки, при середніх - виявляється набагато пізніше, через 5-10 років, тобто зниження слуху відбувається повільно, хвороба розвивається поступово.

У працюючих в умовах шуму основними скаргами є: зниження слуху, головний біль тупого характеру, відчуття важкості і шуму в голові, що виникають до кінця робочої зміни або після роботи, запаморочення при зміні положення тіла, підвищена дратівливість, швидка стомлюваність, зниження працездатності, уваги, підвищена пітливість, порушення ритму сну ( сонливість вдень, тривожний сон у нічний час). Можуть спостерігатися неприємні відчуття в області серця у вигляді поколювань, серцебиття. Відзначається виражена нестійкість пульсу і артеріального тиску, особливо в період перебування в умовах шуму.

Профілактичні методи попередження шкідливої дії шуму на організм людини насамперед повинні бути спрямовані на зниження рівню шуму. Це можливо досягнути поліпшенням конструкції інструментів і обладнання, використання звукопоглинаючих та звукоізолюючих матеріалів. Коли вказані засоби не забезпечують зниження рівня шуму до безпечних меж доцільно використовувати індивідуальні засоби захисту (навушники, шоломи).

Санітарно - гігієнічна лабораторія Богородчанського відділу ДУ "Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ" проводить дослідження рівнів виробничого шуму на підприємствах. Тому, нагадуємо про обов’язок кожного роботодавця забезпечити такі дослідження на своїх підприємствах (шляхом укладання угод).

Пам'ятаймо, цінність результатів будь-якої трудової діяльності не може бути вище цінності здоров'я та життя працівника!

Біолог сан.-гіг. лабораторії

Богородчанського відділу Світлана МАКСИМІВ12 травня 2022 р. 

ДЕНЬ ПАМ'ЯТІ ПОМЕРЛИХ ВІД СНІДУ

Тисячі червоних метеликів – символ пам’яті наслідків епідемії СНІДу, скорботи та надії.

За ініціативою Всесвітньої організації охорони здоров’я кожну третю неділю травня вшановується День пам’яті померлих від СНІДу і це відбувається у всьому світі щорічно, починаючи з 1983 року. Вперше цей день був відзначений в Сан-Франциско, США. На той момент у світі було зареєстровано лише кілька тисяч випадків захворювання на цю страшну хворобу і про неї практично нічого не було відомо. Організаторами проведення акції пам’яті померлих від СНІДу стали люди, яких особисто торкнулася ця трагедія, що пережили біль втрати рідних і друзів.

У 2022 році вшановуємо пам’ять людей, які померли від СНІДу 15 травня та цим хочемо привернути увагу до проблеми ВІЛ/СНІДу.

За даними ЮНЕЙДС (Об'єднана програма Організації Об'єднаних Націй по ВІЛ/СНІД) загальна кількість людей, інфікованих ВІЛ в світі складає понад 35 мільйонів. Кожної години у світі інфікується вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) понад 300 людей. За оцінками фахівців, понад 2 мільйони людей в світі набули ВІЛ-інфекцію в цьому році. Від хвороб зумовлених ВІЛ щодня помирає 5,5 тис. людей. Статистика померлих від СНІДу в світі катастрофічна. Від СНІДу померло людей вже більше, ніж було вбито у Другій світовій війні в цілому.

Сьогодні ВООЗ і ЮНЕЙДС характеризують ситуацію з ВІЛ-інфекції/СНІДу в світі як пандемію.

На жаль, епідемія ВІЛ/СНІДу не оминула і Україну. Розпочавши свій сумний відлік у 1987 році, епідемія ВІЛ/СНІДу забрала тисячі життів наших громадян.

У 2021р в Україні офіційно було зареєстровано 15360 випадків ВІЛ-інфекції, 4151 випадок СНІДу та 1928 випадків смерті, зумовлені СНІДом.

Найвищі показники поширеності ВІЛ-інфекції зареєстровано в Одеській, Дніпропетровській, Миколаївській, Херсонській, Київській, Чернігівській областях та у м. Києві.

Впровадження антиретровірусної терапії, розширення доступу до тестування на ВІЛ та підвищення обізнаності суспільства щодо небезпеки ВІЛ-інфекції, дещо стримали темпи поширення хвороби.
Однак сьогодні Україна продовжує займати одне з лідируючих місць серед країн Європи та Центральної Азії за рівнем поширеності ВІЛ-інфекції серед населення.
Офіційна статистика відображає лише частину реальної кількості людей, які живуть з ВІЛ. Враховуючи перебіг захворювання (хвороба майже не проявляє себе тривалий час), низький рівень знань про ВІЛ-інфекцію, страх пройти обстеження на ВІЛ призводить до того, що багато ВІЛ-позитивних людей живуть не знаючи, що вони інфіковані. Через це ми ризикуємо своїм життям та здоров’ям близьких нам людей.

Значна частина нашого суспільства і досі перебуває під впливом помилкового твердження, що ВІЛ-інфекція – це захворювання маргінальних груп населення, споживачів ін’єкційних наркотиків та представників комерційного сексу. За цю ілюзію, на жаль, вже багато людей заплатили непомірно високу ціну. Більшість вперше виявлених ВІЛ-позитивних осіб – люди зрілого віку 30 – 49 років. На відміну від початку епідемії, шлях інфікування ВІЛ, пов’язаний із ін’єкціями наркотичних речовин, поступився своїм місцем статевому шляху передачі інфекції. Через безвідповідальну поведінку одних людей страждають і ті, хто ніколи не вдавався до ризикованих дій, що могли спричинити інфікування ВІЛ. І це привід замислитися над безпечністю своєї статевої поведінки. Адже саме через цей шлях відбувається залучення до епідемії осіб, які не відносяться до груп ризику щодо інфікування ВІЛ.

Людство ще не винайшло ні вакцин від ВІЛ, ні ліків, що можуть вилікувати раз і назавжди СНІД. Але світові вже відомі рятівні кроки до збереження здоров’я та захисту від ВІЛ-інфекції.

Прагнення до здорового способу життя, визначення своїм життєвим пріоритетом сімейних цінностей та моральності, відмова від ризикованої статевої поведінки і відповідальність за своє здоров’я – це запорука захисту від інфікування ВІЛ.

Отже, у День пам’яті померлих від СНІДу ми згадуємо людей, які пішли з життя через СНІД та ще раз нагадаємо про глобальну небезпеку ВІЛ-інфекції для людей, які живуть. Червоні Метелики – символ пам’яті, легкості душ, які нас покинули, символ переродження та мінливості життя.

Вшануємо пам’ять всіх тих, чиї життя забрала епідемія та будемо пам’ятати, що тільки від нас самих залежить наше майбутнє і майбутнє наших дітей.

Завідувач відділення епіднагляду та

профілактики інфекційних хвороб

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Надія ГЛУШКО11 травня 2022 р.

ЯК НЕДОПУСТИТИ  ЕПІДУСКЛАДНЕНЬ В ГРОМАДСЬКОМУ ХАРЧУВАННІ

 Основними причинами виникнення харчових отруєнь та гострих кишкових інфекцій є:

 • недотримання технології приготування страв;

 • порушення умов та термінів зберігання сировини та готових страв;

 • вживання неякісних харчових продуктів, які містять в собі збудник захворювання тощо.

Власникам, керівникам закладів громадського харчування або відповідальним особам потрібно:

- використовувати безпечну питну воду з перевірених вододжерел;

- контролювати проходження медичних оглядів особами, що працюють в об’єкті громадського харчування, відповідно до наказу №280 від23.07.02 р. п.5);

- приготування страв проводити на основі нормативно-технічної і технологічної документації;

- мати супровідні документи та якісні посвідчення на сировину, напівфабрикати та харчові продукти;

- захищати виробничі приміщення, в яких готують їжу та зберігають харчові продукти, а також обідні зали, де знаходяться готові страви, від мух та інших комах;

- окремо готувати і зберігати сирі та готові до вживання харчові продукти (сире м'ясо, птицю, рибу, овочі, фрукти, молочні продукти). Встановити достатню кількість холодильного обладнання;

- забезпечити належний температурний режим обробки продуктів (м'яса, птиці, яєць і риби);

- мити та обдавати окропом фрукти і овочі, особливо при споживанні їх у сирому вигляді;

- не використовувати харчові продукти, кондитерські вироби (печиво з кремом, торти), готові страви та напої власного виробництва, виготовлені за межами закладів громадського харчування і доставлені замовниками урочистих подій;

- попереджувати замовників про ризик споживання залишків готових страв після завершення урочистих заходів;

- забезпечити умови для дотримання особистої гігієни як персоналу так і відвідувачів.

Для забезпечення санепідблагополуччя об’єкту важливим є - достатня площа і набір виробничих приміщень (цехів), дотримання поточності технологічного процесу приготування готових страв.

Щоб уникнути гострих кишкових інфекцій дотримуйтесь простих правил особистої гігієни: ретельно мийте руки з милом перед вживанням їжі, після повернення з вулиці та після кожного відвідування туалету.

Нагадуємо, що керівники закладів громадського харчування несуть відповідальність за дотримання вимог санітарних правил та за виникнення харчових отруєнь чи гострих кишкових інфекцій, пов’язаних із харчуванням у закладі ГХ (порушення санітарних норм тягне за собою адміністративну відповідальність - ст..42 КУпАП, кримінальну відповідальність - ст. 325 КК України, цивільну відповідальність - ст. ст. 1166, 1167 ЦК України).

Лікар з загальної гігієни

Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Орест ГЛУШКО
10 травня 2022 р.

ВИПАДОК СКАЗУ

Богородчанський відділ інформує щодо випадку сказу собаки в с. Підлісся Загвіздянської ОТГ:

Встановлено, що 04.05.2022 р. до Лисецької ДЛВМ звернувся житель с. Загвіздя з приводу загибелі власного собаки. Повідомив, що напередодні собака здійснив неспровокований покус двом членам сім´ї. Собаку доставили в Івано-Франківську регіональну лабораторію ветеринарної медицини з метою дослідження на сказ. Результат отримано позитивний. Спільно зі спеціалістами ветмедицини проведено епідрозслідування даного випадку. Потерпілі від покусу отримують антирабічне лікування згідно схеми. Вимушено вакциновано ще 1 собаку в господарсті, дезінфіковано місце загибелі собаки.

Село Підлісся вважається неблагополучним, а сс. Загвіздя, Старий Лисець та Посіч загрозливими щодо сказу.

Жителям вищевказаних населених пунктів потрібно мати насторогу щодо сказу: вчасно звертатись за медичною допомогою у випадку покусів тваринами, регулярно вакцинувати тварин з власного господарства, проводити дератизацію в підсобних господарствах від гризунів.

Тільки комплексні попереджувальні заходи є запорукою ефективної боротьби проти сказу.

Лікар- епідеміолог

Богородчанського відділу

ДУ « Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Світлана ГАВРИЛКО21 квітня 2022 р.

ЯКЩО РОЗБИВСЯ РТУТНИЙ ТЕРМОМЕТР?

Не піддавайтесь паніці, але знайте: ртуть - речовина 1-го класу небезпеки, особливо шкідливі її випари. У стандартному градуснику міститься до 5 г ртуті. Якщо термометр розбився в житловій кімнаті площею 12-18 кв.м., концентрація випарів ртуті через кілька годин перевищує гранично допустимі концентрації в 50-100 разів.

Перші ознаки отруєння ртуттю: головний біль, слабкість, апатія, запаморочення, починають тремтіти пальці рук, тремтять повіки і губи, з'являється металевий присмак у роті, набряклість та кровоточивість ясен, змінюється колір сечі, починається нудота і блювання, діарея, сльозяться очі. Отже, якщо ви розбили термометр місяць-два тому і належним чином не прибрали приміщення, при виникненні таких симптомів негайно звертайтесь до лікаря!

Щоб попередити отруєння небезпечною речовиною, вжийте заходів для прибирання ртуті:

- виведіть з приміщення людей, в першу чергу дітей. Обмежте доступ посторонніх осіб в приміщення (закрийте двері), зніміть взуття при виході із забрудненого приміщення, щоб не розносити ртуть по суміжних кімнатах;

- вимкніть всі нагрівальні прилади (чим нижча температура, тим повільніше випаровується ртуть);

- для захисту органів дихання одягніть вологу марлеву пов’язку. Захистивши руки гумовими рукавичками, обережно зметіть щіточкою дрібні кульки на лист паперу і помістіть у скляну банку з розчином (2 г перманганату калію на 1 л води) або з водою. Щоб зібрати всю ртуть, яка потрапила в щілини меблів чи підлоги, скористайтеся підручними засобами: медична груша з тонким наконечником, шприц, скотч;

- провітріть приміщення після того, як зібрана ртуть ( не створюйте протяг, він може рознести ртуть, яка осяде на всіх предметах і одязі);

- ні в якому разі не збирайте ртуть пилососом і не викидайте в контейнер з сміттям або каналізацію.

Тепер, аби знешкодити всі, аж до найменшої частинки ртуті, потрібно здійснити хімічне очищення. Для цього використовуємо перманганат калію (марганцівку) та мильно-содовий розчин. Готуємо 0,2% водний розчин марганцівки (2 г на літру води) і ним за допомогою щітки обробляємо забруднену поверхню. Через 1 годину - мильно-содовим розчином (40 г мила +50 г соди на 1 літру води ). Промийте марганцівкою і мильно-содовим розчином рукавички та взуття.

Зібравши всі відходи від термометра в герметичну тару, стійку до механічного, хімічного та термічного впливу, повідомте про це в районний відділ управління ДСНС України в області (тел.. 101).

За кваліфікованою допомогою щодо демеркуризації (видалення ртуті, очищення забрудненої площі) також потрібно звертатись до районного відділу управління ДСНС України в області.

Провести заміри наявності ртуті в повітрі приміщення можуть спеціалісти Богородчанського відділу ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» (тел..2-17-30). При виявленні ртуті в повітрі – заміри знову проводяться через 7 днів після повторної демеркуризації.

Лікар з загальної гігієни

Богородчанського відділу 

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ »    Орест ГЛУШКО19 квітня 2022 р.

ВІРУСНИЙ ГЕПАТИТ А - ТИПОВА ГОСТРА КИШКОВА ІНФЕКЦІЯ

Хвороба тісно пов'язана з поганою санітарією і відсутністю навичок особистої гігієни. Вірусний гепатит А може призводити до значних економічних та соціальних наслідків в громадах. На відновлення здоров'я людей для повернення на роботу, до школи і до повсякденного життя можуть йти тижні і місяці.

Інкубаційний період ВГА (з моменту інфікування до появи перших клінічних проявів) зазвичай триває 14–28 днів. Джерелом інфекції є хвора людина, переважно в початковому періоді захворювання.

Найбільшу епідеміологічну небезпеку становлять хворі з субклінічною і безжовтяничною формами хвороби. РНК-місний вірус гепатиту А (ВГА) - (HAV) можна виявити у фекаліях хворого наприкінці інкубації і в наступні 10-12 днів. Вірус при кімнатній температурі в сухому середовищі зберігається протягом тижня, у воді — від 3 до 10 місяців, у випорожненнях — до 30 діб, гине через 5 хв кип’ятіння.

Механізм зараження - фекально-оральний, реалізується водним (основний), харчовим і контактно-побутовим шляхами, можливе також зараження під час сексуального контакту та через інфіковані голки (в основному, у наркоманів). Існує ймовірність епідемії внаслідок вживання інфікованих продуктів та води.

Найбільш розповсюджені симптоми ВГА: виражена загальна слабкість та підвищена втомлюваність; підвищення температури тіла; втрата апетиту; діарея; блювота; важкість у правому підребер’ї; потемніння сечі (до кольору пива); жовтяниця (пожовтіння склер та шкіри) — буває у 70% дорослих людей. Сприйнятливість до ВГА висока. Найчастіше хворіють діти віком від 5 до 14 років і молоді люди до 30 років. До груп підвищеного ризику відносяться організовані колективи (будинки-інтернати, школи, військові частини тощо).

При вірусному гепатиті А чітко виявляють сезонність і періодичні підйоми захворюваності через кожні 8-12 років і більше (для кожного регіону різні). Після перенесеної хвороби залишається стійкий, можливо довічний, імунітет. При безсимптомних формах формується менш напружений імунітет, ніж при клінічно виражених.

Основними профілактичними заходами, які спрямовані на запобігання поширення захворювання вірусним гепатитом А, є покращення комунального благоустрою міст та сіл, забезпечення населення доброякісною питною водою, дотримання правил особистої гігієни при приготуванні страв, якісне миття фруктів та овочів.

Для запобігання розповсюдження захворювання важливе раннє виявлення та ізоляція (госпіталізація) хворого, проведення заключної дезінфекції в осередку вірусного гепатиту А. Осіб, які спілкувались з хворим, слід обстежити на наявність в організмі збудника інфекції, за ними встановлюють медичний нагляд впродовж 35 днів.

Надійним захистом від гепатиту А є вакцинація. Щеплення можуть проводитись за станом здоров’я (пацієнтам з високим ризиком виникнення та тяжким перебігом інфекції) та як рекомендовані щеплення (певним групам населення). Придбання вакцини не забезпечується за кошти Державного бюджету.

Вакцини проти гепатиту А вводять особам старше 12 місяців за 2-дозною схемою внутрішньом’язово з інтервалом 6–18 міс (залежно від рекомендацій виробника). Тривалість захисту після щеплення тривалий (5-8 років). Особам, які перехворіли на ВГА, вакцинацію проти ВГА в подальшому не проводять.

При підозрі на захворювання не займайтеся самолікуванням. Тільки лікар може діагностувати вірусний гепатит A і надати рекомендації щодо режиму та лікування.

Завідувач відділення епіднагляду та профілактики інфекційних хвороб

Богородчанського відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» 

Надія ГЛУШКО15 квітня 2022 р.

ХВОРОБА ЛАЙМА ТА ЇЇ НЕБЕЗПЕКА

Лайм-бореліоз або хвороба Лайма - це мультисистемне захворювання з ураженням шкіри, серця, нервової системи, суглобів, що схильне до тривалого перебігу. Характеризується переважним ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми. Висип є чіткою ознакою хвороби Лайма. Інші симптоми включають гарячку, кон'юнктивіт, головний біль, м'язові і суглобові проблеми. Своєчасно розпочате лікування захворювання запобігає хронічному перебігу.

Невчасно розпізнане та неліковане захворювання дозволяє збуднику поширитись в організмі. Може вражатись нервова система (гострий нейробореліоз) і розвинутися, наприклад, параліч лицевого нерва. Крім того, відбуваються сенсорні порушення. Зустрічаються рідше менінгіт або енцефаліт з гарячкою та болем в шиї. Також може постраждати серце - часто проявляється у вигляді серцевої аритмії, міокардиту, перикардиту.

Офіційна реєстрація захворювання в Україні ведеться з 2000 року. Природні осередки в Європі, в тому числі в Україні, спостерігаються в лісових ландшафтах. З інфікованим кліщем можна зустрітись і в парку, і на дачі. Найбільше випадків Лайм-бореліозу реєструється в Західній Україні.

Протягом 2019-2021 рр. хвороба Лайма реєструвалась в таких населених пунктах колишнього Тисменицького району-сс. Підпечари, Клубівці, Липівка, Колодіївка, Чорнолізці, Павлівка, Загвіздя, Довге, смт. Єзупіль. У 2020 р. був зареєстрований випадок бореліозу у дитини.

Джерелом Лайм-бореліозу для людини є кліщі. Відомо, що кліщі добре переносять низькі температури і можуть голодувати кілька років.

Сезон активності кліщів в області триває з ранньої весни і до листопада, але впродовж року є два найбільші піки активності – у квітні-травні та серпні-вересні. Зараз триває весняний пік активності, тож треба бути обережними, знати, як від них вберегтися і що робити, якщо вони все-таки присмокталися до тіла.

Зрозуміло, що кліща необхідно знімати з тіла якомога швидше. Із збільшенням тривалості присмоктування кліща, ймовірність зараження збільшується. Через 2-3 дні у місці присмоктування з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, а сам кліщ збільшується у розмірах за рахунок випитої крові. Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду під час Лайм-бореліозу становить від однієї до 60 діб, найчастіше – 14 діб.

У медичному закладі можна видалити кліща, спеціалісти оброблять місце укусу і нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження.

Коли звернутися до лікаря немає можливості, паразита слід видалити самостійно: розхитати кліща пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини, і повільно видаляйте разом із хоботком. Після видалення кліща місце присмоктування слід змастити розчином йоду, спиртом, горілкою або одеколоном. Якщо хоботок залишився у ранці, його видаляють стерильною голкою. Після видалення кліща слід ретельно помити руки з милом.

Видаленого кліща не викидати, необхідно помістити на кусок вологої марлі у флакон, невелику банку, інший чистий скляний щільно закритий посуд і віднести для лабораторного дослідження. В Державній установі «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ», м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 4 проводять дослідження кліщів, знятих з людей, на наявність збудника бореліозу.

Засоби особистого захисту від кліщів прості й доступні кожній людині, яка дбає про своє здоров´я:

-при відвідуванні місць, де можуть бути кліщі, рекомендується одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити кліщів, які повзають; голову слід покривати головним убором;

-само- та взаємоогляди необхідно проводити під час прогулянки через кожні 2 години та ще раз вдома, особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;

-місце для відпочинку, нічного сну на природі необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м;

-вдома треба одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати; не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому; витрушування одягу не позбавляє від кліщів;

-можливе використання для захисту від кліщів при виході на природу ефективних репелентів, тобто речовин, які їх відлякують.

У зв'язку з відсутністю заходів специфічної профілактики, особливе значення має виявлення хворих за ранніми клінічними ознаками та обов'язкова антибіотикотерапія за раціональною схемою, що дозволяє уникати важких пізніх ускладнень.

Лікар- епідеміолог Богородчанського відділу

ДУ « Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» 

Світлана ГАВРИЛКО11 квітня 2022 р.

ОБЕРЕЖНО, ДИФТЕРІЯ!

Дифтерія — інфекція, збудником якої є бактерія Corynebacterium diphtheriae, яка виділяє токсини. Проникає в організм переважно через ніс і ротоглотку, де викликає запалення і набряк слизових оболонок з подальшим утворенням нальоту — дифтерійних плівок. Захворювання є небезпечним через можливі ускладнення, включаючи задуху. До повсюдної вакцинації дана інфекція була однією з найпоширеніших причин дитячої смертності. Вакцинація – надійний захист від дифтерії.

Як відбувається зараження дифтерією

При потраплянні в зовнішнє середовище дифтерійна паличка довго зберігає життєздатність. Збудник відноситься до дуже стійких бактерій, виживає у зовнішньому середовищі, в тому числі на предметах побуту і різних поверхнях, де мікроорганізми можуть існувати до 2 тижнів. Найчастіше інфікування відбувається при контакті з хворою людиною або носієм. Передача збудника дифтерії відбувається повітряно-крапельним шляхом. Також можливе зараження контактно-побутовим шляхом. Ризик однаковий для всіх вікових категорій, але підвищується в міру ослаблення набутого імунітету.

Форми дифтерії і симптоми захворювання

Характерні ознаки інфекції залежать від місця проникнення бактерій в організм, а також від форми захворювання, яке може бути локалізованим або поширеним. У 95% випадків фіксують дифтерію ротоглотки, коли хвороба вражає мигдалини і слизову оболонку рота. До локалізованих форм відноситься дифтерія гортані — зустрічається в 1,3% випадків і провокує розвиток крупу з можливою задухою. Рідко зустрічається вид інфекції, що вражає очі, ніс, статеві органи (не більше 0,5% випадків), а також шкіру. Крім того, дифтерія може мати поширену форму і виходити за межі гортані, зачіпаючи одночасно кілька органів.

Хворобі передує інкубаційний період, який триває від 2 до 14 днів. У цей проміжок часу ознаки інфекції відсутні або спостерігається легке загальне нездужання. Розвиток захворювання може бути стрімким, що вимагає негайного введення протидифтерійної сироватки (ПДС) і лікування в умовах стаціонару.

Симптоми дифтерії:

 • виражена слабкість, сонливість;

 • біль в м'язах;

 • помітна блідість шкіри;

 • підвищення температури тіла до 40 ° С;

 • хворобливість в області шиї;

 • утруднене ковтання через біль у горлі;

 • набряк і почервоніння слизової глотки;

 • утруднене носове дихання, сукровичні виділення (при дифтерії носа);

 • поява на піднебінні, мигдалинах, в області гортані брудно-білих плівок, щільно з'єднаних з тканинами;

 • сухий кашель, зміна голосу, наростаюча задишка;

 • збільшення лімфатичних вузлів, набряк шиї.

При важкій формі інфекційного захворювання спостерігаються великі щільні нальоти, що покривають слизові, гіпертермія, судоми, наростаюча дихальна недостатність. Без введення протидифтерійної сироватки в 50% випадків настає летальний результат.

Діагностика дифтерії

При захворюванні, що протікає в легкій формі, слід виключити ангіну і ларингіт, які мають схожі симптоми. Відмінні риси дифтерії плівка має чіткі межі і може покривати як всю мигдалину, так і її частину, а також піднебіння. Дифтерійні плівки важко видаляються, а в разі пошкодження викликають кровоточивість слизових оболонок. Спостерігається солодкувато-нудотний запах з рота. Ковтання дуже болюче, при ураженні гортані у хворого раптово з'являється гавкаючий кашель з наростаючою задишкою. Для підтвердження діагнозу необхідно лабораторне дослідження мазка, взятого з мигдалин, із зіву або порожнини носа.

Лікування та профілактика дифтерії

Усі хворі на дифтерію, незалежно від ступеня тяжкості, підлягають обов’язковій госпіталізації до інфекційного стаціонару. Головним у лікуванні всіх форм дифтерії (крім бактеріоносійства) є введення антитоксичної протидифтерійної сироватки (ПДС), яка пригнічує дифтерійний токсин у крові.

Попередити розвиток небезпечних ускладнень можна завдяки отриманим профілактичним щепленням проти дифтерії, відповідно до Національного календаря щеплень, Щоб запобігти розповсюдженню хвороби, потрібні раннє виявлення хворого, його ізоляція та лікування, а також виявлення та санація бактеріоносіїв.

Метою щеплення є створення антитоксичного імунітету проти дифтерії (правця), наявність якого практично ліквідує небезпеку розвитку важких форм дифтерії та допомагає зменшити захворюваність.

Вакцинація дітей АКДП-вакциною здійснюється тричі у 2, 4, 6 місяців, у 18 місяців проводиться ревакцинація.

Наступні ревакцинації проти дифтерії та правця у 6 років проводять анатоксином дифтерійно-правцевим (АДП), у 16 років – анатоксином дифтерійно-правцевим зі зменшеним вмістом антигену (АДП-М). Ревакцинація АДП-м у дорослому віці необхідна кожні 10 років.

Захворюваність на дифтерію в Україні

Впродовж 2010-19 р.р. в Україні щорічно реєстрували поодинокі випадки дифтерії. Загалом зареєстровано 77 хворих на дифтерію, з них 14 дітей та 63 дорослих. Летальних випадків не зафіксовано. Не виявлено хворих на дифтерію у 2017 р., 2020-21 р.р.

На початку квітня у Тернопільській області на Чортківщині підтверджено випадок дифтерії у 29-річної жінки, яка приїхала зі сходу України. Виявлено понад 70 людей, які контактували з інфікованою, вони проходять антибіотикотерапію і перебувають під медичним наглядом. В інфекційному осередку проведені дезінфекційні заходи і виконуються щеплення проти дифтерії.

В період з 2015 року по 2021рік на території колишніх Богородчанського та Тисменицького районів випадків захворювання на дифтерію не було зареєстровано.

Згідно досліджень фахівців, для повноцінного захисту населення від вакцинокерованих хвороб потрібно, щоб 95% населення мали щеплення (так званий популяційний імунітет). В Україні, в окремих територіальних громадах, на жаль, цих показників не досягнуто. Тому ми постійно стоїмо на порозі епідемій чи спалахів.

Завідувач мікробіологічної лабораторії

Богородчанського відділу ДУ « Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» 

Лілія ЛАПКО7 квітня 2022 р.

ЧИСТА ВОДА – ЗАПОРУКА ЗДОРОВ'Я

В умовах російської агресії проти України частина населення позбавлена доступу до чистої питної води.

Через активні бойові дії в низці регіонів перебиті водогони, відсутні реагенти для очищення водопровідної води, а також немає можливості завезти бутильовану питну воду.

У таких умовах люди змушені користуватися потенційно небезпечною водою з системи централізованого водопостачання, брати воду з колодязів, придомових свердловин, річок тощо. Невідомо, чи ця вода достатньо чиста та придатна для споживання й приготування їжі. Тому важливо її очистити самостійно в домашніх умовах.

Перед очищенням воду варто оцінити за кольором та запахом. Для цього потрібно набрати половину або ⅓ об'єму пляшки та інтенсивно її потрусити. Якщо на поверхні є піна, то така вода не придатна для споживання. Після цього потрібно оцінити воду за запахом. За наявності хімічного, бензинового, трупного або іншого неприємного/підозрілого запаху воду заборонено використовувати для пиття. Також вода не повинна бути забарвленою: подивіться на воду в білому посуді або в прозорому посуді на білому фоні.

Далі можна приступати до її знезараження.

Кип’ятіння. Це найнадійніший спосіб знезараження води в умовах виживання. Варто кип'ятити воду протягом мінімум 10 хвилин, після чого дати їй відстоятися та обережно злити, не збовтавши осад, який зібрався на дні. Чим довше ви кип’ятите воду, тим більше патогенів буде знищено. Зберігайте кип’ячену воду в закритій тарі. За можливості, відстояну кип’ячену воду варто додатково очистити за допомогою побутового фільтра для води.

Якщо немає можливості термічно знезаразити воду, можна це зробити хімічними речовинами.

Таблетки з активним хлором. Випускаються спеціальні препарати з вмістом активного хлору у вигляді таблеток (до прикладу: Жавель-Клейд, Акватабс, Хлорактив, Бланідас). Кілька пігулок та 30-60 хвилин очікування, поки вони розчиняться у воді, — і можете споживати. Такі таблетки мають антибактеріальні властивості та мають великий термін придатності. Проте слід уважно вивчити інструкцію, на який об’єм води такий засіб розраховано.

Йод. Якщо спеціальних таблеток з хлором немає, то можна використати інші речовини, наприклад, спиртовий розчин йоду. Використовуйте цей метод у крайніх випадках! На літр води достатньо 3-4 крапель. Перш ніж пити, почекайте півгодини-годину. Така вода буде мати характерний смак, але так ви уникнете зневоднення. Особам з ураженою щитоподібною залозою краще утриматись від споживання надмірних доз йоду. І знов, якщо є можливість, після знезараження йодом слід профільтрувати воду через побутовий фільтр.

Активоване вугілля. Цей метод дозволяє прибрати неприємний запах води та незначні домішки і шкідливі речовини. На літр води потрібно 5 таблеток, які краще подрібнити (для збільшення активної площі). Подрібнене вугілля потрібно загорнути в марлю або іншу тканину, щоб пил від нього не потрапив у чисту воду. Знезараження води у такий спосіб триває щонайменше 8 годин.

Ці прості та доступні способи знезараження води допоможуть зберегти наше здоров’я.

Принагідно хочу нагадати, що якість питної води може змінюватись і в наших криницях (на територіях, де немає бойових дій). Тому вживати сиру воду можна тільки при абсолютній впевненості в її безпеці. А гарантією є добрий санітарний стан джерела водопостачання та результати лабораторних досліджень питної води.

Нагадуємо, що не рідше, ніж один раз на рік необхідно проводити профілактичну очистку криниці, у разі погіршення якості води – дезінфекцію криниці (відкачати воду, видалити намул, сміття). Після відкачування води стінки колодязя, вміру можливості, обробляють 5% розчином хлорного вапна. Коли криниця наповниться до попереднього рівня, бажано влити освітлений розчин хлорного вапна (10 літрів на 1м³ води) чи інший дезсередник, перемішати воду жердиною і закрити кришкою на 6-8 годин. Опісля рекомендується провести лабораторне дослідження води.

Повідомляємо, що спеціалісти Богородчанського відділу проводять постійний моніторинг якості питної води джерел водопостачання, як централізованих, так і децентралізованих. Впевнено можемо сказати, що вода ценнтралізованого водопостачання найкращої якості, дещо гірша якість води індивідуальних криниць.

Тому рекомендуємо при помітних змінах якості води, яку ви споживаєте, досліджувати воду в лабораторіях відділу.

Ці прості і водночас ефективні заходи допоможуть зберегти чистоту криниць, якість води в них та відмінний стан Вашого здоров’я.

Т.в.о.начальника відділу Лілія КОНЦУР


7 квітня 2022 р.

ЯК УЖИТИСЯ НА ОДНІЙ ТЕРИТОРІЇ ВЕЛИКІЙ КІЛЬКОСТІ ЛЮДЕЙ

Сьогодні багато людей оселилися у своїх друзів, родичів або просто знайомих. Ще більше — у центрах (пунктах) поселення в містах, селищах, де не проходять бойові дії. Велике скупчення людей часто може призводити до конфліктних ситуацій, особливо через те, що ми всі зараз перебуваємо в стресі та можемо переживати втрати.

Як організувати простір так, аби ужитися великій кількості людей на одній території? Ось кілька правил, які ви зможете адаптувати до тих умов, у яких зараз опинилися.

 • Дотримуйтеся розпорядку дня. Організуйте час так, щоби всі снідали, обідали та вечеряли в один час. Виходьте на прогулянки після прийому їжі, якщо це безпечно. Створіть маленькі ритуали, які будуть повторюватися щодня. Це допоможе й біологічному годиннику розуміти, що відбувається, і жителям однієї оселі спланувати день.

 • Визначте зони в оселі. Складіть правила щодо домашнього простору, щоб усі знали, що й де відбувається. Навіть якщо ви живете в однокімнатній квартирі, вам варто спробувати визначити зони «роботи», «відпочинку», «конфіденційності» та «взаємодії».
  Коли ми всі перебуваємо в одному помешканні, важливо знайти можливість побути наодинці із собою. Зробіть невелику перерву і зробіть щось для себе — ведіть щоденник або дивіться серіал.

 • Допоможіть дітям адаптуватися. Важливо, щоби діти розуміли правила поведінки в оселі. Відповідальність батьків — донести ці правила та переконатися, що діти їх розуміють. Для дітей надзвичайно важливе дотримання режиму дня.

 • Говоріть про речі, які вас турбують. Не замовчуйте події, які відбуваються, особливо при дітях: їм важливо пояснити чому ви виїхали з дому, чому ви вимушені ночувати в незнайомому місці та що насправді відбувається. Проте піклуйтеся про те, щоб обговорення війни не перетворювалося на токсичну розмову.

 • Домовтеся про кодові слова або дії. Наприклад, слово «океан» може означати, що ви зараз хочете побути в тиші та просите залишитися наодинці. Або ж у вас облаштований так званий куточок інтроверта, де за замовчуванням можна посидіти й помовчати.

 • Ставтеся одне до одного з добротою. Незалежно від того, з ким ви ділите простір, будь-які стосунки може покращити доброзичливість. Визнайте, що всі будуть відчувати певне напруження, але намагайтеся зберігати спокій та позитив: берегти психічне здоров’я також дуже важливо.

(З сайту Центру громадського здоров’я)


30 березня 2022 р.

ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД БОТУЛІЗМУ

Ботулізм – це харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, в яких міститься ботулотоксин.

Збудник ботулізму дуже поширений в природі і тривалий час може бути присутнім у ґрунті. Джерелами збудника інфекції є теплокровні тварини (найчастіше сільськогосподарські тварини), деякі прісноводні риби, ракоподібні, а також сама людина. З екскрементами паличка ботулізму виділяється в навколишнє середовище і перетворюється в спори. Вони здатні тривалий час зберігатися в ґрунті, воді або мулі. Потрапивши з грунту або води на харчові продукти, наприклад овочі, м'ясо, збудник в умовах відсутності кисню починає активно розмножуватися. Найчастіше розмноження відбувається в консервованих продуктах (так як відсутній кисень), при цьому виділяється ботулотоксин. Це одна з найсильніших в природі отрут. Смертельна доза для людини становить 0,3 мкг.

Ботулотоксин в звичайних умовах навколишнього середовища зберігається до одного року, а в консервованих продуктах - протягом декількох років. Він стійкий у кислому середовищі, витримує великі концентрації кухонної солі.

Потрапляючи в шлуково-кишковий тракт, ботулотоксин всмоктується в кров і розноситься по організму, вражаючи відділи нервової системи. Внутрішніми ферментами токсин не руйнується.

Перші симптоми захворювання найчастіше виникають через 8-24 години після споживання зараженої їжі або значно пізніше (4 доби і більше). Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період. Симптоми ботулізму найчастіше з'являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. У подальшому з'являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує "сітка або туман" перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів).

Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття "грудки" у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м'язів.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загально-токсичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла. У важких випадках пацієнта турбує відчуття нестачі повітря, тягар в грудній клітці, дихання стає поверхневим. Розвивається дихальна недостатність, що є причиною смерті при ботулізмі.

Важкі форми захворювання характеризуються різким пригніченням функції дихальних м'язів, внаслідок чого за відсутності адекватної терапії смерть зазвичай настає на 2-3-й день хвороби. При виникненні будь-яких із цих симптомів не зволікайте, а терміново зверніться до найближчої лікувальної установи за допомогою. Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості хвороби. До приїзду лікаря потрібно промити хворому шлунок, щоб токсин не всмоктався в кров.

Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків - це введення ботулінічного антитоксину.

Як уберегтися:

- не вживати «бомбажні» консерви, в'ялену рибу та інші продукти невідомого походження (найменше здуття кришки — причина для категоричної відмови від уживання в їжу вмісту даної банки);

- дотримуватись технологічного процесу під час домашньої консервації;

- рибу перед засолом у домашніх умовах необхідно звільнити від нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні;

- в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб не купувати і не вживати продукти харчування, виготовлені у домашніх умовах (консерви, в’ялену, копчену, солену рибу та інші);

- навіть консерви, у яких усе гаразд із терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

На жаль, через війну чимало українців опинилися в умовах, коли доступу до свіжої і якісної їжі немає. Проте закликаємо з обережністю вживати зимову заготівлю та консерви.

Богородчанський відділ ДУ «Івано-Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ» рекомендує в пунктах тимчасового розміщення евакуйованого населення (місцях тимчасового перебування осіб) відповідальним особам, кухарям та кухонним працівникам, працівникам складів посилити контроль за термінами зберігання, дотриманням температурного режиму в’ялених або копчених продуктів, м’ясних, рибних, овочевих та грибних консервованих продуктів.

Лікар з загальної гігієни Богородчанського відділу

ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» 

Орест ГЛУШКО


24 березня 2022 р.

БУДЬТЕ ОБЕРЕЖНІ: РОТАВІРУС!

Ротавірусна інфекція – це одна з форм гострої кишкової інфекції, збудником якої є ротавірус людини. Збудник хвороби отримав свою назву від латинського слова "rota" - колесо, саме на нього схожий цей вірус, якщо розглядати його під мікроскопом.

Ротавірус дуже стійкий на різних об’єктах довкілля і може зберігати життєздатність від кількох тижнів до кількох місяців, якщо не буде проведено дезінфекцію поверхонь. Ротавіруси втрачають інфекційну активність при кип’ятінні.

Найчастіше хворіють діти віком від 6 місяців до 4-5 років. Вірус вражає не тільки дітей, можуть хворіти й дорослі люди, у них захворювання зазвичай протікає в легкій формі зі стертими симптомами.

Інкубаційний період триває до 5 діб (в середньому – 2-3 доби).

Для ротавірусної інфекції характерний гострий початок — різке підвищення температури, блювання, сильний пронос, випорожнення — яскраво-жовті, водянисто-пінисті. Крім того, у більшості хворих з’являється нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні. Багаторічні спостереження фахівців свідчать, що найбільші спалахи захворювання виникають під час або перед епідемією грипу, за що ротавірусна інфекція отримала неофіційну назву «кишковий грип». Характерна сезонність грудень-квітень.

Захворювання дуже заразне, відноситься до "хвороб брудних рук". Джерелом ротавірусу є хвора людина. Передача відбувається контактно-побутовим шляхом (при контакті із інфікованими поверхнями чи предметами – іграшки, меблі, одяг, підлога) або при вживанні в їжу інфікованих продуктів харчування.

Щоб запобігти інфікуванню необхідно:

 • уникати великого скупчення людей;

 • дотримуватися правил особистої гігєни – мити руки з милом перед кожним прийомом їжі та після відвідування туалету;

 • прищеплювати дітям навички правил особистої гігієни;

 • дотримуватись правил культури харчування;

 • овочі та фрукти ретельно мити та обдавати кип’ятком перед вживанням.

 • особи, які доглядать за хворим, повинні дотримуватись правил особистої гігієни, миття та знезараження предметів догляду, посуду, поверхонь, підлоги тощо.

Для профілактики ротавірусної інфекції рекомендовано вакцинувати дітей (в приватних кабінетах і за власні кошти) у віці від 6 до 32 тижнів від народження. Вакцина вводиться через рот двічі, з інтервалом не менше ніж місяць.

Симптоми ротавірусної інфекції можуть бути дуже схожі на ознаки інших гострих кишкових інфекцій (сальмонельозу та холери). При появі перших ознак захворювання, особливо у маленьких дітей, слід негайно звернутися до лікаря, щоб встановити правильний діагноз і проводити адекватне лікування.


Завідувач відділення епіднагляду та профілактики інфекційних хвороб

Богородчанського відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» 

Надія ГЛУШКО23 березня 2022 р.

24 БЕРЕЗНЯ-ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З ТУБЕРКУЛЬОЗОМ

Цей день відмічається світовою спільнотою з 1996 року. Мета таких «днів пам´яті»-вкотре нагадати людям про необхідність самим дбати про збереження власного здоров´я, проінформувати їх про щляхи розповсюдження інфекції та заходи по її запобіганню.

Захворювання на туберкульоз завжди було пов´язане з міграцією населення, скупченістю, нестабільністю в країні, економічними негараздами, бідністю, а контроль над цією хворобою набув додаткової значущості, оскільки Україна намагається інтегруватися в Євросоюз.

Туберкульоз - це інфекційне захворювання людини та тварин, яке викликається бактерією туберкульозу ( паличкою Коха ).

Зараження туберкульозом відбувається повітряним шляхом, можливо харчовим та контактно-побутовим шляхами. Близько однієї третини населення світу інфіковане паличкою туберкульозу але найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час «зустрічі» з туберкульозною паличкою знижений, слабкий імунітет.

Основними симптомами захворювання є:

-кашель понад 2 тижні; підвищена температура тіла;

-утруднене дихання; біль у грудях; поганий апетит;

-постійна слабкість; безпричинна втрата ваги;

-підвищена пітливість, особливо вночі; кровохаркання.

При появі вищезгаданих симптомів необхідно звернутись до сімейного лікаря, щоб виключити дане захворювання.

Медичний огляд на туберкульоз - це кілька послідовних кроків, що проводяться лікарем:

 • опитування;

 • фізикальне обстеження (огляд, перкусія, аускультація, вимірювання маси тіла);

 • рентгенівське обстеження;

 • бактеріологічне дослідження мокротиння;

 • обстеження дітей з використання специфічних внутрішньошкірних тестів.

На сьогодні в Україні впроваджена реформа охорони здоров´я, яка передбачає пацієнт-орієнтований підхід до лікування, в тому числі й туберкульозу. За сучасними міжнародними стандартами, ізоляція і лікування в стаціонарі - це в жодному разі не вирішення проблеми туберкульозу. Рішенням є точний діагноз на ранній стадії, своєчасне лікування та амбулаторне спостереження за пацієнтами.

Госпіталізація рекомендована лише для тяжкохворих пацієнтів та бактеріовиділювачів. Доведено, що амбулаторне лікування сприяє швидшому одужанню і зменшує ризик захворіти на мультирезистентну форму, яка дуже важко піддається лікуванню.

Програма медичних гарантій, за якою в Україні працюють всі медичні заклади, спрямована на те, щоб пацієнт з туберкульозом отримав сучасне й ефективне лікування на безкоштовній основі. Після обезбацилення в стаціонарі, пацієнт продовжує амбулаторний курс лікування під контролем сімейного лікаря.

Лікування туберкульозу необхідно розпочати якомога раніше, щоб легше й швидше досягти результату. Найголовніше під час лікування -суворо дотримуватись усіх призначень та рекомендацій лікаря і в жодному випадку не переривати розпочате лікування.

В населених пунктах колишнього Тисменицького району захворіло на туберкульоз органів дихання у 2021 р. 24 особи ( з них на відкриту форму туберкульозу 20), захворіла 1 дитина. По територіальних громадах: Тисменицька ТГ- захворіло 7 осіб, всі бактеріовиділювачі; Загвіздянська ТГ - захворіло 5 осіб, 3 бактеріовиділювачі; Єзупільська ТГ - 2 людини захворіло, 1 з бактеріовиділенням; Лисецька ТГ - захворіло 2 осіб, 1 з бактеріовиділенням (дитина 2013 р. н.); Ямницька ТГ - захворіло 4 людини, всі бактеріовиділювачі; населені пункти Івано-Франківської ТГ (ті, що перейшли з Тисменицького району) - захворіло 4 людини, всі бактеріовиділювачі.

Статистика невтішна, особливо коли хворіють діти, тому слід пам´ятати про основні профілактичні заходи:

- обов'язкова вакцинація новонароджених на 3-5 день у пологовому будинку;

- туберкулінодіагностика дитячого населення з груп ризику.

Профілактичні медичні огляди обов´язково щороку повинні проходити: - підлітки;

 • декретоване населення (вчителі, медики, сфера обслуговування);

 • групи медичного ризику ( цукровий діабет, хронічні захворювання легень та ін.);

 • особи, що відбувають покарання – під час прибуття до установи та за місяць до звільнення;

 • інші категорії населення -1 раз на два роки.

Важливим є раціональне харчування, правильне поєднання праці та відпочинку, здоровий спосіб життя.

Будьте пильними до найменших симптомів, не відкладайте візит до лікаря, бо лише здоров´я має найвищу цінність!

Лікар-епідеміолог Світлана  Гаврилко


18 березня 2022 р.

ДЕЗИНФЕКЦІЯ ЯК СПОСІБ ЗБЕРЕГТИ ЗДОРОВ'Я!

Важливу роль для здоров'я людини відіграє проведення дезінфекції, яка спрямована на попередження виникнення та розповсюдження інфекційних захворювань серед населення, таких як туберкульоз, вірусний гепатит, грип, гострі кишкові, грибкові та інші інфекції.

Дезінфекція - комплекс заходів, спрямованих на видалення з об’єктів патогенних мікроорганізмів (бактерій та їх токсинів, вірусів, рикетсій, найпростіших, грибів тощо).

Розрізняють два види дезінфекції - осередкову і профілактичну.

Профілактична дезінфекція проводиться при відсутності виявлених джерел інфекції, але припускаючи їх наявність. Її проводять у лікувально-профілактичних, дитячих закладах, в місцях загального користування, на харчових та виробничих об’єктах, у банях, перукарнях та ін.

Мета— знизити забрудненість об’єктів зовнішнього середовища, тим самим зменшити ризик зараження людей. Проводиться постійно або періодично, в деяких випадках вона носить разовий характер.

Осередкову дезінфекцію проводять в епідемічних осередках інфекційного захворювання. Мета-попередження зараження осіб, які оточують хворого і попередження виносу збудника за межі вогнища. В залежності від умов проведення розрізняють поточну (при наявності джерела інфекції) і заключну (після видалення джерела) дезінфекцію.

Поточну дезінфекцію проводять безперервно протягом усього заразного періоду. Вона проводиться у квартирних осередках, в лікарнях, в ізоляторах.

В залежності від місця знаходження хворого поточну дезінфекцію здійснюють проінструктовані особи, що доглядають за ним або медичні працівники.

Заключна дезінфекція проводиться після госпіталізації, одужання чи смерті хворого. При хронічних інфекціях (туберкульоз) після переїзду хворого на нове місце проживання. Заключна дезінфекція, як правило, проводиться одноразово силами співробітників Центрів контролю та профілактики хворіб, медичним персоналом ЛПЗ, дитячих установ, а також проінструктованими особами. В осередках карантинних інфекцій персонал забезпечується ще й спеціальним захисним одягом.

При дезінфекції використовують фізичні та хімічні засоби знезараження.

До фізичних засобів належать механічні, термічні і променеві дезінфікуючі середники.

Механічні засоби - чищення, вологе прибирання, прання, витрушування та ін. Цими засобами можна звільнити багато речей і поверхонь від пилу і бруду, а відтак - від значної кількості мікроорганізмів.

За допомогою побутового пиловсмоктувача разом з пилюкою видаляється до 98 % мікробів. При провітрюванні помешкань протягом 15 хв кількість мікроорганізмів у повітрі різко зменшується, а через 30 хв вони майже відсутні. Провітрювання має велике значення при профілактиці грипу, кору, вітряної віспи, краснухи й інших інфекційних хвороб, збудники яких передаються крапельним шляхом і нестійкі у повітрі. Термічні і променеві засоби - це використання високої або низької температури, висушування, ультразвуку, струмів ультрависокої частоти (УВЧ), а також надвисокочастотного (НВЧ), радіоактивного опромінення, освітлення ультрафіолетовими лампами, що мають бактерицидну дію (від лат. caedo - убиваю).

Кип’ятіння застосовують для знезараження посуду, предметів догляду за хворими, білизни, іграшок. Знезаражуюча дія кип’ятіння посилюється при додаванні у воду соди або мила.

Пастеризація - це прогрівання харчових продуктів до температури 70-80 °С протягом 30 хв або до 90 °С протягом 3 с, що призводить до загибелі вегетативних форм мікробів, але не знищує їх спор.

Висушування іноді може використовуватися саме такий спосіб дезінфекції, оскільки деякі патогенні мікроорганізми під впливом тривалого висушування гинуть.

Сонячне світло, ультрафіолетові промені (бактерицидні лампи) використовують для зниження бактерійного забруднення повітря і поверхонь.

Хімічний метод дезінфекції базується на використанні хімічних речовин та їх поєднанні з мийними засобами.

Найчастіше вдаються до вологого методу дезінфекції з використанням дезрозчинів або аерозолів. Зануренням у розчини обробляють білизну, посуд, іграшки, зрошенням - стіни, меблі, протиранням - картини, поліровані речі. Аерозолі застосовують насамперед для знезараження повітря і поверхонь.


Спеціалістами Богородчанського відділу ДУ «Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» проводиться дезінфекція вологим методом шляхом розпилення в усіх осередках інфекційних захворювань, за потреби можлива профілактична дезінфекція приміщень (за письмовим запитом керівника установи).

Наше населення повинно проживати в безпечних умовах, щоб зменшити навантаження на медичну систему та зберегти власне здоров´я !

Лікар- епідеміолог Богородчанського

відділу ДУ « Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ» Світлана ГАВРИЛКО


16 березня 2022 р.

ПАНДЕМІЯ COVID-19 УСЕ ЩЕ ТРИВАЄ

Вакцинація — це єдиний спосіб захистити себе від тяжких наслідків хвороби і смерті.

В Івано-Франківській області вакцина проти СОVID-19 доступна у будь-якому закладі охорони здоров’я і всі, хто вимушено покинув місце постійного проживання через військову агресію Російської Федерації, можуть звертатися до медиків в місцях тимчасового розміщення.

Також в цей час багато громадян України шукають притулок за кордоном. У багатьох країнах досі діють певні обмеження через пандемію COVID-19. Якщо ви ще не вакциновані проти коронавірусу, ви можете зробити щеплення в тій країні, де плануєте перебувати.

МОЗ України надає інформацію як вакцинуватись проти COVID-19 в різних країнах:

Польща

Доступні вакцини: Johnson&Johnson (однодозна);

Moderna (дві дози з інтервалом у 28 днів);

 Oxford/AstraZeneca (дві дози з інтервалом у 28 днів);

Pfizer/BioNTech (дві дози з інтервалом у 21 день).

Повний курс щеплення в Польщі вважається дійсним через 14 днів після введення останньої дози вакцини.

Необхідні документи:

- документ, що посвідчує особу. Наприклад, паспорт, тимчасове посвідчення особи іноземця (TZTC).

Процедура реєстрації.

Зверніться до найближчої поліклініки, напишіть заяву та станьте на облік. У реєстратурі вам нададуть контактні дані терапевта, інформацію про медичні послуги.

Лікар видає направлення на вакцинацію через додаток salon.gov.pl. У полі «Дані пацієнта» (Dane pacjenta) треба вибрати «Інший ідентифікатор» (Inny identyfikator) (замість «Номер PESEL») та ввести номер документа, яким користується іноземець.

Маючи електронне направлення, ви можете зареєструватися на вакцинацію одним із двох способів: за телефоном довіри 989;

безпосередньо у зручному для вас пункті вакцинації.

Під час реєстрації не забудьте зазначити номер документа, вказаний на електронному направленні!


Румунія

Доступні вакцини: Johnson&Johnson (однодозна);

Moderna (дві дози з інтервалом у 28 днів);

Oxford/AstraZeneca (дві дози з інтервалом у 28 днів);

Pfizer/BioNTech (дві дози з інтервалом у 21 день).

Повний курс щеплення в Румунії вважається дійсним через 14 днів після введення останньої дози вакцини.

Необхідні документи: - закордонний паспорт;

- на місці вакцинації заповнити анкету з особистими даними (прізвище та ім'я, номер паспорта, країна).

Процедура реєстрації.

На офіційному сайті уряду Румунії vaccinare-covid.gov.го ви знайдете карту всіх пунктів вакцинації – з точною адресою та інформацією про наявні вакцини.


Словаччина

Доступні вакцини: Johnson&Johnson (однодозна);

Moderna (дві дози з інтервалом у 28 днів);

Oxford/AstraZeneca (дві дози з інтервалом у 28 днів);

Pfizer/BioNTech (дві дози з інтервалом у 21 день);

Sputnik V (дві дози з інтервалом у 21 день-3 місяці).

Повний курс щеплення в Словаччині вважається дійсним через 14 днів після введення останньої дози вакцини.

Необхідні документи: документ, що посвідчує особу.

Процедура реєстрації.

Деталі реєстрації доступні на сайті: https://vakcinacia.nczisk.sk/registracia.

Сайт доступний лише на території Словаччини, тобто в Україні він не відкривається.

Також деталі щодо вакцинації доступні за номером: +421 2 32 353 030.


Молдова

Доступні вакцини: Johnson&Johnson (однодозна);

Oxford/AstraZeneca (дві дози з інтервалом у 28 днів);

Pfizer/BioNTech (дві дози з інтервалом у 21 день);

Sinopharm/Beijing (дві дози з інтервалом у 3-4 тижні);

Sputnik V (дві дози з інтервалом у 21 день-3 місяці).

Повний курс щеплення в Молдові вважається дійсним через 14 днів після введення останньої дози вакцини.

Деталі вакцинації іноземців наразі невідомі.

Дізнатись більше можна за номером гарячої лінії Міністерства охорони здоров’я Молдови 0 800 12300.


Угорщина

Доступні вакцини: Johnson&Johnson (однодозна);

Moderna (дві дози з інтервалом у 28 днів);

Oxford/AstraZeneca (дві дози з інтервалом у 28 днів);

Pfizer/BioNTech (дві дози з інтервалом у 21 день);

Sinopharm/Beijing (дві дози з інтервалом у 3-4 тижні);

Sputnik V (дві дози з інтервалом у 21 день-3 місяці).

Повний курс щеплення в Угорщині вважається дійсним через 14 днів після введення останньої дози вакцини.

Необхідні документи: - документ, що посвідчує особу.

Процедура реєстрації.

Іноземці можуть зареєструватись на урядовому сайті про щеплення https://vakcinainfo.gov.hu/


Чехія

Доступні вакцини: Johnson & Johnson (однодозна);

Pfizer/BioNTech (дві дози з інтервалом у 21 день);

Moderna (дві дози з інтервалом у 28 днів);

Oxford/AstraZeneca (дві дози з інтервалом у 28 днів);

Вакцина від Novavax (дві дози з інтервалом у 3-4 тижні).

Повний курс щеплення в Чехії вважається дійсним через 14 днів після введення останньої дози вакцини.

Необхідні документи: - документ, що посвідчує особу;

- гроші.

ВАЖЛИВО: вакцинація у Чехії для іноземців платна і коштує орієнтовно 400 крон/15 євро (ціна залежить від пункту вакцинації).

Процедура реєстрації.

Дізнатись про розташування пунктів щеплень можна тут https://registrace.mzcr.cz/samoplatci.

А записатись на вакцинацію тут https://registrace.mzcr.cz/.


(Використано матеріали з сайту МОЗ України)


28 лютого 2022 р.

ПАМ'ЯТКА

ДІЇ НАСЕЛЕННЯ ПРИ ВИНИКНЕННІ ХІМІЧНОЇ НЕБЕЗПЕКИ

Під хімічною аварією розуміється порушення технологічних процесів на виробництві, пошкодження трубопроводів, ємностей, сховищ, транспортних засобів при здійсненні перевезень і т.п., що призводять до викиду або протоки аварійно-хімічно небезпечних речовин (АХОВ) в атмосферу в кількостях, що становлять небезпеку масового ураження людей та тварин.

ЦЕ ПОТРІБНО ЗНАТИ

 • який хімічно небезпечний об'єкт розташований у районі Вашого перебування

 • які небезпечні хімічні речовини він використовує

 • які засоби захисту найефективніші

 • який вид хімічної зброї був застосований (при можливості)


При викинені надзвичайної ситуації хімічного характеру можуть діяти кілька факторів, що вражають (пожежі, вибухи, хімічне зараження місцевості та повітря та ін.). Найбільш ймовірні отруєння хлором, аміаком та виробничими сполуками.

Ознаки отруєння хлором

Спостерігається різкий біль у грудях, різь в очах, сльозотеча, задишка, сухий кашель, блювання, порушення координації рухів та поява бульбашок на шкірі.

Ознаки отруєння аміаком

Почастішання серцебиття і пульсу, збудження, можливі судоми, ядуха, різь в очах, сльозотеча, нежить, кашель, почервоніння і свербіж шкіри. У певних умовах за отруєння можливий смертельний результат.


ЦЕ ПОТРІБНО ПАМ'ЯТАТИ

При небезпеці отруєння АОХВ необхідно:

• швидко вийти з району зараження поперек повітряного потоку (вітру) отруєння;

• у разі ураження аміаком сховатися на нижніх поверхах захищеної споруди;

• у разі ураження хлором піднятися на верхні поверхи будівель;

• вийшовши із зони ураження в чисте приміщення герметизуйте його;

• використовуйте протигази всіх типів, за їх відсутності - ватно-марлеві пов’язки, змочені водою або краще 2-5% розчинами питної соди (при ураженні хлором), оцтової або лимонної кислоти (при ураженні аміаком).

За небезпеки отруєння на вулиці необхідно швидко вийти з району зараження, використовувати змочені водою матеріали, а при можливості - сховатися в захисних спорудах.

Якщо Ви знаходитесь вдома, потрібно щільно закрити вікна і двері, вимкнути нагрівальні прилади, газ. Шматками матерії, змоченим содовим розчином, провести герметизацію вікон та дверей, відійти та чекати повідомлень про подальші дії.


ЦЕ ПОТРІБНО ВМІТИ

Надання першої медичної допомоги при отруєнні хлором

Постраждалого необхідно негайно вивести на свіже повітря, щільніше вкрити і дати подихати парами води або аерозолем 0,5% розчину питної соди протягом 15 хвилин. Не дозволяйте потерпілому пересуватися самостійно.

Транспортувати постраждалого можна лише у лежачому положенні. У разі необхідності - зробити штучне дихання способом «рот в рот».

Основним засобом боротьби з хлором є вода.

Надання першої медичної допомоги при отруєнні аміаком

Постраждалого слід негайно винести на свіже повітря.

Транспортувати потерпілого необхідно у лежачому положенні. Забезпечити тепло та спокій, дати зволожений кисень.


28 лютого 2022 р.

ПАМЯТКА

ДІЇ НАСЕЛЕННЯ ПРИ ВИНИКНЕНІ РАДІАЦІЙНОЇ/ЯДЕРНОЇ АВАРІЇ

Радіаційна аварія - це порушення правил безпечної експлуатації ядерно-енергетичної установки, обладнання або пристрою, при якому відбувся вихід радіоактивних продуктів або іонізуючого випромінювання за межі їх безпечної експлуатації, що призводить до опромінення населення та забруднення навколишнього середовища.

Основними вражаючими факторами таких аварій є радіаційний вплив та радіоактивне забруднення.

Аварії можуть супроводжуватися вибухами та пожежами.

Радіаційний вплив на людину полягає у порушенні життєвих функцій різних органів (головним чином органів кровотворення, нервової системи, шлунково-кишкового тракту) та розвитку променевої хвороби під впливом іонізуючих випромінювань).

Радіоактивне забруднення викликається впливом альфа-, бета- та гамма-іонізуючих випромінювань і обумовлюється виділенням при аварії непрореагованих елементів та продуктів поділу ядерної реакції (радіоактивний шлак, пил, уламки ядерного продукту), а також утворенням різних радіоактивних матеріалів та предметів (наприклад, ґрунту) внаслідок їхнього опромінення.


ЯК ДІЯТИ ПРИ ОПОВІЩЕННІ ПРО РАДІАЦІЙНУ АВАРІЮ

Перебуваючи на вулиці, негайно захистіть органи дихання хусткою (шарфом). Прийшовши додому, помістіть верхній одяг та взуття у пластиковий пакет, прийміть душ. Закрийте вікна та двері. Увімкніть телевізор та радіоприймач для отримання додаткової інформації про аварію.

Загерметизуйте вентиляційні отвори, щілини на вікнах (дверях) і не підходьте до них без потреби. Зробіть запас води у герметичних ємностях. Відкриті продукти загорніть у поліетиленову плівку та помістіть у холодильник (шафу). Для захисту органів дихання використовуйте респіратор, ватно-марлеву пов'язку або підручні вироби з тканини, змочені водою для підвищення їх властивостей, що фільтрують.

При отриманні вказівок через ЗМІ проведіть йодну профілактику, приймаючи протягом 7 днів по одній таблетці (0,125 г) йодистого калію, а для дітей віком до 2-х років – частина таблетки (0,04 г). За відсутності йодистого калію використовуйте йодистий розчин: три-п'ять крапель 5% розчину йоду на склянку води, дітям до 2-х років – одну – дві краплі.


ЯК ДІЯТИ НА РАДІОАКТИВНІЙ МІСЦЕВОСТІ

Для попередження або ослаблення впливу на організм радіоактивних речовин дійте так:

 • виходьте з приміщення лише у разі потреби, використовуючи при цьому респіратор, плащ, гумові чоботи та рукавички;

 • на відкритій місцевості не роздягайтеся, не сідайте на землю і не куріть, виключіть купання у відкритих водоймах та збирання лісових ягід, грибів;

 • територію біля будинку періодично зволожуйте, а в приміщенні щодня проводите ретельне вологе прибирання із застосуванням миючих засобів;

 • перед входом до приміщення вимийте взуття, витрушіть та почистіть вологою щіткою верхній одяг;

 • воду вживайте лише з перевірених джерел;

 • ретельно мийте перед їжею руки і полощіть рот 0,5% розчином питної соди.

Дотримання цих рекомендацій допоможе уникнути променевої хвороби і негативного впливу на організм внаслідок впливу іонізуючого випромінення.

Повідомляємо,що спеціалісти Богородчанського відділу ДУ «Івано- Франківський центр контролю та профілактики хвороб МОЗ» з 25.02.2022 року проводять щоденний моніторинг контрольного рівня потужності еквівалентної дози зовнішнього гамма- випромінювання на території Богородчанської ТГ. Перевищень допустимих рівнів ПЕД не зафіксовано. Моніторинг буде продовжуватись і надалі, про що інформуватимемо населення.


17 лютого 2022 р.

ЯКІСНА ПИТНА ВОДА - ЗАПОРУКА ДОБРОГО ЗДОРОВ’Я

Вода – найбільш поширена речовина в біосфері, яка займає виключно важливе значення в природі. Протягом життя ми споживаємо в середньому 75 тонн питної води. У рідкому середовищі відбуваються процеси травлення і засвоєння організмом поживних речовин. Завдяки воді з організму виводяться шкідливі продукти обміну - сеча, піт, а з ними шкідливі речовини і токсини.

У зв’язку з цим до питної води ставлять високі вимоги щодо її безпеки та якості для здоров’я людини. Гігієнічна роль води полягає в тому, щоб органолептичні, хімічні та бактеріологічні показники відповідали вимогам державного стандарту. В іншому разі - неякісна або забруднена вода може бути фактором передачі різних інфекційних хвороб: черевний тиф, холера, дизентерія, вірусний гепатит А, гельмінтози та ін..

Згідно з державним стандартом питна вода має відповідати таким гігієнічним вимогам:

 • бути безпечною в епідемічному відношенні – не містити патогенних збудників, яєць та личинок гельмінтів, тощо;

 • мати нешкідливий хімічний склад – не містити токсичних речовин, радіоактивних речовин та залишків солей, здатних негативно впливати на здоров’я людей;

 • мати сприятливі органолептичні властивості - бути прозорою, безбарвною, без присмаків і запаху, не містити видимих домішок.

Якість води регламентується різними нормативними документами, основними з яких є:

 • Закон України «Про питну воду та питне водопостачання» від 10.01.2002 р. № 2918-ІІІ;

 • ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»

Особливу увагу слід звернути на питну воду громадських та приватних криниць, оскільки на практиці вона не завжди виявляється придатною для споживання. Забруднити питну воду можуть весняні паводки і дощі, танення снігу, грунтові та стічні води, різні агрохімікати, що так активно використовуються в сільському господарстві.

Протягом 2021 року санітарно-гігієнічною лабораторією Богородчанського відділу ДУ «Івано- Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» було досліджено 117 проб води питної на фізико-хімічні показники з індивідуальних шахтних колодязів, з них 11 проб не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10, що становить 9,4 % від загальної кількості проб, із 21 проби води питної з громадських каптажів - відсоток нестандартних проб складає 4,8 %. Нестандартні проби води питної фіксувалися також із локальних водопроводів району – із 140 досліджених проб на фізико-хімічні показники – 19 не відповідають вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10, що становить 13,6 % .

Питну воду необхідно контролювати з певною періодичністю, залежно від кількості абонентів та виду постачання (централізоване, нецентралізоване). Вміст шкідливих речовин у воді як централізованого, так і нецентралізованого водопостачання не повинен перевищувати гранично допустимих норм, вказаних у ДСанПіН 2.2.4-171-10. Відповідно до визначеного вмісту шкідливих речовин у воді, потрібно усувати їх наявність шляхом дезінфікування води в колодязях, очистки самих колодязів, а також встановлення фільтрів для води. Це дає змогу споживачеві отримати питну воду якісну й цілком корисну для здоров’я.

Щоб попередити інфікування через питну воду, необхідно дотримуватись елементарних правил:

 • для пиття найкраще використовувати бутильовану воду;

 • воду для споживання, приготування їжі та господарських потреб - брати тільки з тих джерел, які періодично перевіряються лабораторним способом;

 • не пити воду з водопроводів, призначених для технічних цілей;

 • кип’ятити воду, взяту з відкритої водойми для пиття, миття фруктів, ягід чи посуду ( хвороботворні організми здатні протягом місяця і навіть більше жити і розмножуватися у воді).

 • не вживати воду з випадкових джерел;

З метою попередження виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій та інфекційних захворювань серед населення району пропонуємо своєчасно проводити очистку та дезінфекцію джерел водопостачання, дотримуватись санітарних розривів при виборі ділянки для облаштування колодязів. Це допоможе зберегти відповідну якість води в криницях та відмінний стан вашого здоров’я!

Варто періодично проводити контроль безпечності та якості питної води. Для цього пропонуємо громадянам звернутися до Богородчанського відділу Івано- Франківського районного відділу ДУ « Івано- Франківський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» за адресою : смт Богородчани, вул. Петраша, 8 санітарно-гігієнічна лабораторія, тел.(03471)2 17 36 або до іншої акредитованої лабораторії, з метою проведення лабораторних досліджень якості питної води).

Завідувач санітарно- гігієнічної лабораторії Олександра ВАСИЛИК