Престур в Лисецьку громаду

Новини 31 жовтня 2024
Лисецька громада не обділена увагою засобів масової інформації, бо тут відбувається чимало важливих і цікавих подій не лише місцевого рівня. Тож журналісти, які відвідали її в організованому Івано-Франківським регіональним відділенням Асоціації міст України престурі, знайшли чимало «родзинок».
Під час зустрічі з головою Лисецької селищної ради Анатолієм Лущаком представників ЗМІ насамперед цікавило, чим живе ця громада у час війни, як їй вдається долати виклики та шукати можливості для розвитку. За словами Анатолія Романовича, за ці чотири роки, відколи створено громаду, можна зробити однозначний висновок, що вона відбулася. Торік на сесії селищної ради затверджено Стратегію її розвитку на 2024-2030 роки як заможної, комфортної, безпечної, інвестиційно привабливої та соціально орієнтованої.
Одним із напрямків реалізації цієї стратегії є впровадження заходів з енергоефективності. Майже в усіх комунальних установах встановлені твердопаливні котли, сировину для яких заготовляють працівники двох житлово-комунальних господарств. Крім цього, в Старому Лисці працює лінія з виготовлення паливних брикетів із тирси, яка є відходами місцевого меблевого виробництва. Тому, незважаючи на проблеми недофінансування через вилучення з місцевого бюджету «військового» ПДФО, опалювальний сезон у громаді розпочався вчасно – в лікарні, школах, дитячих садках тепло.
Лисецька селищна рада приділяє значну увагу створенню безпечного середовища. Тут цілодобово чергує місцева пожежна охорона, яка захищає від вогню не тільки мешканців громади та їх майно, а й населені пункти сусідніх територіальних спільнот. Депутати селищної ради ухвалили кілька безпекових програм, зокрема, виділили кошти для придбання камер відеоспостереження. Ефективно працює поліцейський офіцер громади Роман Ляцький. 
«Мені довелося не раз бувати за кордоном, і з власних спостережень, обміну досвідом із зарубіжними колегами зробив висновок, що в деяких напрямках ми їх випереджаємо», – зауважив Анатолій Лущак. Він має на увазі адміністрування послуг через Дія Центр. Буквально за день до престуру в Лисці почали надавати послуги з обміну посвідчень водія, реєстрації та перереєстрації транспортних засобів. У перспективі – видача паспортних документів, чого немає, приміром, у польських громадах. Такі послуги надаються на повітовому рівні. 
Селищна рада першою в області та другою в Україні почала укладати угоди з іншими громадами в галузі містобудування. На сьогодні адміністративні послуги в цій сфері фахівці її відділу архітектури, містобудування та земельних відносин надають і мешканцям Дзвиняцької, Старобогородчанської, Солотвинської та Загвіздянської громад.
«Ми щодня живемо проблемами наших воїнів, допомагаємо їм, чим можемо, – сказав Анатолій Лущак. – Так, у 2022-2024 роках на потреби ЗСУ із селищного бюджету виділено понад 28 млн. гривень. Працівники селищної ради та комунальних установ перерахували свій дводенний заробіток, за який придбано два позашляховики для військових.  
Наша громада бере участь у проєкті «Реінтеграція ветеранів: від дієвих рішень – до ефективної національної політики», що реалізується Всеукраїнською асоціацією громад у партнерстві з ГО «Простір можливостей» та за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Нещодавно відібрали фахівця по роботі з ветеранами та членами їх сімей».
У спілкуванні з Анатолієм Лущаком журналісти почули чимало цікавої інформації, але недарма кажуть, що краще один раз побачити, тож побували на кількох важливих для громади об’єктах. Як от у шелтері Святої Ольги, де за два роки знайшли тимчасовий прихисток і соціальну та психологічну підтримку понад 120 жінок і дітей – жертв домашнього насильства або внутрішньо переміщених осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах.
У Першому Добровольчому Хірургічному Шпиталі БРАСС його засновник і керівник Станіслав Онищук розповів журналістам про те, що з початку повномасштабного російського вторгнення медичний персонал пролікував понад пів тисячі поранених захисників. У лікувальному закладі розробили проєкт спорудження нового корпусу й шукають кошти для його реалізації, бо постала дуже гостра потреба збільшення кількості палат і реабілітаційних приміщень шпиталю.
Потребує розширення й відділення фізичної та реабілітаційної медицини комунального підприємства «Лисецька лікарня», де також побували учасники престуру. Щороку кількість пацієнтів, у тому числі поранених військових, зростає, тому селищна рада подала заявку на участь у конкурсі «Громада на всі 100» з проєктом реконструкції недобудованого дитячого садка в Лисці під реабілітаційний центр лікарні.
Завершальним акордом престуру стала екскурсія на фабрику FRANKOF. Свою історію провідний виробник м’яких меблів розпочав у селі Старий Лисець 2009 року. За словами фінансового директора підприємства Василя Чорномаза, завдяки натхненню та наполегливій праці колективу на сьогодні компанія налічує близько 70 фірмових салонів по всій Україні, експортує продукцію за кордон. Вона є одним із найбільших платників податків у громаді.
«Лисецька громада взяла на себе непросте завдання – утримати темп допомоги Силам оборони та забезпечити якісні освітні й медичні послуги, попри вилучення «військового» ПДФО, що призвело до зменшення в 2,3 рази бюджету на цей рік, – відзначив виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Асоціації міст України Юрій Стефанчук, підбиваючи підсумки престуру. – Враховуючи серйозні виклики, важливо забезпечити додаткову підтримку з державного рівня. Фінансування в повній мірі делегованих повноважень дозволить громадам стабільно продовжувати надавати важливі послуги, особливо в сферах освіти і медицини, забезпечуючи адаптивність і сталість, необхідні для подальшого розвитку навіть у надзвичайно складних умовах».