Послуга патронату над дитиною

22 липня 2021

Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім`ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин.

Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками або законними представниками, надання їй та її сім`ї послуг, спрямованих на повернення у родину відповідно до найкращих інтересів дитини. Таким чином, дитина потрапляє не до інтернатного закладу, а в родину, де її легше реабілітувати. Поки вона виховується в нормальних умовах, соціальні працівники працюють з її рідною сім`єю, спільно шукають можливі шляхи виходу з проблемної ситуації, після подолання якої дитина повертається у родину.

Оптимальний термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин та їх впливу на стан дитини та не повинен перевищувати 3 місяців. В особливих випадках за рішенням органу опіки та піклування термін перебування під патронатом може бути подовжений, однак загалом не повинен бути більшим за 6 місяців. За цей час соціальні фахівці працюватимуть з батьками дитини для подолання труднощів, через які її було вилучено. У разі неможливості відновити здатність батьків виховувати дитину, їй підшукають іншу форму сімейного виховання.


Послугу патронату орієнтована на ДІТЕЙ, які потрапили в складні життєві обставини та, за різних причин певний час не можуть перебувати у власній сім‘ї (родині) або їхні батьки чи особи, які їх заміняють, не можуть піклуватись про них.

Зокрема це можуть бути:

новонароджені діти, від яких відмовились батьки в пологовому будинку/медичному закладі;

підкинуті, безпритульні діти;

діти з сімей, в яких існує загроза їх життю та здоров‘ю;

діти, які зазнали насильства, жорстокого поводження;

діти, батьки або особи, які їх заміняють, померли, пропали безвісті;

діти, батьки/законні представники яких потребують реабілітації, лікування в стаціонарі, подолання інших складних життєвих обставин, які впливають на їх спроможність піклуватися про дітей;

інші випадки, в яких не можливо забезпечити належний догляд та виховання дитини в безпечному сімейному середовищі.

Патронатним вихователем може бути громадянин України, який має позитивний досвід виховання дітей, відповідні житлові умови для догляду, виховання та соціальної реабілітації дитини в своєму помешканні.

Обов’язковою умовою є наявність у патронатного вихователя добровільного помічника з числа членів його родини.

Патронат – це офіційне працевлаштування для вихователів та шанс знайти своє покликання.

Держава надає кандидатам в патронатні вихователі можливість пройти відповідну підготовку та отримати професійну підтримку в процесі реалізації своєї діяльності.

Оплата послуги патронату складається з:

соціальної допомоги на утримання влаштованої під патронат дитини обсягом у два прожиткові мінімуми для дитини відповідного віку на місяць;

грошового забезпечення за надану патронатним вихователем в розмірі 5-ти прожиткових мінімумів для працездатних осіб (наразі це близько 11 000 грн.);

при влаштуванні 2-х і більше дітей, дітей віком від 1 року, неповнолітньої вагітної, грошове забезпечення збільшується на 10% за кожну дитину та категорію, але сумарно не перевищує 50%;

сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за патронатного вихователя.

Одночасно під патронат в одну сім’ю влаштовується виключно один випадок: діти (не залежно від їх кількості), які є братами-сестрами, або до влаштування під патронат проживали в одній родині.

Основним місцем роботи патронатного вихователя стає патронатна сім`я, відповідно йому нараховуватиметься страховий стаж.

Патронатний вихователь не може поєднувати догляд за дитиною з іншими видами діяльності, які перешкоджатимуть якісному виконанню умов договору про патронат над дитиною.

 Запрошуємо до співпраці усі небайдужі родини, які готові поділитися сімейним теплом з дітьми, що мають ризик залишитися без батьківського піклування та потребують тимчасової підтримки! Бажаючим спробувати себе в патронаті просимо звернутися до служби у справах дітей Лисецької селищної ради.